Distribuiți pe Facebook

wolves

Distribuiți pe Google

Sevilla s-a calificat marți în semifinalele Ligii Europa, după ce capul târziu al lui Lucas Ocampos a spart inimile lui Wolverhampton Wanderers, în timp ce Șahtior Donețk a bătut Basel cu 4-1 pentru a se alătura spaniolilor în ultimele patru. Câștigătorii de cinci ori ai competiției, Sevilla, se confruntă duminică cu Manchester United la Köln, datorită unui cap strălucit al Argentinei Ocampos, la mai puțin de două minute pentru ceas, ceea ce le-a oferit o victorie meritată cu 1-0, în timp ce Shakhtar îl ia pe Inter Milano luni cravată intrigantă.

Sevilla și-a dominat adversarii englezi de-a lungul meciului, întrucât visele unui glop european cu oboseală s-au încheiat cu un scâncet.

„Sunt foarte mândru de jucătorii mei. Trebuia să avem multă răbdare împotriva unei echipe foarte bune ", a declarat antrenorul echipei Sevilla Julen Lopetegui, a cărui echipă este acum neînvinsă în 19 meciuri în toate competițiile, la BT Sport.

"Avem ambiție, muncim foarte mult ... dar vom juca împotriva lui Manchester United ... cea mai mare echipă din fotbalul mondial."

Ținuta din Premier League, Wolves s-au gândit că sunt pregătiți să înceapă perfect în minutul 11, când Adam Traore a pornit într-un val senzațional spre poartă din propria jumătate și a fost tăiat în zonă de Diego Carlos.

Cu toate acestea, Raul Jimenez, care a marcat toate cele opt penalty-uri anterioare pentru Wolves, a trimis o lovitură slabă către Yassine Bounou, căruia cu greu i-a putut crede norocul în timp ce a bătut deoparte împușcătura mexicană.

Au existat pretenții că Bounou și-a părăsit linia, în timp ce jucătorii de la Sevilla păreau să intre în zonă înainte de executarea penalty-ului, dar în orice caz, acesta ar fi ultimul șut al lui Wolves în ținta meciului, deoarece șansele au devenit greu de găsit.

Totuși, Sevilla a început să ia o lovitură strânsă asupra jocului și să-i forțeze pe Lupi înapoi în propria repriză.

Cu toate acestea, ei s-au străduit să descopere multe oportunități clare, apărarea Lupilor reușind să-și smulgă adversarii când au reușit să se elibereze.

- Ocampos smulge victoria -

Prima șansă bună a celei de-a doua reprize a venit când Jules Kounde a întâlnit centrul frumos zburat al lui Suso în minutul 66, dar francezul a trebuit să se întindă pentru mingea și a trimis-o peste bară.

Unsprezece minute mai târziu, Rui Patrico a făcut bine să dea peste lovitura liberă a lui Ever Banega, în timp ce Lupii au început să se lovească, dar portarul nu a putut face nimic pentru a-l opri pe câștigătorul Sevillei cu două minute.

Banega a fost din nou în centrul acțiunii, bătând într-o centrare fulgerătoare pe care Lucas Ocampos a făcut-o strălucit pentru a-l ghida în colțul de jos și a-și trimite echipa în semi.

La Gelsenkirchen, Șahtarul și-a rezervat locul în ultimii patru cu o victorie comandantă asupra Baselului, care îi va oferi lui Inter Milan ceva de gândit înaintea luptei de semifinale de luni.

„Mă simt uimitor pentru că am muncit din greu și avem încredere că putem ajunge în finală”, a spus golgheterul Junior Moraes.

"Dacă vrei să te testezi, trebuie să joci împotriva echipelor de la acest nivel înalt."

Echipa ucraineană a câștigat un flyer datorită lui Moraes, născut în Brazilia, care a condus acasă la colțul lui Marlos cu mai puțin de două minute pe zi și nu s-a mai uitat niciodată înapoi din acel moment.

Taison l-a pus pe Shakhtar în avantaj 20 de minute mai târziu, când șutul său deviat a trecut peste portarul Dorde Nikolic al lui Basel.

Alan Patrick a pus rezultatul fără îndoială din penalti, la 14 minute după ce izbucnirea lui Taison în careu a fost terminată de o provocare neîndemânatică a fundașului de la Basel, Yannick Marchand.

Șahtior a încheiat un afișaj fin în minutul 88, când fundașul drept Dodo a combinat cu Tete înainte de a distruge acasă un final superb.

Lovitura de la distanță a lui Ricky van Wolfswinkel pentru Basel la un minut de pauză nu a făcut nicio diferență într-o înfrângere enormă pentru elvețieni.