S.U.A. Luptătorul în stil liber Daniel Cormier a rămas aproape înghețat, îngenuncheat pe covor după ce a ratat aproape la o medalie de bronz, pierzând în prelungiri în clasa de greutate de 96 de kilograme (212 de kilograme) duminică la Sala Olimpică Ano Liossia.

pentru

A pierdut, 3-2, în fața Alireza Heidari din Iran, după ce a condus, 2-0. La începutul zilei, Cormier a pierdut, cu 5-0, în semifinale în fața medaliatului cu aur Khadjimourat Gatsalov din Rusia.

- Nu pot să explic cum mă simt acum, spuse Cormier, înclinând capul. „Pentru că visele de-a lungul vieții s-au încheiat și nu s-au terminat așa cum am vrut sau m-am pregătit pentru ca acesta să se termine. A fost un meci mare pentru mine. Aveam nevoie să obțin victoria împotriva unui tip care era fost campion ”.

Încercă încă să-și dea seama cum a scăpat plumbul.

"Știu doar că am încetat lupta și i-am permis să se întoarcă la meci și ar fi trebuit să continui să fac ceea ce făceam", a spus Cormier.

Cealaltă luptă americană din ultima zi a Jocurilor Olimpice nu s-a apropiat la fel de mult ca Cormier de o medalie.

Gennadiy Laliyev din Kazahstan l-a învins pe Joe Williams, cu 3-2, în prelungiri în sferturile de finală ale categoriei de greutate de 74 de kilograme (163 de lire sterline).

O luptă în masă a izbucnit duminică la spectatori, oficiali, polițiști și concurenți la locul de luptă, după o luptă amărâtă din sferturile de finală, dintre medaliata de aur Buvaysa Saytiev din Rusia și Murat Gaidarov din Belarus la 163 de lire sterline.

Ambii luptători s-au confruntat cu posibile acțiuni disciplinare, iar federațiile lor au o amendă de minimum 10.000 USD. După ce perechea a părăsit covorașul, ei au părut să schimbe cuvinte și pumni aprinse, declanșând un corp la corp care a întârziat competiția cu câteva minute.

Saytiev a câștigat al doilea titlu olimpic, învingându-l cu ușurință pe Laliyev, cu 7-0, în finală.

Cubanezii adună aur

Cuba a câștigat încă trei medalii de aur pentru a finaliza turneul cu cinci aururi, cu două mai multe decât Rusia. Campionul olimpic în apărare Guillermo Rigondeaux Ortiz (120 de lire sterline), Mario Cesar Kindelan Mesa (132) și Yan Bhartelemy (106) au câștigat fiecare.

Totalul cubanez nu s-a potrivit cu cele șapte aururi ale Jocurilor de la Barcelona din 1992, dar a fost mai bun decât cele patru din fiecare din ultimele două Jocuri.

Poate în cea mai așteptată finală, Kindelan l-a învins pe Amir Khan, în vârstă de 17 ani, din Marea Britanie pentru aurul ușor. Kindelan era prea viclean și experimentat pentru Khan, care câștigase impresionant patru lupte consecutive. Cubanezul a acumulat puncte contrapunching, apoi a ieșit din cale când Khan a încercat să apese lupta.

„Rămâi în jur și vei fi următorul medaliat cu aur și următorul campion mondial”, i-a spus Kindelan lui Khan după luptă.

Super-grea rus (peste 212 de lire sterline) Alexander Povetkin a câștigat când Mohamed Aly din Egipt a eșuat la examenul medical de dimineață. Bakhtiyar Artayev din Kazahstan a câștigat celălalt aur, învingându-l pe Lorenzo Aragon Armenteros din Cuba cu 153 de lire sterline.

Rus un mare câștigător

La patru ani după ce și-a urmărit speranța de medalie, când și-a pierdut controlul asupra cercului, de două ori campioana mondială Alina Kabaeva din Rusia a câștigat gimnastica ritmică în toate timpurile.

Kabaeva a terminat cu 108.400 de puncte, cu mai mult de un punct în fața medaliatului de argint Irina Tchachina din Rusia. Anna Bessonova din Ucraina a luat bronzul.

Coreea câștigă de KO

Moon Dae Sung, din Coreea de Sud, a câștigat medalia de aur la categoria de greutate masculină peste 80 de kilograme (176 de kilograme), eliminând-o pe Alexandros Nikolaidis din Grecia. Pascal Gentil din Franța a câștigat bronzul.

Chen Zhong din China a câștigat medalia de aur la clasa feminină de peste 67 de kilograme (148 de kilograme), învingând-o pe Myriam Baverel din Franța. Adriana Carmona din Venezuela a câștigat bronzul.

Croația Muscles Up

Croația, campioana mondială în exercițiu, a câștigat medalia de aur într-un meci fizic cu Germania, 26-24.

Mirza Dzomba a marcat nouă goluri în 10 lovituri pentru Croația, inclusiv pe ultimul cu 31 de secunde rămase.

Danemarca a câștigat al treilea titlu olimpic consecutiv la handbal feminin, învingând Coreea de Sud, cu 4-2, într-o lovitură de pedeapsă după ce a jucat la o egalitate de 34-34 la sfârșitul a două prelungiri.

Ucraina a învins Franța, cu 21-18, pentru bronz.

Ungaria se adună pentru câștig

Ungaria a câștigat cea de-a opta medalie de aur la polo pe waterpolo, marcând trei goluri fără răspuns în ultimul sfert pentru a învinge Serbia și Muntenegru în finală, 8-7.

Revaz Chomakhidze a marcat patru goluri, iar Rusia a învins Grecia, cu 6-5, pentru a obține bronzul.

Tony Azevedo și Jesse Smith au marcat trei goluri fiecare, în timp ce Statele Unite au supărat Italia, medalia de argint la campionatul mondial, 9-8, pentru locul șapte.