victoria

(Foto: Scotty Bara/WCSN)

După călătoria lor dură pe Muntele Stâncos împotriva Utah și Colorado, Arizona State Sun Devils a revenit într-un mod major organizând o performanță completă, doborând Stanford 74-64. Atacantul junior Savon Goodman a înscris 16 puncte și a obținut șapte recuperări. Dorian Pickens, gardianul de liceu, a fost omul de vârf pentru Stanford cu 19.

ASU a început jocul 1-of-4 de la etaj, toate fiind încercări în trei puncte. Marca singuratică a fost făcută de gardianul de la al doilea an, Kodi Justice, și ar fi singurul coș marcat de primul timeout media la ora 15:50.

Ambele echipe s-au combinat pentru a face patru dintre primele 15 încercări de la etaj, iar trei dintre aceste mărci provin din teritoriu în trei puncte. În urma unei runde de 9-0 de la Stanford, în care ASU a tras cu 1-11, Stanford a condus cu 11-6, rămânând 10:53 în prima repriză.

Scorul va fi în curând înnodat la 13, în urma unui jumper de tranziție al atacantului senior al ASU, Willie Atwood, pentru prima lui găleată din noapte. Două găleți drepți pentru ASU s-au potrivit cu numărul total de goluri de teren pentru primele 11 lovituri ale jocului.

ASU și-ar continua seria fierbinte și ar face încă trei în tot atâtea bunuri. Cu 6:29 rămase în perioada de deschidere, Sun Devils a condus 22-18.

Atacantul junior Obi Oleka a făcut al șaselea trei repriză al Sun Devils, cu 2:36 rămas pentru a pune ASU cu 30-21. A fost al șaselea trei în cele 12 încercări ale sale dincolo de arc, comparativ cu fotografierea de 4 din 12 din interiorul arcului în trei puncte în acest moment.

În ciuda rarității golurilor de teren cu două puncte din prima repriză, atacantul junior Savon Goodman a preluat un revers frumos dintr-un rebot ofensiv. Următoarea posesie, Goodman a aruncat un tunet alley-oop tunător pe pauza rapidă de pe feed-ul de la gardianul senior Gerry Blakes.

ASU a condus 37-22 la pauză, închizând repriza făcând șuturi de 5 din 7. Șapte dintre cei opt Sun Devils care au jucat au marcat, iar Goodman a condus toți Sun Devils cu nouă puncte. Stanford a făcut doar nouă goluri de teren și a avut 10 cifre de afaceri în prima repriză.

Ieșind din pauză, ASU a realizat patru dintre primele cinci lovituri și și-a extins avantajul la 17 la primul timeout media care a condus cu 47-30. Centrul pentru seniori Eric Jacobsen a devenit primul Sun Devil din două cifre care se transformă într-o piesă de trei puncte, veche.

Avantajul a ajuns la 21, cu 12:33 rămase în joc, în urma unei reprize pentru Oleka, înființată printr-o pasă fără aspect a lui Holder. Cei mari ai ASU au fost o parte importantă în retragerea în a doua jumătate, Oleka, Goodman și Jacobsen combinând pentru 13 dintre primele 20 de puncte ale Sun Devils din a doua jumătate.

Nu s-au schimbat prea multe până la 7:53, ASU conducând încă cu 16 și Stanford nu dădea semne de viață. Sun Devils a trecut de restul reglementărilor, în ciuda faptului că Stanford a adus-o înapoi în cifre simple și a pus la punct una dintre cele mai bune performanțe ale lor de conferință.

Jucătorii jocului: Savon Goodman și Eric Jacobsen

Goodman și Jacobsen au oferit o scânteie pe care nu o văzusem de la bărbații mari tot sezonul ca unitate. În prima repriză fiind vorba în principal de tragerea în trei puncte, tandemul a ieșit în a doua repriză dominând pe interior și combinându-se pentru a termina cu 29 de puncte și 14 recuperări.