revendică

MINSK, 6 noiembrie (BelTA) - Sportivii bielorusi au câștigat opt ​​medalii la turneul internațional de calificare olimpică de haltere Cupa Alexander 2019 care sărbătorește amintirea campionului olimpic de două ori Alexander Kurlovich la Grodno, BelTA a aflat de la reprezentanții echipei naționale de haltere din Belarus.

Medaliile de aur au fost pentru Dzina Sazanavets (categoria 81 kg) și Maksim Mudreuski (89 kg).

Medaliile de argint au fost obținute de Darya Naumava (76 kg), Henadz Laptseu (67 kg), Vadzim Likharad (73 kg). Medaliile de bronz au fost colectate de Yuliya Asayonak (49 kg), Petr Asayonak (81 kg) și Yauheni Tsikhantsou (96 kg).

Bielorusia a ocupat clasamentul pe echipe masculine. China s-a clasat pe locul al doilea, Armenia pe locul al treilea. Primii trei în clasamentul feminin pe echipe au fost China, Belarus și Rusia.

La turneu au concurat peste 60 de sportivi din Azerbaidjan, Albania, Armenia, Belarus, Georgia, Israel, Italia, Kazahstan, Kârgâzstan, China, Moldova, Polonia, Rusia, România, Slovacia, Uzbekistan, Ucraina și Uruguay.