Distribuiți acest articol

cupei

În cele din urmă eliberate după o dietă de amicale internaționale de un an, gazdele Rusiei au urlat intenția de Cupă Mondială la căpriori joi, cu o victorie de 5-0 la turneul de deschidere a Arabiei Saudite.

Rușii au oferit o performanță alimentată cu adrenalină pentru o mulțime de 80.000 de persoane din Luzhniki, care a inclus președintele Vladimir Putin și prințul moștenitor saudit.

Saudiții, clasați pe trei locuri deasupra Rusiei, la 67 în clasamentul mondial, au jucat câteodată fotbal frumos și strâns, dar nu au reușit niciodată să se potrivească cu gazdele rusești din punct de vedere energic sau intenționat.

Luzhniki a explodat în răpire după doar 12 minute când Yury Gazinsky s-a îndreptat acasă spre deschizător. Mai bine, cu rușii care caută primele fotografii ale Renașterii fotbalistice într-o echipă înghesuită de o ligă internă bogată din punct de vedere financiar, dar de calitate slabă, crucea care a stabilit obiectivul turneului a venit de la Aleksandr Golovin, în vârstă de 22 de ani, al CSKA Moscova.

Potențiala sa mutare la Juventus a stârnit emoție acasă săptămâna aceasta după ani în care cele mai bune cluburi din Europa și-au pierdut aproape tot interesul pentru talentul rus.

Denis Cheryshev și-a arătat o abilitate deosebită pentru a dubla conducerea gazdelor chiar înainte de pauză cu un stâlp cu piciorul stâng, iar Artem Dzyuba a condus locul trei al Rusiei în minutul 71 - 89 de secunde după ce a intrat în locul său.

Cheryshev și Golovin au lovit încă doi în timpul accidentării, acesta din urmă dintr-o lovitură liberă, pentru a completa nenorocirea vizitatorilor.

Egiptul și Uruguayul vor juca vineri cel de-al doilea meci din grupa A la Ekaterinburg.