clubul

Liga Campionilor de Hochei este pe cale să-și deschidă al patrulea sezon. Pentru bunăstarea hocheiului european, este necesar ca CHL să progreseze, să devină de succes și, în cele din urmă, să fie motorul cluburilor, la fel cum a fost competiția europeană pentru echipe de fotbal, baschet și handbal de mulți ani.

Formula de succes a tuturor cupelor europene de-a lungul anilor - indiferent de sport și de ajustările de format - este foarte bine cunoscută până acum. De când a început vechea Cupă Europeană de fotbal pentru campioni naționali, în 1955, s-a bazat pe exclusivitate - un turneu pentru cei mai buni. Trebuie să realizezi ceva foarte bun acasă pentru a te califica în Europa.

Odată ajuns acolo, vă reprezentați țara, liga, orașul, regiunea și clubul. În primii ani, doar campionii naționali erau calificați pentru cupele europene de top. Astăzi, fanii și alte părți interesate au acceptat că cele mai bune ligi sunt reprezentate cu mai multe echipe, dar participarea se bazează în continuare pe anumite criterii de realizare din liga ta națională. Acesta este cazul în zilele noastre în toate sporturile europene majore de echipă și în competițiile lor de club respective.

Deci, modificările de format introduse de Champions Hockey League pentru anul IV sunt bune și necesare. Indiferent de orice structură de proprietate, un club trebuie acum să se califice pentru a juca în CHL. A sporit calitatea și credibilitatea sportivă a ligii. Ca o consecință a acestei modificări de format, foști bastioane ale clubului de hochei european, precum suedezul Färjestad sau finlandezul Kärpät, doar pentru a lua două exemple, nu participă la CHL din acest sezon. Reducerea de la 48 la 32 de echipe subliniază aspectul exclusivității și facilitează supravegherea ligii.

Criticii susțin că o competiție pan-europeană de cluburi nu funcționează în hochei și motivul lor ar fi că rivalitățile naționale și regionale sunt atât de puternice încât fanii și mass-media au puțin sau deloc interes pentru competiția internațională. Acest lucru nu este corect. Motivul pentru care competiția europeană a cluburilor a fost o provocare este că conceptul nu a fost niciodată stabilit. Este dificil să îți placă ceva ce nu știi.

Motivul pentru care hocheiul este singurul sport european de echipă important care nu a reușit să stabilească o astfel de competiție de-a lungul anilor este o poveste separată pentru o altă zi. Dar, uitându-ne la istorie, se va înțelege de ce.

Cupa europeană originală pentru campioni naționali a fost înființată în 1966 și nu a avut niciodată succes, deși a durat de fapt 30 de ani. Însă turneul a fost puternic dominat de echipe sovietice - campionul sovietic peren CSKA Moscova a câștigat 20 de titluri europene între 1969 și 1990 - iar cluburile din alte țări nu au văzut aproape nicio șansă de a-l câștiga. Participarea redusă și foarte puțină atenție din partea presei au contribuit la eventuala repriză a evenimentului.

Cupa Europei a fost înlocuită în 1997 de Liga Europeană de Hochei. Avea un format modern, era destul de bine promovat, dar și foarte subfinanțat. Cluburile au continuat să piardă din punct de vedere financiar, deoarece orice club a câștigat în poartă și premii nu a putut acoperi costurile. EHL a durat doar patru sezoane și a încetat operațiunile în 2000.

Au mai durat cinci ani până când IIHF a relansat o competiție pentru campionii Europei, de data aceasta într-un format „Super Six” de weekend lung. Cupa Campionilor Europeni (ECC) a prezentat un hochei excelent între campionii din primele șase ligi europene clasate, dar toate cele patru evenimente (2005 - 2008) au avut loc la St. Petersburg, Rusia la începutul lunii ianuarie și turneul nu a devenit niciodată un mare succes în restul Europei.

Dar ECC a devenit o sursă de inspirație pentru prima ediție a Ligii Campionilor de Hochei, care a fost lansată în 2008. De data aceasta, competiția primară a cluburilor din Europa a câștigat câțiva bani serioși, a fost frumos marcată, bine prezentată, iar cluburile, fanii și mass-media erau deopotrivă. excitat. S-a încheiat cu una dintre cele mai memorabile finale din istoria hochei europene, când underdog-ul Zurich Lions a învins-o pe campioana rusă Metallurg Magnitogorsk cu 5-0 acasă, după o remiză cu 2-2 în deplasare, ambele jocuri înainte de clădiri pline.

Din păcate, la doar câteva zile după încheierea sezonului inaugural CHL, principalii investitori s-au retras. Ceea ce arăta atât de bine s-a terminat aproape înainte de a începe. Așadar, încă o dată, clubul european de hochei nu reușise să susțină o competiție de nivel superior.

Dar, deși nu are succes financiar, evenimentele anterioare au arătat totuși că atunci când cluburile de top din Europa sunt prezentate cu o scenă pe care se desfășoară, competiția este excelentă. Întrebați orice fan ZSC despre finala din 2009 împotriva lui Metallurg și vă vor spune că acesta a fost un joc pe care nu-l vor uita niciodată. Clubul din Zurich ar fi putut vinde două clădiri.

Cea de-a doua venire a Ligii Campionilor de Hochei a oferit, de asemenea, multor fani de înveselit și, de asemenea, înțelegerea faptului că nu există conflicte între jocurile regulate din liga națională și competiția internațională. Dimpotrivă, ambele competiții se sporesc reciproc.

Alex Ferguson, legendarul manager al Manchester United, a fost cândva întrebat de un reporter ce ar câștiga mai degrabă, titlul ligii engleze sau trofeul Ligii Campionilor. Sir Alex s-a uitat la reporter de parcă nu ar fi înțeles întrebarea și i-a răspuns: „Vreau să câștig amândoi”.

Aceeași abordare în hochei este în prezent reprezentată cel mai bine de indienii Frölunda, care au participat la toate cele trei finale CHL (2015-2017) și au câștigat două dintre ele. Roger Rönnberg - numit antrenor al anului la E.H.C. Premii primăvara trecută - repetă acest lucru de fiecare dată când apare numărul: „Vrem să câștigăm fiecare competiție la care intrăm. CHL este un hochei excelent pentru fani și o mare provocare pentru clubul nostru. ”

Așadar, intrând în al patrulea sezon, Liga Campionilor de Hochei este un produs îmbunătățit, ceva cu care fanii se obișnuiesc din ce în ce mai mult și primește o acceptare mai bună din partea presei. În cele din urmă, CHL va deveni, de asemenea, viabil din punct de vedere financiar, cu premii sporite, ceea ce va spori entuziasmul cluburilor.

Liga Campionilor de Hochei este, de asemenea, esențială pentru dezvoltarea continuă a hocheiului european, a cluburilor și ligilor sale. CHL oferă o oportunitate uimitoare pentru cluburi precum Cracovia (POL), Cardiff (GBR), Esbjerg (DEN), Gap (FRA) și Neman Grodno (BLR) de a juca împotriva forțelor europene din națiunile de hochei stabilite. CHL este un calibru al competiției pe care aceste cluburi nu le au în ligile lor naționale. Doar jucând cel mai bun - care include inițial pierderi neînsemnate - cluburile din ligile europene emergente pot învăța și, în cele din urmă, se pot îmbunătăți.

Aici, cluburile din primele ligi euro își asumă responsabilitatea de a dezvolta clubul european de hochei în ansamblu.

Liga Campionilor de Hochei este aici pentru a rămâne. Depinde de fani să o îmbrățișeze.