Distribuiți această poveste:

bianca

BEIJING - Banda victoriei Biancăi Andreescu s-a încheiat.

Canadianul a pierdut cu 5-7, 6-3, 6-4 în fața Nr. 4 Naomi Osaka din Japonia într-un sfert de finală a Open-ului Chinei vineri, punând capăt seriei de victorii a lui Andreescu la un turneu WTA, maxim 17 meciuri în sezon.

Andreescu, clasată pe locul șase în lume, a suferit prima pierdere în nouă meciuri anul acesta împotriva unui adversar de top 10.

De asemenea, s-a încheiat seria lui Andreescu de 13 victorii consecutive în meciuri de trei seturi.

Osaka, în vârstă de 21 de ani, a avut cel de-al șaptelea și ultimul ei as la al treilea punct de meci pentru a predomina în prima întâlnire de carieră dintre doi dintre cei mai buni jucători ai sportului.

Meciul Andreescu-Osaka i-a prezentat pe câștigătorii ultimelor trei Grand Slam-uri pe teren greu - tânărul de 19 ani din Mississauga, Ont., A câștigat anul acesta SUA Open, în timp ce Osaka a câștigat Australian Open din 2019 și U.S. 2018 Deschis.

Osaka se va confrunta cu No. 16 campioane de serie/în exercițiu, Caroline Wozniacki, din Danemarca, în semifinalele Openului Chinei de 8.285 milioane de dolari sâmbătă.

Cealaltă semifinală a evenimentului WTA Premier-Mandatory îl înfruntă pe Ash Barty din Australia, clasat în top, împotriva lui No. 8 semințe Kiki Bertens din Olanda.

Barty a ajuns în semifinale la remiză, învingând-o pe Petra Kvitova cu 4-6, 6-4, 6-3.

„Din părerea mea, acesta a fost unul dintre meciurile de cea mai bună calitate pe care le-am jucat tot anul”, a spus Barty, campionul Franței la Open. „Petra are întotdeauna un mod de a scoate tot ce este mai bun în mine, chiar are”.

Barty a transformat trei din cele șase puncte de break, în timp ce Kvitova, de două ori campioană la Wimbledon, a fost două pentru șapte.

Bertens a învins-o pe Elina Svitolina cu 7-6 (6), 6-2.

"Cred că săptămâna aceasta am jucat din nou un tenis mai bun", a spus Bertens, care a adunat 36 de câștigători la Svitolina's 16. "Cred că atunci cu o presiune și jucând mai bine tot timpul, este bine pentru mine. Spune pentru mine că am fost crescând mult în ultimii ani. "

Clasamentul lui Andreescu ar putea fi al patrulea (ceea ce ar fi un record istoric pentru o canadiană), al cincilea sau al șaselea săptămâna viitoare, în funcție de modul în care se desfășoară turneul.

Dacă Osaka își câștigă semifinalul, Andreescu nu ar fi mai bun decât al cincilea săptămâna viitoare. Dacă Osaka se va impune în semi și Bertens câștigă turneul, Andreescu ar rămâne la nr. 6.

Pe partea masculină, cursa lui Andy Murray la China Open s-a încheiat.

Fosta Nr. 1, care a câștigat meciuri consecutive la simplu pentru prima dată de când a fost supus unei operații de șold în ianuarie, a pierdut în fața lui Dominic Thiem 6-2, 7-6 (3) vineri în sferturile de finală.

Thiem l-a rupt pe Murray, în vârstă de 32 de ani, în primul joc al meciului, dar jucătorul britanic a făcut lucrurile mai dificile în setul doi, testând nervii adversarului său mai mic în terminarea meciului.

De asemenea, Karen Khachanov l-a învins pe Fabio Fognini cu 3-6, 6-3, 6-1.

Acest raport al The Canadian Press a fost publicat pentru prima dată în oct. 4, 2019

„Din părerea mea, acesta a fost unul dintre meciurile de cea mai înaltă calitate pe care le-am jucat tot anul”, a spus Barty, campionul Franței la Open. „Petra are întotdeauna un mod de a scoate tot ce este mai bun în mine, chiar are”.