Sâmbătă seara, înainte de finala de duminică, o mulțime de persoane a blocat Stadium Court pentru a asista la meciul de semifinală de seară dintre Myskina și colega ei rusă Vera Zvonareva. Întâlnirea va fi cunoscută drept unul dintre cele mai interesante meciuri din istoria turneului, deoarece rușii s-au luptat cu el timp de două ore și 28 de minute înainte ca Myskina să câștige 6-2, 6-7 (4), 7-6 (15).

mercury

Meciul a prezentat cel mai lung break-set din finalul unui meci individual din istoria turneului WTA. Myskina a salvat incredibil nouă puncte de meci în setul final.

După ce și-a câștigat semifinala târziu, Myskina ar putea oferi puțină rezistență împotriva lui Davenport în finala Acura Classic, întrucât a căzut în urmă cu 5-0 în primul set. Davenport ar pierde doar două jocuri în fața lui Myskina în câștigarea titlului la La Costa pentru a doua oară în carieră. "Am dovedit multe pentru mine în ultimele trei săptămâni. Așteptările mele pentru vară erau diferite acum câteva săptămâni decât sunt acum", a spus Davenport.

„Sunt foarte epuizat și nu am putut găsi energie pentru a lupta”, a spus Myskina. "Lindsay a jucat incredibil. Ar trebui să joc 200 la sută pentru a o învinge astăzi. Sunt încă foarte fericit. A fost un turneu grozav pentru mine și am făcut tot posibilul."

Davenport a primit 189.000 de dolari pentru câștigarea turneului din 2004. Victoria a marcat cea de-a 43-a sa carieră la titlul de simplu WTA Tour. Unsprezece dintre aceste titluri au venit în California.

În finala de dublu, Cara Black din Zimbabwe și australianul Rennae Stubbs au învins-o pe Virginia Ruano Pascual din Spania și pe argentina Paola Suarez, cu 4-6, 6-1, 6-4.

Maria Sharapova, campioana Wimbledon din 2004, a făcut prima apariție în județul San Diego. Ea a încântat fanii când a ajuns în sferturile de finală înainte de a pierde în fața colegului rus Myskina, cu 7-5, 6-2. Legenda tenisului, Martina Navratilova, a fost clasată pe locul patru cu colega americană Lisa Raymond la tragerea la dublu. Au ajuns în semifinale unde au căzut în fața lui Black și Stubbs, 7-5, 7-6 (4).

2003 - Ciocnirea belgienilor

Turneul și-a sărbătorit cel de-al 20-lea an și un nou campion a marcat ocazia. Campioana French Open, Justine Henin, din Belgia, a debutat în turneu la La Costa Resort and Spa și i-a încântat pe fani toată săptămâna cu unul dintre cei mai buni jucători din joc. A treia clasată belgiană a învins-o cu ușurință pe Eleni Daniildou din Grecia, cu 6-1, 6-1, în meciul de deschidere.

În runda a treia, Henin a fost aproape eliminată din turneu, întrucât s-a trezit într-un set și o pauză de serviciu pentru rusoaica Elena Dementieva înainte de a reveni la victorie, 4-6, 6-4, 6-1. Henin a ajuns în finala de simplu, în timp ce a trimis-o pe Nadia Petrova din Rusia, cu 6-0, 6-2 în sferturi. În meciul său din semifinale, a eliminat o altă rusă, Svetlana Kuznetsova, 6-1, 6-3.

De cealaltă parte a extragerii, colegul belgian al lui Henin făcea o cursă puternică spre finală. Kim Clijsters, în clasamentul secund, a învins-o în seturi drepte pe spaniola Virginia Ruano Pascual, Marion Bartoli din Franța și Lisa Raymond și Lindsay Davenport din Statele Unite. Clijsters a pierdut un total de 14 jocuri în patru meciuri pe drumul spre prima sa finală de simplu din San Diego.

Scena a fost pregătită pentru o finală All-Belgian în fața unei mulțimi de capacitate de 6.500 pe stadionul de la La Costa Resort and Spa. Într-o revanșă a finalei de la French Open din 2003, belgienii au dat un spectacol destul de mare în timp ce s-au duelat timp de o oră și 49 de minute, înainte ca Henin-Hardenne să lovească un câștigător cu o lovitură mică în punctul de meci pentru a câștiga, 3-6, 6-2, 6-3.

"Sunt foarte fericit acum, a fost o săptămână uimitoare", a spus Henin. "Sunt atât de fericit că am câștigat un titlu pe terenurile dure. Sunt mândru de ceea ce am făcut săptămâna aceasta." În urma victoriei sale, Henin a primit cecul câștigătorilor pentru 165.500 de dolari. Câștigul a marcat cel de-al 11-lea său titlu de turneu WTA Tour.

În ciuda pierderii în fața compatriotei sale, Clijsters nu a părăsit turneul fără titlu, deoarece a făcut echipă cu japoneza Ai Sugiyama pentru o victorie cu 6-4, 7-5 asupra Lindsay Davenport și Lisa Raymond în finala de dublu.

Fostei campioane de turnee, Conchita Martinez, i s-a acordat un premiu de loialitate la turnee pentru cele 12 apariții la eveniment din 1991.

Legenda tenisului, Martina Navratilova, a concurat la remiza principală la dublu, în timp ce a făcut echipă cu rusoaica Svetlana Kuznetsova. După ce au câștigat meciul din prima rundă, Navratilova și Kuznetsova au fost învinse în sferturile de finală de Cara Black și Elena Likhovtseva, 3-6, 7-5, 6-1.

Turneul a oferit un total de 1 milion de dolari în premii. Cifra a reprezentat un punct culminant din istoria evenimentului. O gală caritabilă în beneficiul Centrului de îngrijire a sânilor Scripps Polster a avut loc în timpul săptămânii turneului la La Costa. Evenimentul a strâns 257.192 de dolari.