După trecerea prin paranteză Divizia 1 Nord ca Nr. 5 sămânță, iar apoi Wellesley în semifinala de stat, Acton-Boxborough a terminat treaba vs. Algonquin miercuri.

dulce

SHREWSBURY - Echipa de tenis pentru fete din Algonquin a intrat în meciul final de stat din Divizia 1 de miercuri cu Acton-Boxborough neînvinsă.

Neînvins, se pare, pentru că Tomahawks încă nu trebuia să înfrunte campionii de stat în apărare.

După trecerea prin paranteză Divizia 1 Nord ca Nr. 5 semințe și apoi tăiate Wellesley în semifinala de stat, Acton-Boxborough a terminat treaba miercuri, lăsându-l pe Algonquin cu un scor 4-1 la St. Instanțele lui John (Shrewsbury).

După ce au câștigat al doilea campionat de stat consecutiv, colonienii și-au încheiat sezonul 16-3. Algonquin a terminat la 21-1.

În ceea ce privește meciul în sine, coloniștii au luat conducerea cu 1-0, când Britteny Zhao a ieșit cu o victorie cu 6-3, 6-0 asupra lui Ruchitha Rajaghatta la al treilea simplu.

A doua echipă de dublu A-B, formată din Helen Li și Makena Muindi, a marcat cu 2-0, învingându-i pe Mia Barletta și Lily Lyadova cu 6-1, 7-5. De îndată ce acel meci s-a încheiat, focalizarea s-a îndreptat rapid către primele duble.

Algonquinii Elaine Cho și Yasmin Lee au lăsat primul set pe Lindsay Ristaino și Niki Surapamenini cu 3-6, dar în setul doi - după ce au scăzut cu 3-0 devreme - au forțat un tiebreak. Tiebreak-ul a fost egalat la 3-3, 4-4 și 5-5, dar atunci când duetul Colonial a câștigat ultimele două puncte, obținând titlul de stat pentru echipa lor cu un 6-3, 7-6 (7-5 )) câștiga.

Seniorul algonquin Darby Kim a reprezentat singurul punct Tomahawk, obținând o impresionantă victorie cu 6-7 (1-7), 6-3, 10-2 (super tiebreak) asupra lui Saanvi Vutukur la al doilea simplu. Din păcate, pentru Algonquin, primul student de la primul an, Olivia Almy, a fost nevoită să se retragă cu o accidentare la vițel după al doilea set. Ea împărțise primele două seturi cu Ashleigh Parlman cu 4-6, 7-5.

„Chiar dacă am pierdut astăzi, am jucat cu toții cei mai buni astăzi”, a spus Kim Algonquin. "Am vrut cu toții să ne asigurăm că am ieșit acolo și i-am dat 110 la sută. Și ne-am legat atât de mult ca echipă și simt că asta a fost aproape mai important pentru mine decât rezultatul - câștig sau pierdere".