Novak Djokovic a pierdut anterior doar un set în cinci meciuri împotriva lui Denis Istomin. Imagine: Mark Stewart

istomin

SPECULAȚII în jurul obsesiei lui Novak Djokovic pentru dietele radicale s-a intensificat după ce campionul în exercițiu al Australian Open a fost condus într-o înfrângere șocantă din runda a doua de către bolnavul din Uzbekistan Denis Istomin.

Câștigătorul de șase ori la Melbourne Park a fost o umbră palidă a fostei sale măreții, în timp ce a căzut cu 7-6 (10-8) 5-7 2-6 7-6 și -5) 6-4 în 4 ore, 49 de minute pe Rod Laver Arena către lumea nr.117 Istomin.

Djokovic a fost subiectul unei conjecturi tot mai mari pe fondul unor rapoarte pe care le ia în considerare să urmeze o dietă complet lichidă - se pare că este cauza tensiunii în cercul său interior.

Prețuitor în ceea ce privește nutriția și recuperarea după meci, Djokovic a respins îngrijorările cu privire la regimul său în afara terenului, lăudând călătorul Istomin.

„Denis, cu siguranță a fost un underdog, dar nu a arătat niciun nerv în momentele mari”, a spus Djokovic.

„Nu a jucat atât de multe meciuri mari, dar totul s-a unit. A fost momentul potrivit pentru el, ziua potrivită. Era mai bun.

„Tot meritul lui Denis pentru că a jucat uimitor. Merita să câștige. Fără îndoială, a fost un jucător mai bun în momentele de ambreiaj.

Denis Istomin își sărbătorește victoria supărată împotriva lui Novak Djokovic. Imagine: Mark Stewart

„A intensificat-o, a jucat agresiv. Servit foarte bine, foarte precis. Nu pot face multe.

„Desigur, nu am fost mulțumit de performanța mea generală. Dar, știi, trebuie să-mi felicit adversarul. ”

Djokovic a suferit cea mai gravă înfrângere de mare șlem de când a pierdut în fața rusei Marat Safin în a doua rundă a Wimbledonului în 2008.

„Este una dintre aceste zile când nu te simți așa de grozav pe teren, nu ai prea mult ritm, iar jucătorul împotriva căruia joci simte mingea foarte bine”, a spus Djokovic.

„În al treilea set m-am simțit confortabil. Am avut un punct de pauză deschizând al patrulea set. Mi-a scăpat un forehand ușor. Da, meciul sa întors.

„Poate că la sfârșitul celui de-al patrulea set s-ar fi putut întâmpla ceva.

„Dar sincer nu am avut o șansă clară. Oriunde avea nevoie, a venit cu un serviciu mare, joc mare. ”

Antrenat de mama sa Klaudiya, Istomin și-a petrecut cea mai mare parte a carierei sale de tenis pe circuitele de jos Challenger și Futures.

Când avea 15 ani, Istomin și-a rupt piciorul într-un accident de mașină în timp ce călătorea la un eveniment Futures din Tașkent, iar rănirea a fost atât de gravă încât a fost internat timp de trei luni, în temeri că nu va mai juca niciodată.

Nu a ridicat o rachetă timp de doi ani după accident.

Cu un singur titlu de turneu ATP - Openul 2015 de la Nottingham - Istomin a pierdut toate cele 22 din 23 de meciuri anterioare împotriva primilor 10, singurul său succes venind împotriva numărului 5 mondial David Ferrer în Indian Wells în 2012.

Totul s-a schimbat împotriva lui Djokovic cu 63 de câștigători și 17 ași.

Djokovic părăsește Rod Laver Arena după ce a fost uimit de un Denis Istomin aprins. Imagine: Mark Stewart

„În primul rând, îmi pare rău pentru Novak, jucam atât de bine”, a spus Istomin, în vârstă de 30 de ani. „M-am surprins și eu astăzi.

„De la al treilea set, am crampe la picior, dar îl țin.

„Este cel mai mare câștig pentru mine și înseamnă atât de mult.

"Acum pot simți că mă pot juca cu acești tipi la acest nivel."

Djokovic nu pierduse niciodată în fața unui jucător rival clasat în afara primelor 100 și câștigase toate cele cinci meciuri anterioare împotriva lui Istomin.

Înfrângerea a fost cel mai grav rezultat al lui Djokovic la Melbourne Park de la înfrângerea din prima rundă în 2006.

Bara de măsurare Melbourne Park din ultimii nouă ani, Djokovic a fost de la început.

Dar, după ce a pierdut primul set și a salvat puncte de set în al treilea, el a părut că a recâștigat controlul meciului.

Întreaga lume știe acum numele lui Denis Istomin. Imagine: Mark Stewart

Dar, chiar dacă a câștigat mai multe puncte pentru meci - 193-186 - decât Istomin, rareori și-a impus jocul.

Istomin a revendicat anterior un singur set în cinci pierderi împotriva lui Djokovic, care a provocat lovituri directe în 2010 și ‘14.

A fost o poveste diferită de această dată când Istomin a dictat mitinguri împotriva unui Djokovic ciudat supus.

Contestându-și prima majoră din 2012 fără Boris Becker, Djokovic a dat mulțimii mulțimii Rod Laver Arena în timp ce pleca.

Personalul de asistență al lui Denis Istomin zâmbește după ce a câștigat. Imagine: Mark Stewart