Letonia, Jelena Ostapenko, sărbătorește după ce a câștigat împotriva Karolina Pliskova din Republica Cehă, în timpul meciului de tenis din turul al doilea la feminin, în ziua 5 a turneului de tenis Roland Garros 2020 French Open din Paris, la 1 octombrie 2020. (Foto de MARTIN BUREAU/AFP)

uimește

Când Shapovalov a câștigat al patrulea set într-o singură pauză de serviciu, noua sămânță părea îndreptată spre o victorie a revenirii. În deciderul setului al cincilea, southpaw și-a alergat adversarul dintr-o parte în alta, deoarece ambii jucători dețineau serviciul pentru primele patru jocuri.

În al cincilea joc, Shapovalov a pierdut o oportunitate de pauză la 15-40 și o eroare de întoarcere a serviciului a făcut ca jocul să fie redus. Canadianul a țipat „de ce?” care a răsunat prin arena goală. Baena a anulat încă două amenințări de pauză înainte de a accepta jocul din minutul opt și Shapovalov a menținut conducerea cu 4-2. Baena a redus numărul, dar Shapovalov a servit puternic pentru a conduce 5-3. Spaniolul a câștigat al nouălea joc la dragoste.

Servind pentru meci, Shapovalov a crescut cu 30-0, dar a fost egalat după o provocare nereușită care i-ar fi putut oferi un punct de meci. În schimb, a pierdut următoarele două puncte pentru a ajunge la egalitate la cinci jocuri fiecare.

Shapovalov a rupt servirea pentru a conduce 6-5. Servind pentru meci a doua oară, Denis a renunțat la primul important punct și, în cele din urmă, a pierdut al doisprezecelea joc.

Deoarece nu există nici un tie break în setul final, Baena a trecut la conducere cu 7-6. Servind pentru a rămâne în set, Shapovalov a comis o dublă greșeală la 15-all și a compensat un voleu de abordare pentru a face față punctului de meci. Din nou, a urmat un serviciu bun, dar a lovit primul voleu peste linia de bază.

Jelena Ostapenko, campioana Openului Franței din 2017, a salvat patru din cele nouă amenințări de pauză în timp ce transforma două dintre cele trei șanse de a sparge serviciul adversarului. Acesta a fost factorul determinant al supărării majore. Ostapenko a adunat un total de 67 de puncte la 46 de adversarul său de rang superior.

De asemenea, Garbine Muguruza Blanco, a 11-a clasată a Spaniei, care a fost campioană în 2016, a învins-o pe Kristyna Pliskova, sora geamănă a Karolinei, pe 6/3, 6/2 la Suzanne Lenglen Court.