New York: Al doilea cap de serie Dominic Thiem a susținut o performanță sublimă pentru a demonta provocarea australianului Alex de Minaur în timpul unei victorii cu 6-1, 6-2, 6-4 miercuri și a intrat în semifinalele US Open.

medvedev

Thiem, în vârstă de 27 de ani, cea mai înaltă sămânță care a supraviețuit la Flushing Meadows, nu pierduse anterior în fața australianului și a început cea de-a treia întâlnire de carieră într-un bilet rapid, întrerupând serviciul lui De Minaur de trei ori consecutiv pentru a câștiga setul de deschidere.

De Minaur a început cu o notă mai pozitivă în al doilea, câștigând 11 puncte consecutive pe serviciu pentru a urca 40-0 în al cincilea înainte de a fi rupt cu Thiem servind strofa cu o pauză dublă.
Avantajul timpuriu al austriacului în setul al treilea s-a evaporat pe măsură ce De Minaur continua să lupte, dar o a doua pauză de serviciu a sigilat meciul pentru Thiem, care îl va întâlni pe rusul Daniil Medvedev pentru un loc în a patra sa finală de Grand Slam.

Medvedev și-a continuat marșul către un prim titlu de Grand Slam cu o victorie clinică de 7-6 (6), 6-3, 7-6 (5) asupra prietenului din copilărie Andrey Rublev.

Primul duo rus din sferturile de finală de la un Grand Slam de la Igor Andreev și Nikolay Davydenko la Roland Garros în 2007, Medvedev nu și-a arătat teamă în timpul unei afișări nemiloase care l-a trimis în ultimele patru fără a pierde un set.

Niciun jucător din Open Era nu a câștigat titlul masculin al US Open fără a renunța la un set.

Cu Roger Federer și Rafael Nadal dispăruți, iar prim-clasa Novak Djokovic fiind descalificată pentru lovirea unui judecător de linie cu o minge, Medvedev a arătat de ce este acum favoritul caselor de pariuri pentru a câștiga la New York.

A treia sămânță nu i-a dat niciodată lui Rublev o șansă de pauză în tot meciul, în timp ce scotea 16 as.

"Am simțit că aș putea avea probleme, așa că am fost foarte fericit cu victoria", a spus Medvedev, care a cerut antrenorului să lucreze pe umărul său în timpul meciului. "Un punct a decis două seturi, așa că a fost un meci dur".