Andrey Mikhaylovich Skoromnyy - (în rusă: Андре́й Миха́йлович Скоро́мный; născut la 30 iunie 1989, Erki, regiunea Cherkassy, ​​URSS) este un atlet rus, Maestru al sportului din Rusia în culturism.

culturist

Biografie

Andrey Mikhaylovich Skoromnyy s-a născut la 30 iunie 1989 în Ucraina, regiunea Cherkassy. Andrey și-a petrecut anii de copilărie și școală în nordul Rusiei, în satul Purpe din districtul autonom Yamalo-Nenets.

La școală, Andrey s-a remarcat prin dragostea pentru sport. Dimineața, înainte de începerea lecțiilor, obișnuia să facă jogging, făcea și diverse sporturi și își reprezenta școala în diferite evenimente și competiții sportive. Înainte ca culturismul să devină pasiunea sa, Andrey avea deja mai multe diplome superioare în sporturi precum atletismul, gimnastica și baschetul.

În 2006, Andrey Skoromnyy a absolvit liceul și s-a mutat la Moscova pentru a studia. La vârsta de 17 ani, Andrey a început să frecventeze clubul de haltere din apropiere și a devenit extrem de interesat de culturism. Greutatea sa inițială era de aproximativ 65 kg când a început antrenamentul cu greutăți.

Campionatul Yoshkar-Ola desfășurat în primăvara anului 2010 a devenit prima competiție de culturism pentru Andrey. Pe aceasta, debutantul a participat la categoria junior și în poziția finală a ocupat cu încredere primul loc. După aceea, lui Andrey i s-a cerut să concureze pentru categoria de greutate corporală pentru bărbați „până la 90 kg”. Drept urmare, a câștigat o medalie de bronz.

La turneul complet rus de culturism desfășurat în aceeași primăvară, Andrey a câștigat la categoria „juniori peste 75 kg” și a obținut primul loc în clasamentul absolvent de juniori. În categoria „până la 90 kg”, Andrey a urmat doar Sergei Kopantsev și Vadim Solonchak, care au ocupat primul și respectiv al doilea loc. În toamna anului 2010, în campionatul din regiunea Moscovei a obținut din nou primul loc în poziția absolută în rândul juniorilor și din nou locul trei în categoria masculină, dar categoria „până la 100 kg”. Același rezultat l-a obținut și la campionatul orașului Moscova (primul loc în poziția absolută în rândul juniorilor). Și de această dată, datorită mușchilor mai slabi, Andrey a ocupat locul al doilea în categoria „până la 90 kg”, renunțând la un medaliat cu bronz Ivan Kochetkov. El a urmat doar lui Ivan Vodianov.

Andrey Skoromnyy a finalizat concursul de toamnă participând la turneul complet rus, unde a câștigat categoria sa de "juniori peste 75 kg", precum și clasamentul absolut, și a devenit campionul Rusiei. Din păcate, nu a putut concura în Campionatul Mondial. O simplă răceală a dus la o boală complicată a urechii. Prin urmare, cu 17 zile înainte de data anunțată, Andrey a fost dus la spital și a fost obligat să oprească pregătirea precompetitivă.

După ce a ratat sezonul competițional de primăvară, în octombrie 2011 la Campionatul Deschis și Cupa Moscovei, după ce a părăsit divizia de juniori, Andrey Skoromnyy a obținut primul loc la categoria „bărbați de până la 100 kg”. În clasamentul absolut a fost al doilea după un campion la greutăți Vitaliy Fateev, după ce a învins câștigătorii altor categorii de greutate: Sergey Doronichev (până la 85 kg), Pavel Ivanov (până la 90 kg) și Pavel Goncharov (până la 80 kg) )). A absolvit Universitatea de Stat din Moscova pentru Automobile și Drumuri, Facultatea de Transporturi Rutiere. În timp ce studia la universitate, a lucrat ca antrenor personal în centrul de fitness.

La antrenamentele sale, Andrey Skoromnyy își urmează intuiția. Și în afara sezonului și înainte de concursuri, face antrenamente cu volum mare, lucrează cu fiecare grupă musculară o dată la 7 zile. De obicei, antrenează fie trei zile/o zi liberă, fie două zile/o zi liberă. El nu antrenează mușchii abdominali și ai gambei în afara sezonului. Face un exercițiu cardiovascular de 20 de minute după antrenamentul de forță. În timp ce „taie”, el urmează o dietă fără carbohidrați și compensează lipsa de calorii cu o mulțime de proteine. Andrey se antrenează în Lyubertsy.

La începutul unei cariere competitive destul de reușite, Andrey s-a antrenat individual. Dar mai târziu a mărturisit că din cauza lipsei de cunoștințe a pregătirii competitive și a cerut ajutor lui Aleksey V. Kireev („Dr. Luber”). Primele rezultate ale cooperării lor fructuoase au devenit cele mai apropiate realizări din sezonul de toamnă 2010.

Viata personala

Soția Arina Skoromnaya (data nașterii 27 martie 1988). Arina și Adrey au fiică (născută la 12 aprilie 2014).