Dr. Sheenagh Bodkin explică de ce este atât de ușor să pui în greutate și atât de greu să o pierzi.

lifestyle

Faceți primul pas către un stil de viață mai sănătos

Lăsați în urmă dietele yo-yo și frustrarea pe care ați simțit-o în trecut și începeți-vă călătoria către pozitivitatea corpului și un stil de viață mai sănătos.

Pentru a programa o întâlnire sau pentru a afla mai multe, vă rugăm să sunați la 401-793-7817.

Locația noastră

146/148 strada West River
Providence, RI 02904

Parcarea este gratuită.

Ne concentrăm pe comportamente care te ajută să fii sănătos și să te simți sănătos.

Programul Healthy Way nu este un program de dietă sau de slăbire. În societatea de astăzi, este greu să scapi de imagini și discuții despre greutate și aspect. Echipa noastră este sensibilă la daunele psihologice, stigmatul social și prejudecățile pe care mulți le-au experimentat asociate cu dimensiunea sau forma corpului. Acest program stimulează pozitivitatea corpului și atenția. Nu stabilim un greutate obiectiv sau un indice de masă corporală (IMC).

Există mai mulți factori care contribuie la dimensiunea corpului nostru. Greutatea este determinată în mare parte de istoricul familiei noastre sau de susceptibilitatea genetică. Există, de asemenea, condiții de sănătate care determină creșterea în greutate, cum ar fi rezistența la insulină (de exemplu, pre-diabet) și sindromul ovarian polichistic (SOP). În plus, anumite medicamente benefice pot determina creșterea în greutate.

„Acest program m-a schimbat complet. Obișnuiam să omit mesele și să mănânc excesiv noaptea. Acum mănânc când mi-e foame ziua și merg noaptea. Am mult mai multă energie trăind astfel. ” - Un participant recent la program

Excesul de grăsime corporală determină modificări în corpul nostru care pot crește riscul de a dezvolta diabet, inflamații, boli ale ficatului gras, cheaguri de sânge și pot contribui la riscul nostru de anumite tipuri de cancer. Alte efecte legate de sănătate includ apneea obstructivă în somn și mobilitatea redusă din cauza agravării osteoartritei. Nu toată lumea cu exces de grăsime corporală va dezvolta o afecțiune medicală, dar este important să vă analizați istoricul familial și să luați în considerare potențialele riscuri pentru sănătate.

Majoritatea apelează la dietă pentru a slăbi. Prin însăși natura unei diete, dacă vă limitați aportul de alimente, veți pierde în greutate. În timp ce dietele pot duce la pierderea în greutate pe termen scurt, ele ne fac să ne luptăm cu corpul, așa că ajungem să redobândim greutatea și adesea mai greu decât atunci când am început. Dietele ne reduc metabolismul și ne fac să ne simțim mai înfometați și mai puțin plini. Drept urmare, mulți au încercat mai multe diete doar pentru a se găsi „dietă yo-yo” fără rezultate durabile.

Alții pot alege să facă mișcare pentru a slăbi. În general, activitatea fizică nu are prea mult efect asupra greutății pe termen scurt. Cu toate acestea, cei care devin sportivi pe termen lung câștigă multe beneficii pentru sănătate, precum și o compoziție corporală mai favorabilă pentru sănătatea metabolică. Din aceste motive, în Programul Căi sănătoase ne îndepărtăm de efectele exercițiului asupra greutății și ne concentrăm asupra simțirii diferenței pe care exercițiul fizic o face în viața noastră de zi cu zi și a beneficiilor pe termen lung pentru sănătatea noastră.

Medicii noștri certificați de bord pentru obezitate, Sheenagh Bodkin, MD și Lucia Larson, MD, sunt ajutați de un fiziolog de exerciții fizice și un antrenor de wellness, un dietetician înregistrat și un terapeut cognitiv-comportamental. Echipa noastră va colabora cu dvs. pentru a rupe ciclul dietelor și pentru a vă ajuta să vă atingeți cel mai sănătos stil de viață. Odată ce deveniți un consumator intuitiv, vă vom reevalua măsurile de sănătate. Uneori, eforturile de a obține un stil de viață îmbunătățit nu pot fi realizate sau, pentru cei care o fac, pot trăi în continuare cu condiții de sănătate care ar putea beneficia de terapii suplimentare. Pentru acei pacienți care doresc ajutor, putem discuta despre medicamente pentru scăderea în greutate aprobate de FDA sau despre intervenții chirurgicale bariatrice pentru a ajuta la diabet, sănătate cardiovasculară, mobilitate și foamea excesivă.

Cel mai important, echipa noastră oferă încurajări și sprijin pe termen lung pentru a vă ajuta să vă susțineți schimbările de stil de viață prin programări medicale comune, sesiuni individuale și grupuri de sprijin mentorate.

Programul nostru este situat la Medicina Femeilor în colaborare și la Centrul de Medicină pentru Stilul de Viață. În plus față de programul Healthy Way, oferim o completă completă de servicii, inclusiv yoga, gestionarea stresului, atenție, acupunctură, servicii chiropractice, masaj și multe altele.