Acum un an, Kostroma era o mizerie. Cu o zi în urmă, Gary Jones nu era într-o formă mult mai bună. Însă duminică, Kostroma a revenit în 1990, iar Jones a compensat parțial sâmbătă, înfruntând iapa de 5 ani pentru o victorie în Invitația Panglică Galbenă de 400.000 de dolari de la Santa Anita.

kostroma

Jones a pregătit deja un câștigător al Premiului Eclipse - Turkoman, cel mai bun mascul cu handicap din 1986 - iar Kostroma ar putea câștiga campionatul feminin de iarbă anul acesta. Victoria sa de două lungimi în Panglica Galbenă a venit împotriva unui teren talentat și a dat crescătorilor irlandezi un record perfect în trei starturi de la finalul pe locul opt pe aceeași miză la debutul ei american anul trecut.

Tommy Stack, care îl antrenase pe Kostroma în Irlanda, a fost și el responsabil pentru cursa de anul trecut. Înaintea acelei curse, o dubă care transporta Kostroma a coborât pe o autostradă. A pierdut un pantof și a călcat pe un cui, dar copita a fost reparată. Ea a contestat ritmul pentru o vreme înainte de a termina cu mai mult de șapte lungimi în spatele câștigătorului de la distanță, Plenty Of Grace.

De asemenea, Kostroma a sângerat din plămâni în timpul cursei și, după ce și-a revenit după o tulburare de stomac, a revenit la curse în septembrie, câștigând Osunitas Handicap la Del Mar. Șase săptămâni mai târziu, câștigând Handicapul Las Palmas la Santa Anita, Kostroma a fost cronometrat în 1:43 4/5, un record mondial de 1 1/8 mile pe iarbă.

Jones a avut o durată de 24 de ore inconfortabilă între sâmbăta de 250.000 dolari a Cupei California Classic și panglica galbenă. În clasic, cel mai bun prieten al lui Jones, favoritul 2-5, a pierdut cu un cap în fața lui Charmonnier, o lovitură de 28-1.

"Acestea sunt maxime și minime, agonii și extazuri", a spus Jones duminică. „Pierderea de sâmbătă a fost cea mai frustrantă pe care am avut-o vreodată, pentru că a fost complet din mâinile mele. Am avut o greutate prea mare (Best Pal a transportat cu 12 kilograme mai mult decât Charmonnier); a trebuit să alergăm pe o pistă obositoare, proaspăt dezgropată; și apoi am fost duși la bun sfârșit de câștigător și am crezut că administratorii (într-o anchetă) nu au luat o decizie foarte bună. "

Kent Desormeaux l-a adus pe Kostroma pe șină în mijlocul întinderii și a finalizat Flawlessly. A fost încă o jumătate de întoarcere la Fire The Groom, cu Free At Last și Lady Shirl, cu un cap mai în spate, terminând într-o căldură moartă pentru locul patru. Plenty Of Grace, care pierduse șase curse consecutive de la Panglica Galbenă din 1990, a fost al nouălea la 34-1.

Lady Shirl a stabilit un ritm lent (49 2/5 pentru jumătatea milei, 1:14 2/5 pentru șase lungimi), iar timpul final pentru 1 1/4 mile a fost 2:01. Kostroma a fost un favorit ușor în mulțimea de 22.644 și a plătit 8,20 dolari pentru a câștiga.

Cel puțin patru alți titulari de panglică galbenă - Flawlessly, Fire The Groom, Campagnarde și Leariva - au intrat în cursă cu posibilități de acordare a Premiului Eclipse. Jones și-a început campania pentru Kostroma în cercul câștigătorului.

„Dacă nu este campioana, este ceva în neregulă cu sistemul de vot”, a spus Jones. „Aceasta este cea mai bună pustie pe care am avut-o vreodată și s-ar putea să fie cea mai bună pustie pe care a avut-o vreodată cineva”.

Desormeaux, care a câștigat al doilea titlu consecutiv de echitatie în Oak Tree, odată cu încheierea sezonului astăzi, a călărit Kostroma în toate cele trei starturi de la panglica galbenă de anul trecut.

"A fost o mulțime de noroc implicat întoarcerea spre casă", a spus Desormeaux. „Aproape că m-am simțit rău să o lovesc, dar pentru 400.000 de dolari nu poți pur și simplu să stai. Am fost îngrijorat până am trecut. Când am trecut și i-am lăsat capul, am știut că am câștigat. Nu-mi venea să cred cum a explodat ea în întindere. Trebuia să se simtă așa cum Pat (Valenzuela) a simțit-o pe Arazi când a făcut acea mare mișcare (în Breeders ’Cup Juvenile)."

Flawlessly, condus de Chris McCarron, a intrat duminică cu o serie de victorii în cinci curse și a pierdut pentru prima dată în șase încercări pe iarbă.

"Știam că Desormeaux era acolo pe șină cu o tonă de cal", a spus McCarron, "și aș putea spune că va trece."

Fire The Groom, cu Gary Stevens la bord, a fost al 11-lea la polul sfertului, cu aproximativ șapte lungimi în spate. „A trebuit să o duc afară”, a spus Stevens. Are o alergare de aproximativ trei șaisprezecimi (de o milă) și aștepți până te îndrepți (pentru întindere), dar a fost prea departe astăzi. A alergat o cursă mare doar pentru a fi a treia și a făcut mult teren. ”

Jones crede că rivalul lui Kostroma pentru Premiul Eclipse este Miss Josh, o iapă din Est care a câștigat Gamely Handicap la Hollywood Park în această vară. Domnișoara Josh s-ar putea întoarce în California pentru Matriarhul de la Hollywood pe dec. 1.

„Fie o vom conduce în Matriarch, fie vom aștepta anul viitor”, a spus Jones despre programul lui Kostroma. „Dacă nu este 100%, vom sări peste Matriarh. Felul în care a fugit astăzi, mi-aș dori ca domnișoara Josh să fi fost în cursă. ”

Note despre cursele de cai

Muntenegru a fost zgâriat de pe Panglica Galbenă pentru a alerga astăzi împotriva bărbaților din miza de la închidere a lui Oak Tree, Burke Handicap. Muntenegru va alerga pe Lasix, medicamentul sângeratorilor, după ce a terminat pe locul opt în Oak Tree Invitational în primul ei început american. . . . Algenib, care va fi probabil favorizat în Burke, a câștigat aproape 300.000 de dolari anul acesta, deși este fără câștig în patru mize. . . . Hollywood Park se deschide miercuri.