3. Viktoria Komova, Rusia

flexibile

Viktoria Aleksandrovna Komova s-a născut la 30 ianuarie 1995. Este o gimnastă artistică rusă. Ea este campioană la Jocurile Olimpice pentru Tineret 2010 în jurul valorii, campionă la barele neuniforme, campioană la boltă și medaliat cu bronz la exerciții la etaj, campioană mondială la barele neuniforme din 2011 și medaliată cu argintul All Around, și la medaliatul cu argint la Jocurile Olimpice All Around din 2012. Viktoria Komova s-a născut pe 30 Ianuarie 1995 în Voronezh, Rusia, către Vera Kolesnikova și Alexander Komov. Mama ei este campioana Jocurilor de bunăvoință din 1986, iar tatăl ei era și gimnast. Are un frate mai mare, Alexander, supranumit Sasha.

Komova a început gimnastica când avea patru ani. Ea a spus: „Mama mea a fost antrenorul meu în primii trei ani după ce am început gimnastica artistică”. Când avea șapte ani, Gennady Yelfimov a devenit antrenorul ei. „Acum gimnastica este viața mea”, a spus Komova în 2010. „Nu-mi pot imagina viața fără ea. Vreau să mă calific la Jocurile Olimpice de la Londra din 2012 și poate la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro din 2016.

Komova împreună cu președintele rus Dmitry Medvedev și medaliații echipei ruse care au participat la Jocurile Olimpice de vară din 2010 la 30 august 2010. La sfârșitul lunii aprilie, Komova a concurat la Campionatele Europene de Gimnastică Artistică Feminină din Birmingham, Marea Britanie. Ea a contribuit cu un scor total de 57.050 la primul loc al echipei ruse. Individual, a câștigat finala all around cu un scor de 58,375. În finalele evenimentului, ea s-a clasat pe primul loc la boltă marcând 14,425 și pe locul al doilea pe bara de balans marcând 14,625.

În august, Komova a concurat la Jocurile Olimpice pentru Tineret din Singapore. Înainte de competiții, ea a spus: „Este o mare responsabilitate să fii singura gimnastă rusă care concurează. Există o presiune mare pe umerii mei pentru că am câștigat Campionatele Europene de juniori. Sper că voi câștiga o medalie fie în jur, fie pe un aparat și sperăm că va fi aur. ” A câștigat competiția generală cu un scor de 61.250. În finalele evenimentului, ea s-a clasat pe primul loc la boltă, marcând 15.312, primul pe bariere inegale cu 14.525, al șaptelea cu bara de balanță cu 12.000 și al treilea cu scorul la etaj 14.175.

În noiembrie, Komova a concurat la Marele Premiu al Italiei „Cupa Freddy” de la Cagliari, Sardinia. Ea s-a clasat pe primul loc pe bare inegale cu un scor de 15.500 și pe al doilea pe bara de balanță cu un scor de 14.600.

În decembrie, Komova și-a întors glezna în timp ce se plimba prin sală. Antrenorul rus Andrei Rodionenko a spus: „Această accidentare nu are nicio legătură cu antrenamentul. Gimnasta se mișca doar prin sală. Ea va începe reabilitarea în curând. Timpul de recuperare este încă neclar, potrivit medicilor. Acum totul este în mâinile medicinei. ”

La sfârșitul anului, Komova a declarat revistei International Gymnast Magazine: „Cel mai bun moment din 2010 a fost cadoul meu de ziua de naștere, un cățeluș Shih tzu (pe nume Kutya). Și, desigur, am amintiri foarte strălucitoare și vesele despre performanțele mele la campionatele europene și la primele Jocuri Olimpice pentru Tineret. Revelionul pentru noi este o sărbătoare de familie și sărbătorim întotdeauna acasă. Întrucât iubim cu toții pizza, iar mama mea o face foarte gustoasă, o ajutăm să o pregătească împreună cu alte alimente pentru Anul Nou - tot felul de salate, preparate din carne, garnituri. La miezul nopții, este tradiția noastră să deschidem șampania, să ne dorim reciproc „La mulți ani”, să facem cadouri și să urmărim artificiile organizate în fiecare oraș. Apoi ieșim și ne întâlnim cu vecinii pentru mai multe artificii și diverse distracții. În Anul Nou îmi doresc cu adevărat să mă recuperez rapid din accidentarea mea și să mă pregătesc pentru campionatele rusești, să performez cu succes la campionatele europene și mondiale, precum și să îmi promovez examenele școlare. ”

În februarie, Komova și-a rănit glezna la Campionatele Ruse. În mai, Komova a suferit o intervenție chirurgicală artroscopică la glezna dreaptă la Clinica Sporthopedicum din Germania pentru a strânge ligamentele libere din gleznă. Antrenorul ei, Alexandru Alexandrov, a spus: „Doctorii (ruși) aveau opinii diferite. Unii au recomandat o operație, alții au insistat că nu este necesară nicio operație. Așa că toată povestea a durat până la examinarea din Germania. Acolo medicii au spus imediat că este nevoie de o operație, deoarece dacă nu s-ar fi terminat, ea ar putea continua să fie rănită din nou și din nou. ”

În iulie, Komova a reluat antrenamentele. Alexandrov a spus: „Vika se antrenează acum, dar nu chiar pe deplin. Ea face partea generală cu toată lumea și apoi are un plan individual. Sperăm că ea poate concura la campionatele mondiale. ”

În august, Komova a concurat la Cupa Rusiei de la Ekaterinburg, Rusia. S-a clasat pe locul al doilea în competiția generală, cu un scor de 58,875. În finala evenimentului, ea s-a clasat pe primul loc pe bare neregulate cu 15,875 și pe primul pe balanța cu 15,525. Valentina Rodionenko a spus: „Vika Komova ar fi trebuit să facă două evenimente, deoarece nu este complet recuperată de la accidentare. Dar a vrut să facă o rutină udată pe podea și, de asemenea, pe bolta. A câștigat evenimentele în care și-a revenit complet. Dar mai avem timp să strângem împreună celelalte două evenimente, în timp ce o protejăm în continuare. Dacă o putem strânge până în octombrie, atunci ea va fi numărul unu în echipă. ”

În septembrie, Komova a concurat la evenimentul Cupei Mondiale de gimnastică artistică de la Gent, Belgia. S-a clasat pe primul loc pe bare inegale cu un scor de 15.650.

Mai târziu, în septembrie, Komova a concurat la Cupa Dinamo de la Penza, Rusia. A câștigat competiția generală cu un scor de 58.350. În finala evenimentului, ea s-a clasat pe primul loc pe bariere inegale cu 15.667, primul pe balanța cu 15.134 și al cincilea pe podea cu 13.567.

În octombrie, Komova a concurat la Campionatele Mondiale de la Tokyo, Japonia. Ea a contribuit cu un scor total de 58.265 la locul doi al echipei ruse. În finala generală, Komova s-a clasat pe locul al doilea, cu un scor de 59.349. Komova a spus: „Seiful meu nu era la fel de complet pregătit pe cât ar fi trebuit. La grindă am avut greșeli și barele mele nu erau foarte bine făcute. Rutina mea de la etaj era mediocru. Astăzi, pe o grindă nu am făcut câteva conexiuni, prin urmare, de aceea scorul mai scăzut. Deci (acest clasament este) meritat. Dar Jocurile Olimpice sunt înainte. ” În finalele evenimentului, ea s-a clasat pe primul loc pe bare inegale cu 15.500 și opt pe bariera cu 13.766.

În mai, Komova a concurat la Campionatele Europene de la Bruxelles, Belgia. Ea a contribuit cu scoruri de 15.508 pe bare inegale și 14.916 pe balanța către locul doi al echipei ruse. În finalele evenimentului, ea s-a clasat pe primul loc pe bare neregulate cu un scor de 15.666 și pe locul șase pe bara de echilibru cu un scor de 13.100

În iunie, Komova a concurat la Cupa Rusiei de la Penza, Rusia. A câștigat competiția generală cu un scor de 60.767. În finalele evenimentului, ea s-a clasat pe locul al treilea pe bare inegale cu 15.100, primul cu balansul cu 15.325 și al doilea cu pardoseala cu 14.300.

La sfârșitul lunii iulie, Komova a concurat la Jocurile Olimpice de vară din 2012, la Londra, Marea Britanie. S-a calificat pe primul loc pentru finala generală cu un scor de 60.632, a treia pentru finala inegală cu un scor de 15.833 și a doua pentru finala balansului cu un scor de 15.266. În finala echipei, ea a contribuit cu scoruri de 15.833 pe sărituri, 15.766 pe bare inegale și 15.033 pe bara de echilibru către locul doi al echipei ruse.

În finalul din jur, ea s-a clasat pe locul al doilea, cu un scor de 15.466 pe boltă, 15.966 pe barele inegale, 15.441 pe bara de echilibru și 15.100 pe exercițiul din podea, oferindu-i un scor total de 61.973. În finala barelor inegale, ea s-a clasat pe locul 5 cu un scor de 15.666, după ce a lovit picioarele pe bara joasă, cu o deducere de 0.500. Dacă nu și-ar fi lovit picioarele pe bara joasă, s-ar fi clasat pe primul loc cu un scor de 16.166, învingându-l pe coechipierul ei Aliya Mustafina cu 0.033.

În finala barei de echilibru, ea s-a clasat pe locul 8 cu un scor de 13.166, după ce a căzut pe tuck-ul din față și și-a așezat dubla descărcare arabă. Komova a spus: „Sunt mândru de ceea ce am făcut astăzi, deși sunt un pic dezamăgit pentru că am vrut să câștig aurul. Cred că am făcut bine, seiful nu a avut prea mult succes, dar, în general, am făcut-o bine. ” În finalele evenimentului, ea s-a clasat pe locul cinci pe bare inegale cu un scor de 15.666 și pe locul opt pe barajul de scor cu 13.166. Komova a spus: „Nu am avut mare noroc la aceste olimpiade. Le-am dat greș 100%. Nu știu dacă voi continua sportul. Mă voi întoarce acasă, îmi iau ceva timp liber și mă gândesc la situație. Părinții mei spun că totul este în regulă, dar eu nu simt asta. "