5 martie 2008

jayhawks

MANHATTAN, Poate sa. - Seniorul Lauren Hommell a învins-o pe Olga Klimova din Kansas State într-un meci palpitant de trei seturi, întrerupând o egalitate de 3-3 și trimițând echipa de tenis a Universității din Kansas la o victorie cu 4-3 asupra rivalului Wildcats miercuri în deschiderea conferinței ambelor echipe.

Câștigul i-a îmbunătățit pe Jayhawks la 4-5 în general și a marcat prima dată din sezonul 2003-04 când KU a câștigat deschiderea Big 12 și, de asemenea, a fost prima victorie a echipei față de un adversar clasat din 2005-06.

Cu dublul înnodat la trei, Hommell, care a jucat doar trei meciuri la simplu în acest sezon, după ce a suferit o accidentare la braț în toamnă, s-a trezit rapid într-un set și în pericolul de a permite o oportunitate de a obține o victorie pentru ca echipa sa să alunece. Cu toate acestea, Roswell, Georgia, nativă, susținută de un sprijin puternic din partea colegilor ei de echipă, s-a năpustit înapoi, câștigând al doilea set cu 6-4 înainte de a lovi Klimova, 6-2, în al treilea, trimitându-i pe Jayhawks la Sunflower Showdown victorie.

KU a început la un început fierbinte, deoarece numărul său Tandemul de 3 duble al juniorului Yuliana Svistun și al bobocului Magdalena Tokarczyk s-au ocupat rapid de Vanessa Cottin și Pauline Guemas din KSU. Jayhawks, în ciuda luptelor necaracteristice din No. 1 concurs al senioriului Elizaveta Avdeeva și al edinei Edina Horvath, păreau pe drumul spre a lua punctul de dublu după ce Hommell și studentul secund Kunigunda Dorn au urcat cu 3-0 în Nr. 2 meci. Cu toate acestea, perechea nu a putut menține conducerea și, în cele din urmă, a renunțat la concurs, 8-5, cedând punctul - și impulsul - la Wildcats.

Jayhawks a început apoi puternic și în jocul la simplu, cu Horvath și Avdeeva câștigând meciurile lor în seturi drepte pentru a oferi Kansasului un avantaj de 2-1. Dar KSU s-a adunat, obținând victorii în Nr. 4 meci de la Antea Huljev și în Nr. 1 concurs de la Viviana Yrureta. Tokarczyk, care a ratat meciul de la sfârșitul săptămânii trecute la BYU din cauza bolii, a comandat devreme numărul 1 meci după o victorie sonoră cu 6-2 în primul set și mai multe puncte de meci în al doilea, dar polonezul Ksawerow nu a reușit să împiedice o revenire impresionantă a lui Yrureta.

Cu doar nr. 5 și nr. Au mai rămas 6 meciuri, Kansas a urmărit cu 3-2 și trebuia să câștige ambele pentru a obține victoria dublă. Svistun a eliminat-o pe Natasha Vieria a lui KSU în seturi drepte în No. 5 meciuri, lăsând toți ochii asupra lui Hommell și nr. 6 concurs.

În timp ce Klimova a apărut obosită pe măsură ce meciul a continuat, Hommell, puternic, a părut să devină mai puternic în drum spre îmbunătățirea recordului de simplu la 3-1.

Kansas se va uita chiar la recordul său duminică, în timp ce se va întoarce acasă pentru a înfrunta New Mexico. Dualul va începe la 11 a.m. la primul serviciu.

1) Klimova/Kudlackova (KSU) def. Avdeeva/Horvath (KU), 8-3
2) Huljev/Yrureta (KSU) def. Dorn/Hommell (KU), 8-5
3) Svistun/Tokarczyk (KU) def. Cottin/Guemas (KSU), 8-3