semifinalele

Baku, Azerbaidjan, 26 iulie

Judoka azer Huseyn Mammadov (+90 kg) a câștigat o oportunitate de a concura în semifinale în cea de-a treia zi a competițiilor de judo în cadrul celui de-al XV-lea Festival Olimpic European de Tineret de vară (EYOF Baku 2019), raportează Trend pe 26 iulie.

După ce a obținut o victorie asupra atletului german Daniel Udsilauri în 1/8 de finală, Mammadov a ajuns în 1/4 de finală, unde a învins un judoka grecesc și a ajuns în semifinale.

Un alt atlet azer Maharram Imamverdiyev (81 kg) a învins un atlet român în 1/16 de finală, dar în alt meci a pierdut în fața unui atlet ucrainean.

Atletul azer Ruslan Nasirli (90 kg) a pierdut în fața unui judoka bulgar în primul meci, în timp ce judoka azerean feminin Narmin Amirli (70 kg) a pierdut în fața unui atlet olandez.

Astăzi, femeile concurează în categorii de greutate - 70 kg și + 70 kg, în timp ce bărbații - 81 kg, 90 kg și +90 kg.

Aproximativ 297 de judoke din 40 de țări participă la festival. Azerbaidjanul este reprezentat de 12 sportivi, și anume, opt bărbați și patru femei.

Al XV-lea festival olimpic de tineret european, care se desfășoară în perioada 21-27 iulie, are loc la 12 facilități sportive.

La festival participă 3.900 de sportivi din 48 de țări europene. Cincizeci și două la sută dintre participanți sunt bărbați, iar 48 la sută sunt femei. Sportivii concurează pentru 135 de seturi de medalii. Un total de 930 de medalii sunt pregătite pentru câștigători, inclusiv 300 de medalii de aur, 300 de argint și 330 de bronz.

Aproximativ 122 de sportivi reprezintă Azerbaidjanul la festival.