EKATERINA MAKAROVA a deschis ieri remiza feminină și mai mult, aruncând încă o serie de top în afara competiției.

După ieșirile șocante ale lui Serena Williams și Li Na în prima săptămână, seminția No4 Agnieszka Radwanska i-a urmat prin ușile de ieșire în mod surprinzător de rapid, pierzând cu 6-3, 6-0 în fața rusului în doar 53 de minute.

ekaterina

O întârziere a ploii s-a răspândit pe parcursul celei mai mari după-amiezii, dar daunele au fost deja făcute înainte ca vremea să fi intervenit cu Radwanska deja cu 5-0 în jos în setul secund.

Makarova, clasată pe locul 22, a ajuns la primul ei sfert de finală de la Wimbledon, jucându-și adversarul în fiecare departament, lovind câștigător după câștigător, depășind polul derutat.

"Nu am bătut-o niciodată", a spus Makarova, abia în măsură să creadă ea însăși. "Tocmai am învins-o o dată în US Open anul trecut. Așa că acest meci a fost un fel. Îmi amintesc încă emoția și jocul meu și cum mă jucam!"

Cu toate acestea, pentru toate emoțiile de după aceea, nu au existat fluturi în stomacul tânărului de 26 de ani, ci doar o mulțime de bucătărie de casă a mamei sale.

Rusul a decis să rămână într-una din casele locale anul acesta în loc să facă rezervări într-un hotel ca de obicei - cu beneficii suplimentare neașteptate.

„Aici m-a făcut mai confortabil, pentru că au venit părinții mei și suntem cu toții într-o casă împreună”, a spus ea.

"Deci, este ca o casă pentru mine. Anul acesta este ca o casă, deoarece mama mea gătește, așa că în fiecare seară mâncăm mâncare rusească. Este foarte confortabil.

"Și înseamnă foarte mult să fii într-un sfert de finală de la Wimbledon. Am fost deja în sferturi de trei ori, așa că poate sunt cam obișnuit cu asta.

"Am un sentiment diferit acum. În anii precedenți am simțit că turneul se apropie de sfârșit. Nu, chiar vreau să merg mai departe".

Astăzi se confruntă cu colega stânga Lucie Safarova, după ce semna cehului No23 a învins-o pe Teresa Smitkova într-o victorie și mai emfatică cu 6-0, 6-2 la Curtea 18.

"Joacă foarte bine în ultima lună și este foarte agresivă", a spus Makarova. „Îi place și iarba și lovește tare și plat.

"Cred că va fi un meci bun. Voi vorbi cu antrenorul meu și voi decide ce tactici să iau în joc și să văd ce se întâmplă".

Cea mai mare cap de serie rămasă în turneu este a treia cap de serie Simona Halep, care se confruntă astăzi cu Zarina Diyas în runda a patra.

Românca, la fel ca noua favorită la simplu Maria Sharapova, trebuie să stoarcă acum un meci suplimentar înainte de finala feminină programată sâmbătă, deoarece cele două sferturi de finală din jumătatea de jos a remizei se vor juca și astăzi.

Angelique Kerber, cap de serie nr. 9, este astăzi adversara campioanei din 2004, cu un potențial meci intrigant în sferturile de finală, cu Eugenie Bouchard înscris pentru miercuri după-amiază, în cazul în care ambele ar progresa.