AFP - Agence France Presse

primul

Numărul mondial 304 Sophia Popov a devenit duminică prima germană care a câștigat o majoră feminină cu victorie la British Open, la doar un an după ce a fost pe punctul de a renunța la golf.

Cu trei în față la începutul ultimei runde, tânărul de 27 de ani a terminat pe șapte sub par 277 după ce a cardat un 68.

Thailanda Jasmine Suwannapura a fost a doua, două lovituri.

Thailanda Jasmine Suwannapura a fost a doua, la două șuturi din ritm.

Popov a plâns chiar înainte de a lovi puttul final și a fost depășită de emoție când a părăsit verdele final la Royal Troon.

"Nu am vorbit despre asta până acum, dar am avut o mulțime de probleme de sănătate la începuturile mele de turneu. După câțiva ani a fost în cele din urmă diagnosticată ca boală Lyme", a spus ea.

"Este ceva care rămâne cu tine, dar sunt foarte atent cu nutriția și cu antrenamentul meu. Dar a fost nevoie de multă cercetare personală și acum mă simt destul de bine".

Turneul s-a jucat cu ușile închise din cauza coronavirusului și Popov a recunoscut că a fost o senzație ciudată.

Ca Domnul Inelelor

„Mergând pe locul 18 a fost ciudat, fără mulțimi. Dar a fost atât de frumos. Deși părea Domnul Inelelor.

"Uneori, tribune și galerii uriașe înseamnă că nu puteți vedea cursul în mod corespunzător. Deci a fost un alt fel de frumos."

Popov, care nici măcar nu câștigase niciodată un eveniment major de turneu, a făcut un început tremurând, lovindu-și deschiderea de la tee într-un buncăr și continuând să facă un bogey five.

Dar cu prietenul ei german Max ca caddy, ea a revenit cu păsări din interior de 10 picioare la al doilea și al treilea și nu s-a clătinat niciodată.

Ea a mai făcut un păsărel la al șaselea și noua păsări vitale din 15 și 16 au ajutat la încheierea tranzacției.

Trei înainte, cu trei de plătit, aproape că se putea bucura de ultima plimbare.

"Cu greu pot scoate ceva din gura mea", a spus Popov în timp ce strângea trofeul.

„Aproape am renunțat la joc anul trecut - slavă Domnului că nu am făcut-o.

„Am fost atât de nervos astăzi și acest lucru este incredibil. Am fost nevoit să mă confrunt cu multe obstacole pe drum, dar știam ce sunt capabil să realizez.

Ea a adăugat: „Sunt atât de recunoscătoare iubitului meu că m-a ținut calmă”.

Suwannapura a făcut tot posibilul să distrugă basmul.

Câștigătorul de două ori al turneului LPGA, în vârstă de 27 de ani, a ajuns într-o lovitură după o alergare magnifică de patru păsări la rând din a patra.

Și după bogeys la 11 și 13, ea a aplicat din nou presiunea cu păsări spate la spate la 16 și 17.

Dar a fost suficient de bun pentru locul al doilea, cu doi înaintea australianului Minjee Lee, care a terminat pe poziția a treia după un 69.

Popov, spre deosebire de mulți jucători, a reușit să se potrivească într-o cantitate rezonabilă de golf în timpul hiatusului coronavirus.

A câștigat de trei ori la turneul Cactus din Arizona în aprilie și mai - victoria finală venind la Troon North din Scottsdale.

Ea s-a calificat la Openul Feminin pentru Marea Britanie cu un top 10 la Marathon Classic la începutul lunii - și a sosit în Scoția marți după ce a concurat la Symetra Tour din SUA.

Înainte de duminică, ea câștigase doar 108.000 de dolari (91.498 de euro) la LPGA Tour; acum a adăugat premiul cel mare de 675.000 de dolari.

Park Inbee, de șapte ori campion major, a avut o alergare timpurie bună, cu patru păsări la rând din a cincea.

Ea a continuat să tragă cel mai bun turneu 66 și a terminat pe locul al patrulea la un nivel egal.

Popov se alătură celor doi bărbați germani în calitate de campioni majori - Bernhard Langer a câștigat Masters din 1985 și 1993, în timp ce Martin Kaymer a câștigat Campionatul PGA 2010 și US Open 2014.