Într-o conferință logjammedă Pac-12, cu un singur joc de separare între echipele de pe locul I și șase, fiecare joc de aici înainte va fi extrem de semnificativ în determinarea clasamentului final. În timp ce doar o singură echipă poate ieși în frunte, acea luptă pentru o clasare în top-patru pentru a câștiga un pa de la turul 1 al turneului de conferință este la fel de importantă pentru aceste echipe cu bule și la fel de prost.

urșii

De când a început februarie, Arizona State Sun Devils s-au ridicat la această provocare, extinzându-și seria de victorii la cinci și rămânând un 5-0 perfect pe lună, cu triumful de 80-75 duminică al Golden Bears din California (10-15, 4-8 Pac-12).

Este pentru prima dată când Sun Devils (17-8, 8-4) au măturat o serie rutieră în jocul de conferință din ianuarie 2010, o maimuță imensă din spatele antrenorului Bobby Hurley, după ce a auzit despre asta de când a fost angajat, în special dat cât de aproape a venit echipa sa în numeroase ocazii.

Ultima dată când ASU a câștigat cinci meciuri consecutive în jocul ligii, acum se întoarce și mai departe, până în februarie 2009, sezonul în care fostul MVP NBA James Harden - care a jucat astăzi în al optulea joc de stele - s-a potrivit pentru Sun Devils.

Această victorie asupra Urșilor de Aur nu a venit la fel de ușor așa cum sperau mulți pe baza spectacolelor recente ale ambelor echipe înainte de duminică. Trio al lui Cal Brad, cel de-al doilea gardian Matt Bradley (22 de puncte, 8-pentru-13 goluri de teren, 4-pentru-6 trei, 2-pentru-4 aruncări libere), atacantul junior Grant Anticevich (18 puncte, 7-pentru-16 din de teren, 2-pentru-5 trei, 2-pentru-2 aruncări libere) și gardianul senior Paris Austin (6-pentru-12 din teren, 0-pentru-3 trei, 5-pentru-5 aruncări libere) au fost implacabile în păstrându-și echipa în joc.

Ei au răspuns în mod constant la gălețile mari ASU cu cele proprii, care păstrează lucrurile într-o singură posesie pentru o mare parte a jocului și în minutele cheie de pe întindere.

Dar juniorul Sun Devil îi păzește pe Remy Martin și pe Alonzo Verge Jr. (22 de puncte fiecare, egalând jocul lui Bradley la maxim) și-au menținut nivelul de elită de joc. Cu ajutorul terenului din față, condus de cel de-al optulea dublu-dublu al atacantului junior Romello White în acest sezon (10 puncte pe 4-pentru-6 din teren, 2-pentru-5 aruncări libere, 10 recuperări și a adăugat asistență, furt și două blocuri), Diavolii Soarelui și-au menținut avantajul, indiferent cât de aproape l-au ținut Urșii de Aur pe tot parcursul concursului.

Iată mai multe observații notabile despre cea de-a șaptea victorie a ASU în ultimele sale opt jocuri.

O duminică plină de evenimente la Berkeley.
🧹 Mătura completă a zonei golfului
✅ Primul 5 joc Pac-12 de câștigat din '09
⚠️ Am câștigat 7 din ultimele noastre 8 jocuri

Sun Devils fără teamă în atacarea vopselei

Victoria de duminică a venit datorită unui alt efort solid de tragere al ASU, ieșind cu 26 la 53 (49 la sută) din teren, care a inclus un stelar 7 la 15 din trei (47 la sută). Lovitura de 21-pentru-30 (70 la sută) a greșelilor nu este probabil la nivelul la care speră echipa, dar, în general, Sun Devils și-au găsit succesul de tragere atacând agresiv vopseaua.

Nu au lipsit acțiunile reușite la coș pentru scorurile scorului de la cel mai mare marcator al conferinței la Martin, care a câștigat a treia arătare consecutivă de cel puțin 20 de puncte cu o lovitură de 7-pentru-10, 5-pentru-6 aruncare liberă și să meargă 3-pentru-3 pe trei, precum și Verge, care a obținut cele mai multe puncte ale sale din cele șapte jocuri consecutive pe care le-a marcat în cifre duble. A tras 6-pentru-16 de pe teren astăzi, lipsindu-i pe cei trei, dar a aruncat 10-pentru-11 în aruncări libere.

În timp ce această atitudine neînfricată și agresivă condusă de Martin și Verge a obținut cu siguranță duo-ul din partea lor corectă de găleți cu rază scurtă de acțiune, a jucat și un rol în înființarea coechipierilor lor. Martin (5 ani, egalat cu Auston) și Verge (2) au avut șapte din cele opt asistențe ale lui Sun Devil, așa că, deși mișcarea mingii nu a adus ASU o mulțime de puncte, a jucat un rol important în obținerea unor alți jucători coșuri cheie.

Aceasta a inclus un corner de trei atacant senior Mikey Mitchell, primul său triplu al sezonului, precum și un trei pentru atacantul junior Kimani Lawrence și gardianul principal Rob Edwards în jocul de tip drive-and-kick, precum și feluri de mâncare frumoase pentru White și Atacantul bobocilor Jalen Graham (de la White) în jocul de tip drive-and-dish, dacă vreți.

Abilitatea de a înscrie în diferite moduri și de a lua ceea ce le oferă apărarea a dus la un nivel mai înalt de succes ofensiv pentru Sun Devils de când a început această întindere câștigătoare, iar această victorie asupra Calului a fost doar o altă afișare a acestui lucru.

Niciun răspuns pentru golgheterii Urșilor de Aur

De-a lungul acestui joc, cea mai mare frustrare de la Sun Devils a trebuit să fie capacitatea menționată mai sus de Cal de a rămâne în joc, având în permanență un răspuns imediat la marile găleți ale ASU. În mare, mă refer la coșuri care i-ar fi putut ajuta să se îndepărteze de Cal și să înceapă să-și construiască un avantaj confortabil.

La început, Anticevich a fost cel care i-a împiedicat pe Sun Devils să iasă bine în fața lui Cal, în timp ce atacantul de 6’8 ”a înscris 14 dintre primii 24 de puncte ai Urșilor de Aur. El a fost crucial pentru a nu permite niciodată ASU să conducă cu mai mult de șapte în prima repriză, deoarece Sun Devils a condus de fapt doar 32-31 la pauză.

În a doua repriză, Bradley a fost ajutat de coechipierul său Austin, care l-a ținut în mod constant pe Cal în concurs. Bradley a fost limitat la doar șase minute în prima repriză după ce a fost chemat pentru două faulturi în prima 1:20 de acțiune, dar s-a dovedit că revine doar mai întinerit în cadrul final.

Bradley a înscris 20 de puncte în ultimele 20 de minute, evidențiat prin marcarea a cinci puncte consecutive Cal după ce Verge a făcut o aruncare liberă pentru a pune ASU în avans 48-39 cu 12:36 de jucat, precum și șapte puncte consecutive care au ajutat urșii de aur să reducă un deficit de șase puncte la un coș cu opt minute rămase.

Austin, celălalt Urs de Aur care a înscris două reprize din a doua jumătate de puncte, a avut și coșurile sale la timp. Acest lucru a fost evidențiat de cele cinci puncte consecutive ale lui Cal, care au ținut ASU la distanță izbitoare, urmărindu-le doar 68-63 cu trei minute rămase.

Pentru Sun Devils, este greu de identificat un mod în care acest lucru ar fi putut fi mai bine gestionat, deoarece au făcut o treabă frumoasă din punct de vedere ofensiv, fără a intra în panică și a avea încredere în cei mai buni marcatori din Martin și Verge pentru a face jocuri și a le menține înainte.

Apărarea ASU nu s-a remarcat la fel de mult ca jocurile recente, obținându-se cu 20-12 în prima repriză și forțând doar 10 cifre de afaceri pe tot parcursul jocului. Totuși, s-a dovedit la fel de important ca întotdeauna pentru victoria lor, întrucât au reușit să depășească Cal 14-4 la puncte de la cifre de afaceri, deși au comis nouă, și au revenit în a doua jumătate pentru a depăși 19-14.

Cal își merită creditul pentru a muta bine mingea între paznici și în jurul perimetrului, la fel cum ASU merită credit pentru a face o treabă constantă drăguță cu apărarea comutatorului. Cu toate acestea, vor dori cu siguranță să găsească modalități de a forța lovituri mai dure sau mai multe lovituri contestate atunci când încearcă să construiască avantaje, în special împotriva amenințărilor de scor cele mai importante ale celeilalte echipe.

Atacanții se intensifică într-un alt joc fără Thomas, Cherry

Cu siguranță, duetul dintre Martin și Verge este principalul motiv pentru succesul continuu al ASU. Dar, la fel ca și alte câteva victorii asupra seriei de victorii de cinci jocuri și a celei mai mari victorii de opt jocuri (dintre care șapte au fost victorii), Sun Devils au primit mult ajutor de la atacanții lor.

Jucători de neprețuit de pe terenul din față, atacantul Taeshon Cherry (accidentare la gleznă) și juniorul Khalid Thomas (încălcarea regulilor echipei), ambii au ieșit pentru un al doilea joc consecutiv, așa că, din nou, a fost greu de știut cât de bine vor rezista atacanții. Totuși, încă o dată, au ajuns să dovedească crucial rezultatul final pozitiv.

Primul dublu-dublu al lui White într-un efort câștigător de la victoria asupra Georgiei din 14 decembrie a fost, fără îndoială, o priveliște binevenită (a mai avut trei de atunci, înainte de duminică), la fel ca un alt efort plăcut de contribuție al lui Graham de pe bancă (patru puncte pe 2 -pentru-2 trageri, cinci recuperări, două furturi, blocare în 15 minute).

La fel de importanți pentru poveste începeau înainte (în afară de White) Lawrence și Mitchell. De fapt, Mitchell a stabilit un nou sezon maxim cu opt puncte (goluri de teren 3 pentru 5, aruncări libere 1 pentru 2) și a adăugat trei recuperări plus un blocaj. Lawrence a avut mult mai puțin în scor, marcând șapte puncte și apucând un rebut, dar părea constant în misiunile sale defensive și disputând lovituri acolo unde putea. De asemenea, a tras o acuzație, lucru la care pare să se simtă bine, deși nu există nicio statistică concretă care să arate acest lucru.

Una peste alta, trio-ul de marcatori al lui Cal a depășit pe cei ai ASU cu o marjă de 57-52. Motivul pentru care această marjă a oscilat în sens invers în Sun Devils câștigând în cele din urmă cu cinci puncte este adâncimea lor de marcatori dincolo de acei băieți de top, care provine în special de la băieții menționați în această secțiune. Atâta timp cât acest lucru continuă să fie cazul, ASU are profunzimea punctajului cu care puține echipe din conferință pot concura și, deși am menționat multe, va continua să se repete atâta timp cât se dovedește a fi cazul.