Țara Galilor a fost răcită de Tornike Okriashvili 'Egalul din a doua repriză, întrucât au disputat duminică 1-1 împotriva Georgiei Cupa Mondială calificativ la Cardiff.

cupa

Gareth Bale s-a îndreptat spre casa celui de-al 25-lea gol din Țara Galilor în minutul 10 pentru a se deplasa în termen de trei din Ian RushRecordul național din toate timpurile, deoarece gazdele au condus meritat după ce au controlat prima repriză.

Chris ColemanBărbații și-au scos piciorul de pe pedală la începutul reprizei a doua, însă Georgia a profitat din plin când Okriashvili a intrat în spatele unei apărări statice din Țara Galilor pentru a merge acasă și a restabili paritatea.

Lucrurile ar fi putut fi mai rele pentru Țara Galilor Levan Mchedlidze nu a ratat o ocazie aurită de a fura victoria, în timp ce Valery Kazaishvili a zăngănit și lemnul.

Țara Galilor, care nu a învins niciodată Georgia, a lăsat de două ori să alunece conducerea la egalitatea de 2-2 de joi împotriva Austriei și un alt eșec la câștig înseamnă că au cinci puncte din trei meciuri din grupa D.

Între timp, Georgia încă se confruntă cu o provocare ascendentă pentru a se califica cu Rusia 2018 Vladimir Weissbărbați într-un punct.

Țara Galilor a ieșit zburând din capcane, iar centrul de dreapta al lui Andy King a fost aproape întâmpinat de un Bale glisant.

Iar startul fin al gazdelor a dat recompense odată cu golul de deschidere, când Bale s-a ridicat cel mai mult pentru a se întâlni Joe Ledleycolțul lui cu un antet puternic.

Bale a continuat să dovedească o amenințare și a testat portarul Georgiei Giorgi Loria cu o lovitură liberă de 25 de metri înainte de a greși cu o altă lovitură de cap dintr-un corner Ledley.

Georgia a oferit puține amenințări în ultima treime, dar Jano Ananidze a văzut un clip de lovitură liberă bine lovit în partea de sus a barei transversale.

Bale a declarat după jocul din Austria că aruncarea sa lungă este o „armă” adăugată arsenalului său și a fost o tactică care aproape a dus la un al doilea gol când Sam Vokes îndreptat larg.

Țării Galilor a primit un avertisment când Okriashvili a tras un efort larg din stâlpul din dreapta de la marginea careului.

Totuși, Okriashvili nu a greșit data viitoare. Kazaishvili a traversat adânc din stânga, iar atacantul a fost la îndemână pentru a-și ghida antetul peste un neputincios Wayne Hennessey.

Egalul a revigorat pe scurt Țara Galilor și Bale a scos o lovitură liberă la distanță pe acoperișul porții.

Dar echipa gazdă a fost dezlegată în minutul 73. Bale a pierdut posesia adânc în repriza Georgiei și un contraatac fulgerător l-a determinat pe Mchedlidze să meargă unu la unu cu Hennessey, dar el a alunecat cu risipă șutul larg.

Apoi, Kazaishvili aproape a câștigat meciul pentru Georgia într-un mod spectaculos, dar motocicletele sale au răbufnit pe partea inferioară a barei.

Bale a văzut o altă lovitură liberă care înfășoară plasarea laterală în etapele finale, dar Țara Galilor a trebuit să se mulțumească cu un punct.