Sochi găzduiește mai multe întâlniri rusești - Rezultate

găzduiește

Sportivii ruși de toate rangurile și vârstele au participat la competițiile organizate unul după altul pe stadionul renovat din Sochi - una dintre cele mai cunoscute stațiuni de sănătate din țară în Marea Neagră.

Heptathlon și Decathlon caută un nou lider

Cupa Rusiei la Heptathlon și Decathlon s-a dovedit a fi primul turneu oficial al sezonului în aer liber. Membrii echipei naționale, precum și juniori și sub 23 au participat la competiții; și se pare că sportivii sub 23 de ani sunt foarte dornici să preia conducerea în aceste două evenimente atletice considerate a fi cele mai dificile din atletismul mondial.

Să mai menționăm încă o dată că Lev Lobodin, care a fost de ani buni liderul echipei ruse pentru Decathlon, a decis să se retragă și acum antrenează echipa națională.

Aleksandr Pogorelov și Aleksei Sysoev se întrec pentru a ocupa locul fostului lider necontestat. Amândoi au participat la Cupa Rusiei, dar era absolut evident că aveau două abordări diferite ale turneului. Pogorelov a decis să facă doar o reprezentație de o zi. Cu toate acestea, el a arătat câteva rezultate bune: 15,31m în tir și 48,16 (un nou PB) în 400m. Apoi a încetat să mai concureze pentru că urma să ia parte la unul dintre turneele importante de la Decathlon din străinătate.

Pe de altă parte, câștigătorul unei medalii de argint în vârstă de 20 de ani la Campionatele Europene și mondiale de juniori Aleksei Sysoev și-a marcat cel mai bun punctaj personal de 8090 de puncte, câștigând turneul printre sub-23 și în general. Acestea au fost rezultatele sale la probele Decathlon: 10,89 - 6,73m - 15,61m - 2,06m - 49,60 - 15,34 - 53,49m - 4,40m - 59,60m - 4: 33,68. Și dacă nu ar fi fost rezultatele destul de moderate în Saltul în lungime și în Vault Pole, tânărul atlet din Volgograd (înălțime - 194 cm, greutate - 96k) ar fi putut face 8300-8400 de puncte.

Un alt tânăr atlet extrem de talentat, Aleksandr Ziabrev, în vârstă de 18 ani (186 cm - 80k), care locuiește în îndepărtatul oraș siberian Irkutsk și este antrenat de Irina Belova, al cărui nume este bine cunoscut în lumea atletismului, a obținut un excelent 7471 de puncte în Sochi Ziabrev (11,13 - 7,16m - 14,49m - 1,82m - 49,29 - 15,34 - 41,83m - 4,40m - 49,75m - 4: 35,31).

În Heptathlon feminin, foștii lideri ai echipei ruse, campioana mondială Elena Prokhorova și Natalya Raschupkina nu au concurat, deoarece încă se recuperează de la accidentări.

În lipsa lor, campioana europeană de juniori Olga Levenkova a fost cea care a preluat conducerea. De altfel, ea este antrenată în orașul siberian Kemerovo de Anatoliy Konashevitch, antrenorul Elenei Prokhorova.

Levenkova a câștigat competiția cu 5882 de puncte (14,10 - 1,76m - 12,79m - 25,69 - 6,19m - 37,07m - 2: 14,73). Julya Ignatkina a fost la doar 63 de puncte în urmă.

Competițiile dintre juniori au fost și mai dure. Olga Zinovieva, în vârstă de 19 ani, a câștigat cu 5662 de puncte (14,59 - 1,70m - 13,06m - 24,76 - 6,20m - 32,21m - 2: 18,90), cu Nadezhda Sergeeva în vârstă de 18 ani, secundă, cu doar 48 de puncte.

Juniori la spectacol

După Cupa Rusiei, stadionul de la Soci a întâmpinat juniorii care au concurat pentru cluburile lor sportive și școlile sportive. Sprinterii Igor Shevtzov și Julya Chermoshanskaya s-au dovedit a fi eroii principali. Shevtzov, în vârstă de 17 ani, a câștigat 100m și 200m în 10.69 și, respectiv, 21.21.

Julya Chermoshanskaya este fiica celebrei foste sprinter Galina Malchugina. Julya este antrenată de fosta sprinter Vera Mikheeva (Anisimova) și sub îndrumarea mamei sale. În prima sa performanță în aer liber a anului, Julya (174cm - 62 kg) a înregistrat 11,72 peste 100m și 23,57 la 200m.

Victor Komarov, în vârstă de 18 ani, a sărbătorit două victorii la 800 m în 1: 52,75 și la 400 m Hurdles în 53,22. Exemplul său victorios a fost urmat de Alksei Chistov, în vârstă de 19 ani (1500 - 3: 54,49 și 3000m - 8: 18,94).

Alți câștigători cu rezultate bune pentru vârsta lor sunt Artem Sergeenkov (400m - 47,33) și Denis Byvakin (110 Hurdles - 14,07), Dmitriy Starodubtzev și Pavel Prokopenko (ambii 5,40 - Pole Vault), Sergei Mikhailovskiy (Long Jump - 7,50) și Dmitiy Nikonov (Triple Jump - 15.95).

Și fetele au fost excelente și în competițiile de juniori. Galina Posashkova, în vârstă de 17 ani, a câștigat 800 m (2: 05,67) și a terminat 3d la 1500 m (4: 22,65). Polina Nikanorova, în vârstă de 19 ani, a câștigat 1500m - 4: 22.44. Nadezhda Shlyapnikova, de asemenea, 19 ani, a câștigat 400m în 53,70 și Nadezhda Sozontova, care a împlinit 17 ani în urmă cu doar o săptămână, a înregistrat al treilea cel mai bun timp cu 54,34.

Darya Korableva, în vârstă de 17 ani, a câștigat 400 m Hurdles cu un timp excelent de 59,63. Olga Samylova a fost câștigătoarea 100 m Hurdles cu 13.91, iar Julya Mochalova a câștigat 2000m Steeplechase în 6: 36.96 ratând recordul național cu doar patru secunde.

Irina Gordeeva a eliminat 1,88 m în săritura în înălțime și Natalya Muchkina, care are doar 16 ani, a fost a 2-a, compensând 1,79. Anna Zhidkova a eliminat 4.00 în Pole Vault. Galina Goncharova a câștigat săritura în lungime - 6,20m, iar Darya Safronova a câștigat tripla săritură - 13,21m. Olga Timofeeva, în vârstă de 16 ani, a fost a 2-a la săritura în lungime (6,13m), precum și la tripla săritură (13,10m).

La feminin, Shot Put, Irina Tarasova, în vârstă de 18 ani, a fost câștigătoare cu rezultatul excelent de 15,22 m, în timp ce Veronika Karmishina, în vârstă de 16 ani, a câștigat Discus Throw cu 47,58 m, iar Anna Bulgakova, în vârstă de 17 ani, a câștigat Hammer cu 60,42 m . Ekaterina Strokova, în vârstă de 15 ani, a fost cea mai tânără câștigătoare care a aruncat javelina la 46,78m.

Acum, să menționăm încă un nume de atlet extrem de tânăr și talentat. Nu a reușit să câștige competițiile pentru că avea doar 12 ani. Este foarte înaltă și foarte puternică pentru vârsta ei și se numește Victorya Sadova. Fiica celebrului câștigător olimpic Natalya Sadova și-a hotărât tinerea să urmeze pașii mamei sale. Ea este antrenată de tatăl ei, Mihail Sadov, și de bunicul ei, Ivan Koptukh. Nu a decis încă ce este mai preferabil pentru ea - ciocanul sau discul, dar în ambele evenimente aruncă peste 40 de metri.

Cupa Sochi asistă la performanțe bune

Ultima competiție care a avut loc la Soci a fost Cupa Sochi. Din păcate, rezultatele la evenimentele masculine au lăsat mult de dorit. Însă merită menționat Mikhail Lypskiy (50.32) și Aleksandr Borshzenko la 400m Hurdles. Campionul mondial de juniori Dmitriy Starodubtzev și-a apărat titlul cu 4.40m în Pole Vault. Rezultatul lui Vitaliy Shkurlatov la săritura în lungime a fost de 8,11 m, iar medaliatul cu bronz de la Jocurile Olimpice, Danyil Burkenya, a fost primul la Triple Jump: 16,93 m. Anton Luboslavskiy, în vârstă de 20 de ani, a aruncat cu 20,14 în aruncare, iar experimentatul Ilya Konovalov și-a arătat forma cu 79,92 m în aruncarea cu ciocanul.

Competițiile feminine au avut un nivel mult mai înalt și au fost înregistrate câteva dintre cele mai bune din sezonul mondial (la acel moment). Svetlana Kruka a făcut 2: 00,79 la 800m. Și lupta a fost grea: chiar și al cincilea clasat a fost la doar 1,2 secunde în urma câștigătorului. Și toți cei cinci alergători au înregistrat mai bine de 2:02. Cel mai bun sezon al doilea a venit la 1500 m: Julya Chizhenko a înregistrat 4: 00,55 și Elena Soboleva, în vârstă de 22 de ani, care nu este atât de cunoscută în Rusia, 4: 03,71.

Medalia de argint a Jocurilor Olimpice de la Atena, în săritura în lungime, Irina Simagina nu a participat la competițiile de interior. Dar chiar în primul ei salt al sezonului în aer liber a aterizat exact la ora 7.00. Și în cea mai bună încercare a adăugat încă 4 cm acestui rezultat. Julya Zinovieva a fost a doua cu 6.77 și Ludmila Kolchanova a treia cu 6.64.

Ekaterina Khoroshikh, în vârstă de 22 de ani, locuiește într-un orășel numit Bataisk lângă Rostov, unde este antrenată de Nickolai Beloborodov. Rezultatul Ekaterinei în Hammer - 72,45 - a fost cel mai bun sezon din lume. Un alt discipol al lui Beloborodov, Tatyana Lysenko, a fost al doilea cu 71,49.
Alte rezultate de frunte s-au înregistrat în manșele și finala 100m până la Jocurile Olimpice din 2004, 4x100, ștafetă, medaliată cu argint Olga Fedorova cu 11,26. Elena Bolsun a înregistrat 22.87 în 200m, iar Julya Grushina a terminat pe locul doi în 22.94.

Patru alergători au trecut sub 52 de secunde în 400m. Câștigătoarea Tatyana Firova a obținut 50,83, iar finalista Marya Lisnichenko a fost cu doar 0,01 în urmă.

Duelul a două prietene Lylya Shobukhova și Galina Bogomolova la 3000 m a fost în centrul atenției fanilor. Locuiesc în același oraș și sunt antrenați în același grup, dar se dovedesc a fi rivali irezistibili. De data aceasta Shobukhova a câștigat în 8: 45.01, iar Bogomolova a pierdut în fața ei cu mai puțin de o secundă, cu 8: 45.94. În 100 m Hurdles, Marya Koroteeva a înregistrat 12.74, iar Tatyana Pavliy a fost subcampioana.

Aproape toți săritorii înalți, în frunte cu câștigătoarea olimpică Elena Slesarenko, au concurat la această întâlnire. Pentru Elena a fost practic prima competiție pentru că a ratat sezonul de interior. Și este destul de departe de tot ce e mai bun. Ea a eliminat doar 1,85 și a terminat pe locul 4. Tatyana Kivimyagi a eliminat 1.94, Anna Chicherova a fost subcampioana cu un clearance de 1.90 și juniorul Irina Gordeeva a ocupat locul trei pe podium cu 1.88.

Campioana mondială de juniori la Triple Jump, Anastasya Taranova, a câștigat competiția, stabilind un nou maxim personal de 14.14. Shot Put a fost câștigat de Olga Ryabinkina care a aruncat instrumentul său de 19.20m. Marya Abakumova a luat concursul Javelin cu 58,90m. Marya deține recordul Rusiei la cele trei grupe de vârstă: fete, juniori și sub 23 de ani.

Nickolai Dolgopolov și Rostislav Orlov raportează pentru IAAF de la Soci.