Celtic a făcut istorie în timp ce a depășit un deficit din prima manșă pentru a lupta cu Dinamo Moscova cu 2-0 în calificarea a treia din Liga Campionilor.

celtic
Georgios Samaras, celtic. [PA]

Hoops nu câștigase niciodată o egalitate europeană după ce a pierdut primul joc la Parkhead, dar lovitura de cap a lui Scott McDonald la un minut de pauză în Arena Khimki a egalat egalitatea cu 1-1 pe ansamblu.

Și o lovitură senzațională din ultimul minut a supleantului Georgios Samaras, în locul lui McDonald, a trimis echipa lui Tony Mowbray în runda următoare.

Celtic a început puternic, pasând bine mingea, dar prima lor încercare reală la poartă nu a sosit decât în ​​minutul 26, când mijlocașul Shaun Maloney a încercat să conducă cu putere de la 30 de metri, dar a urmărit-o să treacă inofensiv către Vladimir Gabulov în poarta Dinamo.

Dar a existat dramă în minutul 44, când McDonald a fost nemarcat la poarta îndepărtată pentru a se îndrepta spre casa de la centrarea lui Andreas Hinkel.

Hinkel a mai avut timp să șteargă un efort de la căpitanul lui Dinamo, Dmitri Khokhlov, de pe linie, în timp ce gazda a răspuns.

Celtic a apărut tras după pauză, dar un moment de slăbiciune în apărarea oaspeților după 52 de minute, când nu au reușit să se ocupe de o centrare a lui Khokhlov, i-a permis lui Dmitry Kombarov spațiu la stâlpul din spate, doar pentru ca dinamovistul să tragă în larg.

Pe măsură ce tensiunea a crescut, cercurile au refuzat să se așeze pe plumb și, în minutul 62, McDonald aproape a apucat o secundă când a condus la câțiva centimetri din trecutul îndepărtat de la 20 de metri.

Cu înlocuitorul Scott Brown care îl conduce pe Celtic, Hoops a plecat pentru al doilea gol și Maloney ar fi trebuit să înscrie când a fost trimis de mijlocașul Scoției, dar a fost frustrat de Gabulov.

Dar drama nu s-a terminat și în ultimul minut Samaras a preluat o pasă lungă a lui Hinkel în interiorul careului, a țesut peste trei fundași Dinamo și a introdus în cel mai dramatic gol.