de Michael O'Brien • 13 august 2019

sărbătorește

Tenis feminin sărbătorind Campionatul Național din 2019 (foto de Jamie Schwaberow).

După o campanie istorică 2017-18 care a prezentat primul campionat al echipei naționale al universității (masculin) și un record de cinci ori campion individual la tenis (Eudice Chong '18), cardinalii au ridicat ștacheta încă o dată în ultimul an cu probabil cel mai mare sezon din istoria atletismului Wesleyan.

Campania 2018-19 a fost evidențiată de echipa feminină de tenis care a câștigat Campionatul Național - devenind prima echipă feminină care a câștigat vreodată un titlu național la Wesleyan - în timp ce Ivie Uzamere ’21 din echipa feminină de atletism a câștigat Campionatul Național în greutate aruncați la Campionatele NCAA Divizia III de pistă interioară.

Echipele feminine ale lui Wesleyan au condus anul acesta anul trecut, cu spectacole istorice peste tot. Echipa feminină de tenis a câștigat primul său Campionat Trei Mici și primul titlu NESCAC, înainte de a ajunge la Turneul NCAA și de a găzdui prima, a doua și a treia rundă pentru prima dată în istoria programului. După ce au parcurs rundele regionale și sferturile de finală, cardinalii au supărat echipa de top din țară, Emory, cu 5-4 pentru a avansa la meciul de campionat. În finală, Wesleyan a câștigat o altă supărare palpitantă, când a doua oară Polina Kiseleva s-a impus în meciul final, când cardinalii i-au învins pe campionii naționali în acțiune și pe No. 2 Claremont-Mudd-Scripps, 5-4.

La începutul sezonului, Uzamere a aruncat cea mai bună marcă personală de 19,36 metri în greutatea aruncată la Campionatele NCAA Divizia III de pistă acoperită, doar în al doilea sezon colegial. A devenit a patra sportivă de atletism din istoria Wesleyanului care a câștigat un titlu național și a fost prima într-un eveniment de teren. Uzamere a fost, de asemenea, primul atlet de teren care a câștigat un campionat național din 2007.

Pe lângă campionatele naționale, voleiul feminin a început puternic sezonul 2018-19, deoarece Cardinalii au câștigat o ofertă generală la Turneul NCAA înainte de a trece în sferturile de finală cu o victorie cu 3-1 asupra Nr. 2 Johnson și Țara Galilor. A fost prima dată în istoria programului când cardinalii au ajuns la Elite Eight. În primăvară, în afară de succesul tenisului feminin, lacrosul feminin a înregistrat un record de programe în victorii (17) pe drumul către prima sa dana NCAA Final Four. Wesleyan a găzduit prima și a doua rundă pentru prima dată și l-a învins pe No. Mary Washington (11-6), nr. 2 Washington & Lee (13-7) și campionul național de două ori în apărare, nr. 1 Gettysburg (10-7). Aproape în același timp cu succesul feminin de lacros și tenis, echipajul feminin a obținut cel mai bun final de până acum la Campionatele NCAA Divizia III, pe locul patru în general, în timp ce echipajul masculin a încheiat un sezon istoric cu câteva săptămâni mai devreme, ceea ce a fost evidențiat prin câștigarea Campionatelor de canotaj din New England pentru prima dată din 2004 și a patra oară în general.

Cu tot succesul înregistrat în 2018-19, Wesleyan s-a mutat până la Nr. 14 în clasamentul final al Cupei Directorilor Learfield, care este cel mai înalt clasament realizat vreodată de Universitate.