Acum șapte luni, Dominic Thiem a spus că ar conta mai mult dacă ar câștiga primul său Grand Slam cu Roger Federer, Rafael Nadal și Novak Djokovic încă în preajmă.

dominic

Care este valoarea acestuia?

Thiem, cel de-al doilea austriac austriac, s-a strâns în fața nemții Alexandru Zverev 2-6, 4-6, 6-4, 6-3, 7-6 (6) în S.U.A. Finală deschisă pentru a deveni un campion major fără a fi nevoie să treci prin niciunul dintre bărbații care s-au combinat pentru 56 de titluri majore.

"Nu contează la final pe cine am învins sau ce turneu este", a spus Thiem duminică seara târziu. „Amândoi nu ne-am confruntat cu unul dintre cei Trei Mari, așa că cred că a fost în partea din spate a capului pentru amândoi. De aceea am fost cu nervii. ”

Dacă finala nu era întotdeauna un tenis frumos, titlul era încă câștigat din greu.

Zverev, chipul de 23 de ani al generației următoare, a agresat un Thiem nervos în primul set. Dar a început să sughite târziu în al doilea. Totuși, l-a rupt pe Thiem pentru a urca cu 2-1 în al treilea. Dar i-a permis lui Thiem să se rupă înapoi și să-și croiască drum într-un meci care a durat patru ore, un minut.

„Mă joc prost, sunt prea strâns, picioarele sunt grele, brațele sunt grele”, a spus Thiem. „Dar am avut întotdeauna speranță și așteptarea că la un moment dat o voi elibera. Din fericire nu a fost prea târziu ”.

În al cincilea, fiecare bărbat a fost rupt în timp ce servea pentru meci, forțând tiebreak-ul.

Ani de-a rândul, Thiem, Zverev și alții s-au luptat fără succes pentru a elimina legendele. Lupta s-a extins pe măsură ce ambii bărbați se înghesuiau. Zverev a lovit un serviciu de 68 mile pe oră și a câștigat punctul. De asemenea, a comis dublu eroare de două ori.

Thiem a încheiat în cele din urmă cel de-al treilea punct de campionat, devenind primul om care a câștigat SUA. Finalul deschis de la două seturi de atunci Pancho Gonzales în 1949. Ultimul om care a făcut-o în orice finală majoră a fost Argentina Gaston Gaudio la French Open din 2004 (ultima majoră fără un membru al celor Trei Mari în semifinale).

„Meciul a fost foarte dur, ca o dramă, ca un film până la final”, a spus el Nicolas Massu, Antrenorul chilian al lui Thiem, care a bătut medalii de aur la simplu și dublu la Jocurile Olimpice din 2004.

Thiem a devenit primul om care a câștigat primul său Slam în șase ani și primul mare campion, în afară de Federer, Nadal și Djokovic în patru ani. El este primul jucător născut în anii 1990 care a câștigat un Slam și al doilea austriac, după Thomas Muster, care a luat Openul francez din 1995.

(Întâmplător, Austria nu a reușit să câștige un titlu individual al sezonului Cupei Mondiale de schi alpin anul acesta. Ultima dată care s-a întâmplat? 1995.)

Federer (accidentare la genunchi) și Nadal (probleme de călătorie) au ratat Openul. Djokovic a fost implicit în runda a patra duminică trecută pentru că a lovit o minge care a lovit un om de linie în gât.

Thiem a devenit un favorit alături de rusa Daniil Medvedev, pe care l-a strâns într-o mătură de semifinale vineri seară. Toată săptămâna, Thiem a minimizat orice diferență în faptul că nu are cei trei mari în balon.

„Nu contează dacă joc unul dintre cei trei membri mari sau dacă joc pe altcineva”, a spus el înainte de finală. „Din momentul în care Novak a ieșit din turneu, a fost clar că va fi un nou campion de Grand Slam. Din acel moment, mi-a ieșit și mintea. ”

Fără îndoială că Thiem și-a plătit cotizațiile.

A jucat trei finale anterioare de Grand Slam, pierzând de două ori în fața lui Nadal la Openul Franței și în fața lui Djokovic la Australian Open în februarie. Nadal este un record de 12 ori campion al Open-ului Franței (a câștigat pentru 13 începând în două săptămâni). Djokovic este de opt ori campion record la Australian Open.

"Sper cu adevărat, de asemenea, că voi câștiga slăbiciunea mea când sunt încă în preajmă", a spus Thiem după ce a căzut în fața lui Djokovic în cinci seturi la Melbourne, "pentru că contează doar mai mult".

Acesta contează destule.

Thiem a intrat într-o finală Slam ca favorit pentru prima dată după ce a renunțat la un set în primele sale șase meciuri. El a recunoscut după aceea că gândul de a pierde - și de a scădea la 0-4 în finala Slam - îi era în cap.

„Este întotdeauna în capul tău”, a spus el. „Șansa asta se va întoarce vreodată? Asta, asta, toate aceste gânduri, care nu sunt grozave pentru a juca cel mai bun tenis, pentru a juca gratuit. ”

Odată cu trecerea timpului, detaliile vor dispărea. Cine era acolo, cine nu. Cum a jucat Thiem.

Dar acest fapt va rezista: Thiem este un campion major.

„Mă aștept că va fi mai ușor pentru mine acum la cele mai mari turnee”, a spus el. „Am avut o carieră grozavă până acum, o carieră mult mai bună decât aș fi putut visa vreodată, dar până astăzi a rămas încă o mare parte, un mare obiectiv lipsea.

„Mi-am dedicat practic toată viața până în acest moment pentru a câștiga una dintre cele patru specialități. Acum am făcut-o. ”

OlympicTalk este activat Știri Apple. Ne place!