KAZAN, Rusia - Erica Wiebe din Stittsville, Ontario, a câștigat sâmbătă bronzul la categoria de greutate de 72 de kilograme la Universiada de Vară sâmbătă, în timp ce echipa de ștafetă feminină de 4 × 200 de metri liberi din Canada a câștigat, de asemenea, bronz pentru a spori medalia echipei canadiene la 12.

două

Wiebe, de două ori campion CSI pentru Universitatea din Calgary, a învins-o pe Gozol Zuova din Azerbaidjan pentru a ajunge pe podium. A pierdut în fața Rusiei Ekaterina Bukina în sferturile de finală la începutul zilei, dar a fost calificată pentru meciul de bronz prin repechage.

„Această zi a fost minunată”, a spus Wiebe. "Am avut-o pe Bukina, fostă medaliată mondială, și știam că va fi cu adevărat dură. Mi-a fost sufletul că am pierdut, dar am știut că voi reveni în repechage. De îndată ce meciul meu s-a terminat, am s-a reorientat și și-a stabilit obiectivul de a pleca cu o medalie.

„La sfârșitul celor șase minute, am fost atât de fericită și ușurată că mi-am atins obiectivul”.

Natasha Kramble de la Saskatoon s-a luptat, de asemenea, pentru bronz sâmbătă. Produsul Universității din Saskatchewan a ratat podiumul la 48 de kilograme după ce a pierdut în fața Mariya Livach din Ucraina.

La piscină, echipa de ștafetă feminină a lui Lindsay Delmar din Calgary, Brittany MacLean și Paige Schultz din Toronto, iar Savannah King din Vancouver au câștigat bronz în spatele Rusiei, care a câștigat aurul, și a Statelor Unite.

A fost a doua medalie a Jocurilor pentru MacLean și Paige, care au cucerit și bronzul cu ștafeta gratuită 4 × 100.

„Întotdeauna simțim o oarecare presiune pentru că vrem să medalizăm de fiecare dată când sărim în piscină”, a spus MacLean, un olimpic din 2012. "Am fost atât de încântați, deoarece ștafetele sunt distractive, iar colegii noștri ne-au sprijinit cu adevărat."

Canada a fost a patra în spatele Australiei, când King a intrat în apă pentru ultimii 200 de metri.

„Este întotdeauna bine să fii împins”, a spus King, olimpic de două ori. „Australia ne-a dat mai multă energie și ne-a ajutat să ajungem pe podium”.

Medaliile au sporit numărul total al Canadei la un aur, cinci argint și cinci bronz după nouă zile la cele 27 de Jocuri Universitare Mondiale.

În alte finale de înot, Schultz a fost al șaptelea la 200 de medii individuale feminin, în timp ce Zack Chetrat din Oakville, Ontario, a fost al șaptelea la 200 de fluturi masculin.

La volei masculin, Canada (3-2) și-a văzut dispariția speranțelor de medalie cu o pierdere dezamăgitoare în fața Ucrainei în sferturile de finală (25-21, 25-23, 25-23).

Canadienii, care au terminat pe locul patru în 2011 la Shenzhen, China, vor juca acum pentru pozițiile cinci până la opt. Duminică se întâlnesc cu Coreea de Sud.

Nicholas Hoag din Sherbrooke, Que., A atacat atacul canadian cu 15 ucideri, în timp ce Steven Marshall din Abbotsford, B.C., a avut 14.

"Au fost buni în blocaj și în apărare, așa că este un credit pentru toți vorbitorii noștri că au reușit să obțină toate uciderile pe care le-au făcut", a declarat antrenorul canadian Larry McKay.

La volei feminin, canadienii au doborât Taiwanul în patru seturi de 27-25, 14-25, 25-20 și 27-25 pentru a avansa la consola finală pentru locul cinci.

Canada (2-2) încheie turneul împotriva Japoniei duminică. Clasamentele de top din Canada în 18 apariții anterioare la competiția bienală au fost o pereche de locuri patru în 1983 și 1997.

Kyla Richey, membru al echipei naționale seniori din Roberts Creek, B.C., a condus infracțiunea cu 13 ucideri.

La baschet feminin, Miah-Marie Langlois din Windsor, Ont., A marcat 26 de puncte la joc în pierderea prelungită a Canadei cu 75-72 în Suedia în acțiunea de consolare. Langlois a drenat un triplu târziu și Dartmouth, N.S., nativă Rachelle Coward a făcut o aruncare liberă pentru a încheia al patrulea trimestru și a trimite jocul la prelungiri.

Canada va juca luni Ungaria pentru locul șapte.

În fotbalul feminin, Canada (3-2) a eliminat Estonia cu 3-0 în acțiune de consolare și va înfrunta Rusia pentru locul al nouălea luni.

La polo-ul masculin, canadienii au suferit a cincea pierdere în șase concursuri, lăsând o decizie de 9-3 în fața Muntenegrului în partea de consolare a remizei. Luni vor încheia competiția cu 12 echipe împotriva Belgiei.

Jucătorii de tenis canadieni au câștigat trei meciuri în jocul de consolare. Phil Anderson de la Halifax s-a impus cu 7-5, 6-3 în al doilea său meci de simplu, Dominique Harmath din Toronto a câștigat cu 6-2, 6-2 și a avansat în semifinalele de consolare, în timp ce Kristina Sanjevic din Edmonton și-a dat jos adversarul cu 6-4, 6-2 la al treilea concurs.

În filmare, Jeremy Gyoerick de la Prince Albert, Sask., A început competiția plasându-se pe locul 38 în proba de pistol cu ​​aer de 10 metri.