îndreaptă

Publicat la 16:47 marți, 3 martie 2020

Gophers se îndreaptă spre New Jersey pentru Campionatele Big Ten Wrestling din 2020 găzduite de Universitatea Rutgers la Rutgers Athletic Center. Cea mai bună conferință de luptă din țară își va expune talentele de la ora 9 a.m. Sâmbătă până la ultima sesiune la 14:30 duminică.

Gophers are șase luptători clasați în top-șase care intră în turneu.

Turneul marchează prima experiență de post-sezon pentru Pat McKee, Lee, Thomas și O'Reilly. Dryden și Webster vor primi prima lor acțiune în Divizia I după ce au concurat anterior la nivelurile NJCAA și respectiv la Divizia III.

Sezonul trecut, Gophers au terminat pe locul al patrulea ca echipă cu 101,5 puncte, iar Gable Steveson a fost finalist la categoria grea. Ultima dată când Gophers a câștigat titlul echipei Big Ten a fost 2007 și ultima dată când un individ a luat coroana conferinței a fost Chris Dardanes în 2015.

Informații despre televiziune

Primele trei sesiuni ale turneului vor fi transmise în direct pe BTN+.

Ultima sesiune de duminică după-amiază poate fi urmărită pe rețeaua principală Big Ten. Toate meciurile BTN pot fi transmise în flux prin intermediul aplicației Fox Sports.

Greutate U

Gable Steveson caută să devină al 18-lea Gophers la categoria grea care câștigă turneul Big Ten. Sub-campion sezonul trecut, Steveson are 12-0 în acest sezon, cu 14 victorii consecutive datând de anul trecut.

De când Brock Lesnar a câștigat titlul Big Ten din 1999, patru Gophers diferiți s-au combinat pentru opt titluri Big Ten la categoria grea. Această listă include Lesnar, Garrett Lowney, Cole Konrad și Tony Nelson.

În cadrul meciurilor de conferință, campionul mondial de trei ori câștigă în medie o eliminare la fiecare 70 de secunde și câștigă cu un scor mediu de 14,5-5,7.

Bulldog Brayton

Brayton Lee intră în primul său post-sezon colegial în top-10 la nivel național, urmând să fie clasat în top-patru la turneul conferinței.

În acest sezon, Brayton și-a depășit competiția 192-105, peste o marjă de trei puncte pentru tehnicianul calificat de eliminare.

După o vară în Estonia ca reprezentant al SUA Wrestling Junior 70 kg, Lee este gata să facă față celor mai buni conferințe.

Plasatori care se întorc

Gophers se laudă cu trei jucători care s-au întors din Campionatele Big Ten din 2019. Greul Gable Steveson a condus grupul ca finalist, în timp ce Devin Skatzka a terminat pe locul trei, iar Mitch McKee s-a clasat pe locul patru.

Toți trei se întorc tot americanii care își doresc a doua onoare națională. În acest sezon, trio-ul principal s-a combinat pentru 59 de victorii, cu 40 dintre aceștia câștigând puncte bonus. Ciocanele i-au pus și pe adversari în spate, cu 18 căderi combinate.

McKee și Skatzka urmează să absolvească în această primăvară, în timp ce Steveson mai are doi ani de eligibilitate.

Primele cronometre

Minnesota are șase luptători care concurează în primul lor turneu Big Ten. Unii, precum Boo Dryden și Owen Webster, au experiență la alte niveluri, în timp ce există o mulțime de subclase ca Pat McKee, Brayton Lee, Ryan Thomas și Bailee O'Reilly.

Grupul are în prezent cinci luptători clasați în poziția de a obține o calificare automată.

Divertisment Jersey

Rutgers găzduiește un festival de muzică și mâncare Jersey Boardwalk între sesiunile de sâmbătă ale turneului. La doar o plimbare de trei minute de centrul sportiv Rutgers, evenimentul va conține muzică live și mâncăruri clasice pe malul mării.

Gophers au stabilit să găzduiască Campionatele de lupte NCAA pentru prima dată din 1996, când evenimentul a avut loc la Williams Arena. Cu stadionul US Bank acum aliniat pentru a găzdui competiția, turneul va întâmpina mai mult de 35.000 de oameni într-o competiție cu un singur record de sesiune de doar 19.776.

Minnesota pare să câștige un trofeu pe echipe pentru prima dată din 2014 și să câștige un campionat individual pentru prima dată de când Tony Nelson l-a realizat anul precedent.

Ultima dată când un luptător de la școala gazdă a câștigat un campionat NCAA în orașul lor a fost Kyle Snyder din Ohio State în 2018.