În al șaselea meci din finala Conferinței de Vest a Ligii Continentale de Hochei (KHL), St. Petersburg SKA a câștigat o victorie asupra CSKA Moscova cu un scor de 3: 2 și a restabilit paritatea în serie. Soarta celui de-al cincilea din ultimii șase ani, derby-ul „armatei” în cadrul extragerii Cupei Gagarin va fi decis în al șaptelea meci, care va avea loc pe 9 aprilie în capitala Rusiei.

yakupova

Întoarcerea lui Datsyuk

Singurul membru al echipei ruse de hochei care este membru al Triple Gold Club și în același timp căpitanul SKA Pavel Datsyuk a ratat fiecare dintre primele cinci lupte ale celui mai principial derby „armată”: atacantul central, care împlinește 41 de ani în în afara sezonului, este din ce în ce mai scos din echipa de la St. Petersburg tot felul de probleme de sănătate.

Dacă seria cu CSKA a evoluat în conformitate cu scenariul echipei lui Ilya Vorobyov, întoarcerea superveteranului pe gheață ar fi fost probabil amânată până la finala playoff-ului KHL, oferindu-i magnificului atacant câteva zile libere la recuperare.

Dar, fiind condus într-un corner de o înfrângere cu scorul de 0: 3 în al cincilea meci al confruntării și pierzând dreptul la o altă ratare, ceea ce însemna automat pentru SKA un final prematur al sezonului, clubul de la bănci din Neva a avut o șansă și l-a aruncat pe Datsyuk în luptă într-un meci, victorie în care a fost greutatea aurului.

Atacantul central care nu a completat pagubele a fost anunțat pentru o întâlnire la nivelul nominal al doilea al SKA, alături de partenerii nu superstar Viktor Tikhonov și Sergey Plotnikov și, mai rar decât de obicei, era la punctul de a arunca. Conform rezultatelor campionatului regulat KHL, Datsyuk a fost cu o marjă mare cel mai bun jucător al echipei în această nominalizare statistică (62,2% din artele marțiale câștigate împotriva 56,9% dintre cei mai apropiați dintre cei incluși în mod constant în urmăritorii Jarno Koskyrants). Mai mult decât atât, Pavel nu a pus un singur șut în poarta lui Ilya Sorokin, nu a marcat cu acțiuni eficiente - deși a creat un moment 100% de gol pentru Nail Yakupov și a cheltuit o singură tehnică de forță.

3-2 în meci, 3-3 în serie! pic.twitter.com/g3AREPR0oz

- SKA Hockey Club (@hcSKA) 7 aprilie 2019

Toate acestea par a fi indicatori modici pentru jucătorul de hochei, de la care chiar și spectatorii neutri în orice luptă așteaptă un mic miracol de hochei pe gheață, dar pentru St. „Echipa armatei” din Petersburg faptul că revenirea căpitanului la echipă a costat mult. Fie că există o relație directă între debutul lui Datsyuk în derby și gradul crescut de activitate al partenerilor săi pe fiecare centimetru pătrat al site-ului, probabil Vorobyov poate spune, dar în al șaselea meci din seria SKA arăta complet diferit de două zile mai devreme la Moscova. Agresiv, rău și cât mai încărcat posibil pentru a obține un rezultat pozitiv.

Anulați ștergerea și lupta

Comparativ cu finala Conferinței de Est, în care Omsk Avangard și Ufa Salavat Yulaev au organizat meci pentru fani din meci în meci, derby-ul armatei - cel puțin primele cinci episoade - părea destul de palid. Cel mai înalt nivel de jucători adunați în echipe, a ridicat teama de a face o greșeală fatală la nivelul solului și mai mult decât este necesar pentru această „tăiere” în luptele pentru plecare, respectul jucătorilor de hochei care se adună în mod regulat sub steagul Echipa națională rusă, unul față de celălalt. Prin urmare, înainte de ședința de raportare, derby-ului „armatei” nu avea disperat o ciocnire și o luptă cu adevărat dură, mai ales după ce a luptat pentru o poziție pe patch-uri.

Plotnikovul menționat mai sus, împreună cu Ivan Telegin, au corectat situația deja la mijlocul primei perioade, organizând o luptă la scară largă. La prima vedere, s-a părut că arbitrii meciului au intervenit prea repede în lupta celor doi atacanți ai unui plan defensiv, dar numeroase repetări au clarificat situația: Plotnikov a lovit mai multe lovituri accentuate, dintre care una a trimis omologului său de la CSKA într-un doborî. Judecătorii au încercat pur și simplu să evite consecințele grave ale incidentului: după ce au primit o pedeapsă de cinci minute pentru a fi nepoliticos, jucătorii universali de hochei care erau extrem de importanți în schemele antrenorilor cluburilor armatei au continuat să se întâlnească și nu au fost de acord mai mult mână la mână.

În general, munca lui Alexei Belov și a lui Roman Hoffman, care au servit întâlnirea, a fost foarte mare - al șaselea meci de derby a devenit cu siguranță cel mai bogat eveniment din întreaga finală de vest, iar arbitrii au fost obligați să ia decizii clare și echilibrate în fiecare joc ulterior. episod. De mai multe ori, judecătorii au trebuit să ceară ajutor de la redarea video și să evalueze respectarea regulilor, nu doar pucurile abandonate (unul pentru autorul lui Linden Wei, arbitrii au anulat-o pentru că a avut loc după mișcarea înainte a moscoviților cu piciorul), dar și ștergeri. În acest fel, Plotnikov a fost grațiat chiar înainte de prima pauză: St. „Echipa de armată” din Petersburg urma să-l pedepsească pe adversar cu un club, dar s-a dovedit că Mihail Naumenkov a fost agățat nu de Serghei, ci de coechipierul său Maxim Shalunov.

Da, durata totală a pauzelor a fost de aproximativ 15 minute, iar vizionarea prelungită decent a pucului lui Nikita Gusev care a devenit victorioasă pentru SKA, așa cum se pare, a încetinit ritmul jocului, care într-o oarecare măsură a jucat în mâinile gazdelor., cărora li s-a cerut să apere avantajul minim pe termen lung. Dar Belov și Hoffman au scăpat de greșelile grave și, ca urmare, de scandaluri puternice.

Ultimul cuvânt este pentru Gusev

Refuzul hocheiului prea precaut, elaborat încă din a cincea luptă din seria „armatei”, nu l-a ajutat pe CSKA să preia inițiativa din St. Petersburg. Având un modest, dar totuși un avantaj în loviturile pe țintă, echipa lui Igor Nikitin era deja inferioară cu două goluri în minutul 23 al șasei întâlniri - a fost emisă o dublă fără a scrie un singur punct în episoadele anterioare ale derby-ului Nail Yakupov. Și dacă în cazul celui de-al doilea puck de la atacatorul care a ales odată NHL Draftul NHL nu avea nevoie decât să intre în colțul gol al porții, Sorokin, care nu a avut nicio influență asupra situației, a început primul atac de gol, ridicând pucul în propria sa zonă și a terminat, primind un transfer rece sub linia albastră de la Maxim Karpov.

Echipa metropolitană Comeback, stabilită în 151 de secunde de timp pur, nu poate fi numită nici logică și logică. Dubla lui Yakupov cu cele două șaibe a primit răspunsul fundașului Mat Robinson care a jucat în ultimele meciuri, care l-a luat pe Igor Shesterkin printr-o aruncare lentă dintr-un unghi destul de ascuțit (portarul a fost împiedicat de acumularea jucătorilor de hochei ai săi și ai celorlalți imediat vecinătatea celor cinci invitați) și încălcarea numărului. Poate că moscoviții nu au jucat suficient la două atacuri marcante aproape în a doua perioadă, dar adversarul a făcut greșeli foarte eficiente.

Cuvântul decisiv a fost lăsat pentru jucătorii de hochei SKA, care au implementat doar al doilea în meci (cu excepția pedepsei reciproce a lui Plotnikov și Telegin, după care echipele au continuat să joace în formatul „cinci la cinci”) și singura în ultima penalizare de douăzeci de minute a oaspeților. Cele mai multe dintre St. „Oamenii armatei” din Petersburg s-au remarcat pentru a treia oară de la începutul finalei Conferinței de Vest - moscoviții au două obiective în majoritate, ținând cont de obiectivul lui Robinson - și a treia oară Gusev a făcut-o. Golgheterul campionatului obișnuit al KHL a fost aruncat din punctul favorit al lui Alexander Ovechkin, Datsyuk, neavând niciun ban, a blocat complet recenzia lui Sorokin, iar arbitrii, după ce au petrecut mult timp urmărind reluări video, au confirmat că totul a fost făcut curat în atacul câștigător al gazdelor.

CSKA a avut aproximativ 14 minute pentru a transfera întâlnirea la a doua din seria prelungirilor și doar două oportunități de a juca extra-jucător de hochei datorită ștergerilor lui Alexei Byvaltsev și Viktor Tikhonov. Adevărat, mai aproape de pucul abandonat era cu siguranță SKA. În ultimele minute, Yakupov a putut face un hat-trick, dar nu a putut închide pasul lui Datsyuk în poarta îndepărtată, unde Sorokin a avut timp să se schimbe. Eșecul local al lui Naila nu a schimbat esența problemei: după ce a apărat scorul 3: 2 până la sirena finală, echipa Vorobyov și-a prelungit sezonul, iar soarta derby-ului „armatei” va fi stabilită în al șaptelea meci. Așa cum ar trebui să fie în lupta de cupă a două echipe de forțe comparabile, fiecare dintre care își stabilește o singură sarcină în fiecare an - să câștige Cupa Gagarin.