NUR-SULTAN - Aproximativ 1.000 de sportivi din 105 țări s-au adunat în capitala kazahă sept. 14 pentru a concura pentru 108 oferte olimpice la Campionatul Mondial de Lupte Seniori. Este pentru prima dată când Nur-Sultan găzduiește campionatul, care va continua până în sept. 22.

2020

Credit foto: olympic.kz.

Lupta pentru seniori este categoria competitivă care include lupte greco-romane pentru bărbați și lupte libere pentru femei și bărbați. Nu se referă la vârsta concurenților.

Primii șase clasați, care includ aur, argint, doi bronz și doi clasați pe locul cinci, vor bloca locuri pentru țările lor la Jocurile Olimpice de vară din Tokyo de la 2020. Locurile de calificare rămase vor fi decise la competițiile continentale și la un calificator pentru ultima șansă.

Luptătorul greco-roman kazah Meirambek Ainagulov din categoria greutății de până la 60 de kilograme (kg) a fost primul care a câștigat un loc pentru Kazahstan care a participat la Jocurile Olimpice din 2020. Cu toate acestea, Ainagulov a pierdut la semifinale și a câștigat un bronz în sept. 17.

Luptătorul greco-roman din Kazahstan, Askhat Dilmukhamedov, la categoria de greutate de până la 77 kg, a devenit senzația principală a campionatului, în timp ce l-a eliminat de două ori pe campionul rus olimpic Roman Vlasov din turneu în 1/8 de finală. Vlasov, favoritul la categoria de greutate, a pierdut cu 3-0.

Askhat Dilmukhamedov. Credit foto: olympic.kz.

În sferturile de finală, Dilmukhamedov l-a învins pe serbul Viktor Nemes cu 4-3. Această victorie l-a pus pe Dilmukhamedov în linie cu cei mai buni șase luptători de până la 77 kg și a asigurat Kazahstanului un alt loc la olimpiada din 2020.

A pierdut lupta cu Tamas Lorincz din Ungaria cu 1-1 în ultimele minute din semifinale. De asemenea, va concura pentru un bronz.

Echipa națională a Kazahstanului are două medalii de campionat la scări neolimpice: luptătorul greco-roman Korlan Zhakansha a devenit medaliat cu argint și Almat Kebispaev a câștigat bronzul.

Aceste victorii au încheiat lista primilor câștigători ai campionatului la categoriile olimpice. Primele trei dintre cele până la 67 de kilograme sunt Ismael Borrero (Cuba), Artem Surkov (Rusia), iar locul trei a fost împărțit între Frank Staebler (Germania) și Mate Nemes (Serbia)

Cei trei din categoria greutății de până la 87 de kilograme sunt Zhan Beleniuk (Ucraina), Victor Lorincz (Ungaria) și Rustam Assakalov (Uzbekistan) alături de Denis Kudla (Germania)

În cele 97 de kilograme sunt Musa Evloev (Rusia), Artur Aleksanyan (Armenia) și Cenk Ildem (Turcia) alături de Mihail Kajaia (Serbia).

Toate transmisiile de la Campionatul Mondial de Lupte sunt transmise în direct pe site-ul web Qazsporttv.kz.

Canalul de televiziune Qazsport transmite, de asemenea, în direct campionatul, dar nu va arăta meciurile din sept. 17 și sept. 20 de finale de lupte, deoarece vor fi difuzate jocurile echipei de hochei Barys din Kazahstan.

Obțineți poveștile din Astana Times direct către dvs.! Înscrieți-vă prin intermediul site-ului web sau abonați-vă la Twitter și Telegram!