Firul de aur - informații, politici bazate pe dovezi și aplicarea PI

politici

În ultimul an, Observatorul UE privind încălcările PI a publicat două studii cheie privind proprietatea intelectuală și modul în care este percepută în general. Studiile își propun să ofere dovezi independente atât de necesare pentru a contribui la formarea unei baze pentru o nouă narațiune care va sensibiliza cu privire la valoarea globală a proprietății intelectuale.

În ultimul an, Observatorul UE privind încălcările PI a publicat două studii cheie privind proprietatea intelectuală și modul în care este percepută în general. Studiile își propun să ofere dovezi independente atât de necesare pentru a contribui la formarea unei baze pentru o nouă narațiune care va sensibiliza cu privire la valoarea globală a proprietății intelectuale.

Primul raport oferă dovezi convingătoare cu privire la rolul și contribuția vitale pe care industriile cu intensitate de PI le aduc performanțelor economice și ocupării forței de muncă în Uniunea Europeană (https://oami.europa.eu/ohimportal/en/web/observatory/ip-contribution) . Pe scurt, aceste industrii reprezintă în mod direct 26% din ocuparea forței de muncă în Uniunea Europeană; în termeni reali, aceasta înseamnă aproximativ 56 de milioane de locuri de muncă. Alte 20 de milioane de locuri de muncă sunt generate în întreprinderi care se bazează pe industrii care utilizează intens IP. În termeni de produs intern brut total (PIB), acesta corespunde cu 4,7 trilioane EUR și 90% din comerțul cu restul lumii. Direct și indirect, mărcile comerciale reprezintă numai 63,1 milioane de locuri de muncă în UE și o cotă de 34% (cea mai mare dintre toate drepturile de proprietate intelectuală) din cifra de 4,7 trilioane EUR din PIB.

Nu există nicio îndoială că falsificarea continuă să se răspândească și să provoace daune în întreaga lume. Cei implicați în infracțiuni de proprietate intelectuală sunt acum extrem de organizați în sindicate criminale internaționale puternice care au finanțare, resurse și legături pentru a muta nave masive de mărfuri rapid și eficient în întreaga lume pentru a strânge sume masive de bani pentru a finanța alte activități criminale. Așadar, nu suntem doar într-o luptă pentru a preveni contrafacerea de a priva creatorii și inventatorii de justele lor recompense și de a distruge încrederea mărcii, locurile de muncă și veniturile atât de necesare finanțelor publice; suntem acum angajați într-o cruciadă pentru a demonta rețelele criminale organizate de la amenințarea sănătății și siguranței consumatorilor din întreaga lume.

Pentru a ajuta la combaterea acestei forme periculoase de criminalitate, a fost pusă în aplicare o legislație puternică în întreaga Uniune Europeană. Acest lucru este adesea completat de măsuri practice și durabile, luate atât de organismele din sectorul public, cât și de cele private la nivel național și internațional. Cu toate acestea, cu resursele întinse, aplicarea este sub presiune. Drept urmare, în ciuda multor succese remarcabile, după cum s-a evidențiat mai sus, volumele de bunuri contrafăcute descoperite sunt încă imense și din ce în ce mai amenințătoare.

În ciuda recunoașterii deschise a problemei și a atenției crescânde acordate de Europol, Interpol, Organizația Mondială a Vămilor, Comisia Europeană și autoritățile naționale, există provocări clare și în creștere pentru o aplicare eficientă. Multe dintre acestea par să se raporteze la o lipsă de înțelegere și cunoaștere. De exemplu, în ciuda eforturilor depuse de organizații precum OCDE, încă nu este posibil să se calculeze adevărata anvergură, amploarea și impactul problemei. Acest lucru face extrem de dificilă concentrarea corectă a resurselor sau influențarea voinței politice și, uneori, instituționale pentru a lua măsuri decisive. Deși există o presiune continuă și în creștere asupra autorităților de aplicare a legii, din nou, lipsa datelor nu ne ajută să influențăm agendele de aplicare a legii și factorii de decizie cheie. Cadrele juridice diverse din întreaga lume conțin, de asemenea, obstacole care afectează practicile utilizate în aplicarea și schimbul de informații. În plus, faptul că sancțiunile diferă între jurisdicții are un efect asupra instanțelor și a mentalității publicului larg în moduri disparate. În cele din urmă, ne putem permite să ignorăm cererea aparentă și nestinsă a consumatorilor pentru toate tipurile de produse care încalcă drepturile.

Grupul anti-contrafacere (ACG) a fost înființat pentru a ajuta la combaterea multora dintre aceste probleme (www.a-cg.org). Lansată în 1980, ACG este o asociație comercială non-profit, recunoscută ca fiind o autoritate de frunte în comerțul mondial cu falsuri. Grupul reprezintă interesele a peste 140 de companii britanice și internaționale care fabrică practic orice, de la pastă de dinți la telefoane mobile, de la ciocolată la piese auto. Membrii noștri oferă o platformă singulară de experți, inclusiv avocați, agenți pentru mărci comerciale, experți în politici, organe de executare și specialiști în protecția mărcii. Ca rezultat, ACG creează un mediu unic în care interesele anti-contrafacere pot înflori și colabora.

Prin activitățile noastre de lobby, de rețea și de conștientizare și în parteneriat cu guvernul, agențiile de aplicare a legii și alte organizații pentru drepturi, ACG face campanii împotriva comerțului cu falsuri în numele consumatorilor și al intereselor legitime de afaceri.

Recent, ACG și-a îndreptat atenția și asupra umplerii golului privind schimbul de informații, pentru a facilita o cooperare mai eficientă în domeniul aplicării în numele membrilor noștri. Coordonatorul nostru de informații oferă o legătură cheie între membrii noștri și autoritățile de aplicare locale și naționale. Prin colectarea, analizarea și dezvoltarea informațiilor tactice și producerea unor pachete de informații specifice, ajută la conducerea unor operațiuni individuale și comune mai concentrate pe întreg teritoriul Regatului Unit. Această „abordare centrată și bazată pe dovezi” este un motor nou și eficient în reunirea unei game de experți pentru a aborda contrafăcătorii la fața locului.

Un exemplu al succesului pe care îl poate aduce o astfel de abordare este Operațiunea WATCH, un program cu două direcții lansat în decembrie 2013 și care implică 17 dintre membrii noștri care colectează informații despre sfera și amploarea contrafacerii produselor pe Facebook. Această lucrare a fost analizată de coordonatorul nostru de informații, care a identificat aproximativ 30.000 de listări individuale și sute de comercianți ca vânzând bunuri contrafăcute pe platformă. Ulterior, într-o operațiune ghidată de coordonatorul de informații ACG, membrii noștri au efectuat eliminări administrative ale comercianților pe Facebook, ceea ce a dus la 650 de comercianți și 2.500 de înregistrări care fac obiectul unei acțiuni de eliminare - aceasta a inclus eliminarea imaginilor și profilurilor care încalcă drepturile.

Faza 2 a Operațiunii WATCH a avut loc în iunie 2014. Cu această ocazie, 20 de mărci membre ACG au identificat o listă de top 20 de comercianți, dintre care unele ofereau spre vânzare câteva mii de articole și produse ilicite și contrafăcute, de la produse electrice la produse de lux, îmbrăcăminte DVD-uri pentru încălțăminte, parfumuri și fitness. Toate cele 20 au fost direcționate către poliția națională și unitățile de standarde comerciale pentru investigații suplimentare și alte 179 au fost supuse activităților administrative de eliminare, cu puțin peste 3.000 de înregistrări și imagini individuale eliminate. De fapt, 60% dintre comercianții vizați în această acțiune au avut întregul profil Facebook închis.

Facebook a fost extrem de susținător în această inițiativă, care a fost apreciată ca un succes semnificativ de către sectoarele de aplicare, guvern și industrie.

Pentru a rezuma, ACG există pentru a reprezenta vocea afacerilor în modelarea unui factor de descurajare eficient al falsificării în Regatul Unit. Prin participarea noastră continuă la dezbateri politice și la nivel de politici și colaborările noastre pentru a contribui la împuternicirea parteneriatelor între mai multe agenții și la consolidarea relațiilor internaționale, ne ajutăm membrii și consumatorii să construiască comunități mai sigure pentru ca întreprinderile să înflorească. Grupul este hotărât să realizeze acest lucru ajutând la:

  • să îmbunătățească înțelegerea și conștientizarea prejudiciului penal, economic și public asociat cu contrafacerea;
  • crearea unui mediu pentru schimbarea opiniilor și stimularea unui respect mai mare pentru drepturile de proprietate intelectuală;
  • încurajează o acțiune guvernamentală mai eficientă și alocarea resurselor de aplicare;
  • încurajează relații constructive, colaborare și acțiuni comune între întreprinderi și forțele de ordine;
  • să ofere instruire personalizată, cu mai multe agenții, celor care se angajează în combaterea contrafacerii; și
  • să dezvolte un răspuns incluziv la contrafacere prin promovarea și schimbul de informații, informații, bune practici, expertiză și experiențe.

Scopul nostru final este de a schimba percepția societății asupra falsificării ca activitate inofensivă, expunând daunele sale economice și sociale la nivel mondial. După cum sa explicat, avem deja peste 140 de membri care sunt implicați activ. Cu toate acestea, trebuie să ne asigurăm că toate sectoarele de afaceri sunt reprezentate. Doar unindu-ne împreună putem continua să ne asigurăm că avem o singură voce puternică pentru a-i influența pe cei care ar putea avea încă o îndoială cu privire la amenințarea crescândă a acestei crime întunecate și periculoase.

Grupul anti-contrafacere