Manuchar Kvirkelia a transformat două mișcări puternice într-o victorie de două perioade miercuri asupra Chinei Chang Yongxiang în clasa de greutate greco-romană de 74 de kilograme și prima medalie de aur la lupte olimpice din Georgia.

manuchar

Victoria decisivă a lui Kvirkelia cu 6-0 și 3-0 în cel mai bun format din trei a venit la mai puțin de o săptămână după ce Rusia și Georgia au dus bătălii în țara munților Caucaz - un aur care a dat patriei sale o scurtă bucurie în mijlocul frământărilor și anxietate.

Aurul a fost, de asemenea, prima și a doua medalie a Georgiei la Beijing.

Muncitorul feroviar Steeve Guenot a câștigat prima medalie de aur la lupte olimpice din Franța în 84 de ani, luând miercuri clasa de greutate greco-romană de 66 de kilograme și refuzând Kârgâzstanului primul său aur.

Guenot l-a învins pe Kanatbek Begaliev cu 3-0, 3-1 în cel mai bun format din trei.

La câteva minute după ce Guenot a câștigat un aur, fratele său mai mare Christophe Guenot a câștigat una dintre cele două medalii de bronz la 74 kg.

Franța nu câștigase aurul în nici o disciplină de lupte de la Henri Deglane (82 kg) la Jocurile Olimpice de la Paris din 1924, iar Steeve a călătorit mult mai departe - și nici cu trenul - pentru această medalie. A sărbătorit interpretând un flip din spate, atrăgând urale mari.

„Aceasta este cea mai frumoasă zi din viața mea”, a spus el. "Nu-mi dau seama ce se întâmplă. Este primul aur pentru Franța (la Beijing) și sunt foarte mândru. Este o chestie nebună."

Kvirkelia, la 30 de ani, unul dintre cei mai experimentați luptători din orice categorie de greutate Greco, a folosit o aruncare de 5 puncte pentru a încheia prematur prima perioadă. Orice perioadă este oprită atunci când un luptător ia un avantaj de 6-0.

Kvirkelia a adăugat o aruncare de 2 puncte pe o cheie intestinală în al doilea pentru a-l frustra în mod clar pe Chang, care a avut puțin succes anterior la nivel mondial și a încercat să câștige primul aur la lupte din China.

Lipsa de experiență a lui Chang, în vârstă de 23 de ani - a fost a 36-a și a 26-a în ultimele două campionate mondiale - a arătat că nu a avut nicio mișcare pentru a contracara aruncările lui Kvirkelia, presiunea constantă și agresivitatea.

Kvirkelia a fost campioana mondială din 2003 și a fost a treia în 2006 și a luptat la nivel mondial de când Chang abia a fost adolescent.

Kvirkelia, de asemenea, nu a lăsat mulțimea pro-Chang să devină un factor, reducând la tăcere rapid mii de rădăcini răutăcioși, din plastic, care loveau bastoane în primele momente ale luptei.

A doua medalie de bronz i-a revenit campioanei mondiale din 2007, Yavor Yanakiev, din Bulgaria.

Yanakiev, campion mondial surpriză de anul trecut, a pierdut orice șansă pentru aur când a fost supărat de Chang 3-2, 1-1 în runda de deschidere.

Steeve Guenot, medaliatul cu aur francez a tras un telefon de felicitare din partea președintelui francez Nicolas Sarkozy la câteva minute după ce a părăsit standul pentru medalii.

Au câștigat bronzurile ucrainenii Armen Vardanyan și Mikhail Siamionau din Belarus.

La fel ca în Statele Unite, luptătorii din Franța nu sunt bine compensați și adesea lucrează cu normă întreagă. Guenot, în vârstă de 22 de ani, și fratele său de 29 de ani lucrează pentru sistemul național de trenuri, Steeve în securitate, dar au devenit luptători de elită.

Luptătorii din țările proeminente în acest sport, inclusiv Rusia, sunt de obicei sportivi cu normă întreagă și beneficiază de sprijin financiar considerabil din partea federațiilor lor naționale.

Totuși, aceasta nu a fost o surpriză majoră, întrucât Steeve Guenot a luat argintul la campionatele mondiale de anul trecut.

Medalistul de argint Kanatbek Begaliev nu s-a bucurat că o recenzie video din a doua perioadă i-a acordat lui Guenot două puncte.

"Nu cred că a fost foarte corect. Prima rundă am pierdut-o, dar a doua nu am fost atât de sigură", a spus el.

Terenul a devenit larg deschis când Farid Mansurov, campionul olimpic din 2004 din Azerbaidjan, a pierdut cu 3-0, 3-0 în fața lui Vardanyan în prima rundă. Mansurov nu a pierdut o perioadă în timp ce a câștigat campionatul mondial de anul trecut, inclusiv o victorie în meciul cu medalia de aur asupra lui Steeve Guenot.

Guenot a câștigat miercuri un meci strâns în optimile de finală, învingându-l pe ungurul Tamas Loerincz cu 0-2, 1-1 și 1-1 fără a câștiga o perioadă direct, doar pentru a-și câștiga semifinalele și ultimele meciuri cu un scor combinat de 10-2.