joci

Eight Ball este un joc de biliard jucat cu un total de 15 bile de obiecte numerotate de la 1 la 15. Scopul fiecărui jucător este de a pune în buzunar tot grupul său de bile de obiecte de la 1 la 7 (sau 9 la 15) și a câștiga jocul.

Vei juca bilele de culoare solidă sau bilele cu dungi. Veți stabili cine joacă care la începutul jocului după pauză.

Nu buzunezi mingea de 8 până la sfârșitul jocului. Când v-ați buzunar toate bilele, țintiți la 8-mingi. Primul jucător care își buzunează toate bilele și apoi buzunează mingea cu 8 este câștigătorul.

Dacă efectuați o „lovitură de bancă” sau „lovitură combinată” - două tipuri de lovituri de apel - ar trebui să vă informați oponenții despre lovitura dorită, deoarece aceste lovituri nu sunt considerate evidente. Numiți mingea și buzunarul pentru care intenționați să vizați. Nu trebuie să oferiți mai multe detalii decât mingea obiect și buzunarul destinat.

Apelarea la focuri

Opt Ball este, în general, jucat ca un sună împușcat joc, ceea ce înseamnă că înainte de a lovi o minge, trebuie să apelați lovitura. Mai întâi îți alegi șutul, apoi îl spui cu voce tare, astfel încât adversarul tău să te audă: „Cinci mingi în buzunarul din colț” sau orice altceva este să faci.

Dacă lovitura este evidentă, nu trebuie să o suni, dar adversarul tău are dreptul să întrebe dacă nu este sigur. Dacă puneți o minge pe care nu ați chemat-o (numită „slopping”), regulile oficiale spun să lăsați mingea în buzunar. Cu toate acestea, mulți oameni preferă să întoarcă mingea înclinată la picioare. Într-un fel sau altul, rândul tău este pierdut pentru următorul jucător.

Regulile

Iată câteva reguli generale ale celor opt mingi:

• Pauza de deschidere nu este niciodată o lovitură numită.
  • Dacă faceți pauza, puteți face o altă lovitură atâta timp cât cel puțin o minge de pe pauză a fost legală în buzunar.
  • Dacă nu reușiți să faceți o pauză legală (nici o minge nu este buzunată), atunci adversarul dvs. poate decide să tragă mingile în timp ce se odihnesc pe masă după pauză, sau adversarul poate alege să recompună.
  • Dacă puneți 8 mingi într-o lovitură de pauză, toate bilele rămân în ghiveci, cu excepția celor 8 mingi, care este returnată la masă. Adversarul poate repeta dacă mingea de 8 este buzunată sau poate observa mingea de 8 pe masă pe picioare.
  • Dacă trageți o minge de pe masă în timpul unei pauze de deschidere, vă pierdeți rândul. Apoi adversarul tău ia o poziție la masă și poate continua să tragă sau să ia mingea în mână și să joace din spatele șnurului.
  • Masa este considerată „deschisă” după pauză, ceea ce înseamnă că dungile sau solidele nu au fost încă determinate. Masa este întotdeauna considerată deschisă imediat după pauză. Puteți lovi orice minge obiect în acest moment, indiferent dacă este dungată sau solidă. Este chiar legal să lovești mingea cu 8 când masa este deschisă - dar nu pune în buzunar mingea cu 8.

Puteți lovi cu 8 mingi doar ca parte a unei combinații împușcate în acest moment în timpul jocului. Dacă faceți o lovitură directă pe 8-ball, vă pierdeți rândul și orice bile cu buzunar rămân în buzunar. Adversarul tău poate continua să joace pe masa deschisă în acest moment.

Căutați mai multe jocuri distractive pentru copiii dvs.? Vezi jocurile noastre clasice de top!

Dungi sau solide?

Acum că masa este deschisă, este timpul să vă alegeți grupul de bile de obiecte. Selecția dvs. este determinată numai după ce ați buzunat o lovitură. Solidele sunt numerotate 1-7 și dungile sunt numerotate 9-15. Minge de 8 este neagră. Deci, dacă apelați „9-mingi în buzunarul din colț” și reușiți să buzunareți acea lovitură numită, atunci veți fi dungi pentru restul jocului.

Face contact

Toate acestea sună destul de ușor, nu? Ei bine, nu exact.

Iată captura: la toate loviturile - după pauză și nu când masa este deschisă - jucătorul trebuie să lovească mai întâi unul dintre grupurile sale de mingi și fie să buzuneze o minge, fie să facă o minge (sau bila de contact) să contacteze partea a mesei.

Puteți face ca mingea să rămână sărită pe partea laterală a mesei (lovitură de banc) înainte de a lovi mingea obiect, dar mingea obiect trebuie să fie în buzunar, sau ea sau mingea tac trebuie să intre în contact cu partea mesei.

Dacă oricare dintre bile nu intră în contact cu partea mesei, lovitura este considerată un fault. Apoi, adversarul tău poate juca mingea indicativă în mână de oriunde de pe masă (acest lucru nu trebuie neapărat să fie din spatele șnurului - asta se aplică doar pauzei de deschidere) .

Faulturi și sărituri cu mingea

Un șut este considerat a fi un fault dacă este sărit de pe masă. Saltul unei mingi de pe masă înseamnă că îți pierzi rândul față de adversar. Adversarul tău poate vedea bilele în ordine numerică din orice locație de pe masă (asta înseamnă că el sau ea poate așeza mingea oriunde pe masă înainte de a lua următoarea tură).

Dacă săriți mingea de 8 de pe masă, pierdeți cu totul! Deci, stai cu ochii pe mingea respectivă și fii atent! Dacă săriți o masă - alta decât cea cu 8 mingi - de pe masă, vă pierdeți rândul

Buzunare ilegală

O minge este considerată în buzunar ilegal din următoarele motive:

• Dacă buzunezi o minge în timp ce scoți o altă minge de pe masă (trage un fault)
  • Mingea obiect pe care ai numit-o nu intră în buzunarul desemnat

Combinații de fotografii

Fotografiile combinate sunt fotografii legale, dar nu puteți folosi niciodată mingea cu 8 mingi ca prima bilă contactată. Cu alte cuvinte, puteți utiliza 8-mingea în combinație cu o altă minge obiect pentru a pune în buzunar o minge obiect, atâta timp cât nu loviți mai întâi mingea 8.

Scor

Îți joci mingile de obiecte în timpul vizitei la masă până nu reușești să buzunezi o lovitură. Odată ce toate bilele de obiecte ale grupului dvs. sunt buzunare, încercați să buzunare bilele cu 8. Prima persoană care realizează acest lucru câștigă meciul.