14 decembrie 2009

care

Reveniți cu noi acum la acele palpitante meciuri de doamne de ieri, când eroina a învins un adversar inspirat pentru a câștiga împotriva cotelor copleșitoare. Cine a dat cea mai bună performanță a unei jucătoare de tenis în 2009?

Această listă vă așteaptă aranjat oarecum în ordine cronologică. Citești, judeci și apoi votezi pentru a determina ce este mai bun.

Colaboratorii în ordine alfabetică sunt: ​​JA Allen, Marianne Bevis, Claudia Celestial Girl și Shye Sentinele.

(1) Victoria Azarenka - Finale, 2009 Sony Ericsson Open

Atunci, adolescenta Victoria Azarenka, acum 20 de ani și WTA Nr. 7, a început 2009 pe locul 17. Când a intrat în turneul din Key Biscayne, Azarenka era deja câștigătoare în Brisbane și Memphis. Doamna din Belarus a venit și ea pe Sony Ericsson cu o performanță puternică la Indian Wells ascunsă.

Apariția ei în finala Sony Ericsson a marcat cea mai bună cursă a lui Azarkenka la un eveniment de premieră. Bielorusa și-a făcut un mare nume în turneul feminin pentru spiritul ei competitiv intens și temperamentul său rapid și adesea fierbinte. Uneori, însă, izbucnirile ei își pierdeau meciurile.

Pe de altă parte, Serena Williams câștigase adesea acest titlu, cu cinci titluri din Miami adăugate la totalul carierei sale. Serena a reușit să ajungă la o altă finală pentru a șaptea oară prin depășirea surorii sale Venus Williams în semifinale și s-a asigurat că va rămâne în fruntea clasamentului.

Venus însăși câștigase acest campionat de trei ori. Întrebarea pentru Serena Williams, odată cu începerea finalei, a fost să înregistreze al șaselea titlu Sony Ericsson Open, pentru a îmbogăți anul minunat de care s-a bucurat până acum în 2009?

Cei doi s-au întâlnit la începutul anului la Australian Open din 2009. Azarenka condusese în meciul ei al patrulea tur cu Serena Williams, 6-3, 2-4, și a trebuit să se retragă din cauza bolii. Faptul că Williams a continuat să câștige Australian Open trebuie să fi mâncat la Azarkena. Urăște să piardă.

Ziua a fost vânt și condițiile au afectat jocul. Williams și-a pierdut serviciul în al treilea joc din primul set. Williams nu a fost în stare perfectă, cu o coapsă rănită, permițându-i lui Azarenka să profite, mutând sora Williams mai mică în jurul terenului - extragând erori directe. Pe măsură ce setul a progresat, serviciul lui Williams a continuat să-și piardă amprenta. Azarenka a câștigat primul set cu 6-3.

În setul doi, pe măsură ce meciul dispărea pentru Williams, ea stătea în gol în mijlocul terenului, încercând să dicteze jocul aproape fără mișcare. În mintea ei, deja pierduse - Williams a renunțat la încercarea de a câștiga și a făcut ceea ce trebuia să facă pentru a permite meciul să continue, cu o singură persoană cu adevărat în el. Azarenka a câștigat al doilea set cu 6-1.

A fost primul mare câștig pentru Azarenka, care a luat victoria, indiferent de opoziția simbolică afișată de Serena Williams. Azarenka și-a îmbunătățit clasamentul, urcând în top 10.

A marcat începutul unui val de noi tineri talenti pe cale să apară în 2009, pe măsură ce fețele mai în vârstă și mai familiare au început procesul de dispariție. Azarenka își va face simțită prezența în 2010, fără îndoială.

Nominalizat de Shye Sentinele

(2) Dinara Safina - Semifinale, BNL d’Italia la Roma

Asediata Dinara Safina a încheiat anul cu necazurile lumii pe umeri.

După ce s-a luptat cu dureri de spate o mare parte din toamnă, a fost în cele din urmă nevoită să se retragă două jocuri în turneele de final de an și s-a îndreptat spre o perioadă lungă de tratament și reabilitare. Mai nefericită, a ieșit din 2009, cu comentariile criticilor care încă îi sună în urechi: Cum poate cineva fără un Slam la numele lor să fie lumea Nu. 1?

Dar exact asta a fost Safina, din și în aprilie, până în acele Campionate ale Turului, când a pierdut ignominios clasamentul nr. 1 la sfârșitul anului în fața Serenei Williams.

Iată însă o femeie care a făcut finalele Australian Open și French Open și semifinalele de la Wimbledon. A fost finalistă la Sydney, Stuttgart și Cincinnati și a câștigat la Portoroz. Cu greu un record slab.

Totuși, în luna mai a arătat de ce își merita Nr. 1 loc. A câștigat titluri majore spate la spate la Roma și Madrid, sigilându-și titlurile de turnee 10 și 11 în succesiune rapidă.

Și și-a arătat cu adevărat metalul în timpul turneului de la Roma, contracarând comentariile că îi lipsea forța mentală pentru momentele mari.

A câștigat primul său meci împotriva Virginie Razzano în seturi drepte, dar a fost la două puncte distanță de a cădea în fața lui Zheng Jie în al doilea meci, adunându-se de la 5-2 în jos în al treilea pentru a câștiga - 5-7, 6-1, 7-6 (3).

În sferturi a luptat și ea cu 6-4, 3-1 în jos, împotriva lui María José Martínez Sánchez, încheind meciul cu un 6-0 care arăta în a treia.

Dar în semifinale Safina și-a arătat adevărata greutate, luând-o pe Venus Williams într-o luptă titanică de trei ore.

Williams a luat primul set într-un tie-break și apoi a rupt-o pe Safina cu o conducere de 2-0 în al doilea. Dar rusul s-a regrupat pentru a câștiga șase din următoarele șapte jocuri și a remiza la egalitate. În decizie, Safina a avut o pauză de două ori, doar pentru a-l lăsa pe Williams să revină în meci, dar în cele din urmă a câștigat pauza decisivă pentru a triumfa la 6-7 (3), 6-3, 6-4.

Nominalizată de Marianne Bevis

(3) Svetlana Kuznetsova - Finale, Campionatul Franței Open 2009

A fost finala dintre două „Regine ale nervilor” rusești. Dinara Safina, WTA clasată pe nr. 1, și-a purtat reputația nefastă în meci datorită incapacității sale aparente de a-și controla nervozitatea în timpul unei finale majore.

Ea s-a topit sub greutatea presiunii în timpul finalei Openului Francez din 2008 și finalei Australian Open din 2009, care s-a confruntat cu Serena Williams în ianuarie.

Acum, ea s-a întors să concureze într-o altă finală a French Open, după ce și-a făcut drumul admirabil în șase runde la Openul Franței din 2009. A învins-o pe slovaca Dominika Cibulkova cu 6-3, 6-3 în semifinale pentru a ajunge în finală.

Svetlana Kuznetsova, câștigătoare a SUA din 2004 Open Championship, nu revenise la o finală a French Open din 2006, când s-a întâlnit și a pierdut în fața lui Justine Henin, cu 6-4, 6-4. Singurul său titlu major i-a dat multe nume ca o minune cu un trofeu.

Kuznetsova a avut o cale foarte grea până la finala Openului Franței. În semifinale, ea a învins-o pe Samantha Stosur pentru a ajunge în finală, 6-4, 6-7, 6-3.

Venind în meciul de la Roland Garros, cele două rusoaice dominau pe lut și se bucurau de recorduri superbe. Kutnetsova a câștigat 15 din cele 17 meciuri pe argilă din primăvara respectivă, în timp ce Safina a obținut 20 de victorii și a suferit o singură înfrângere. Acea înfrângere fusese la Stuttgart împotriva lui Kuznetsova.

Meciul în sine a fost o afacere „urâtă”, care a durat doar 74 de minute. Safina și-a contribuit cu o proporție excesivă de erori neforțate. S-a încheiat anticlimatic cu dublă eroare Safina.

În cele din urmă, cu experiența ei, Kuznetsova a reușit să se agațe de nervi suficient de mult pentru a câștiga meciul. Safina a revenit din nou la linia de sosire. Nu-ul. 1 rusă clasată a luptat curajos, rupându-l pe Kuznetsova în jocul de deschidere.

În cele din urmă, totuși, cea de-a șaptea rusă de serie a revenit și a preluat controlul meciului de la linia de bază, unde loviturile puternice ale solului și-au găsit amprenta și l-au ținut pe Safina fixată în spatele terenului, alergând lateral.

Kuznetsova părea, de asemenea, să ajungă și să întoarcă tot ce i-a aruncat Safina. În cele din urmă, se dovedea a fi ziua lui Kuznetsova. Deoarece suferise în trecut decepții similare, Kuznețova simpatiza cu cazul nervilor compatriotului ei. Kutnets a petrecut în acea zi că nu era o minune cu o singură lovitură.

Nominalizat de JA Allen

(4) Serena Williams-Semifinale, 2009 Wimbledon

„Domnișoară Dementieva; Domnișoară Williams. ”Ar fi trebuit să elimine această abordare a„ vechii școli ”de arbitrare a meciurilor de la Wimbledon!

În timp ce arbitrul ar fi putut fi vechea școală, piesa nu a fost. Acesta a fost cel mai bun tenis actual de oferit, expus de doi vechi veterani vicleni. Puterea de la linia de bază. Serviți și jumătate de volei. Puterea de servire (120 mph de la ambii jucători). Mare primește. Mare „prezență” pe teren de la ambii jucători. Credința și voința expuse de ambele.

Serena și-a expus imitația lui Rafa Nadal (îl admiră), cu mâna-dreaptă care îi conferă rotire și acuratețe fotografiilor. Spre deosebire de Rafa, totuși, UFE-urile sale (erori neforțate) pot fi relativ mai mari decât cele ale lui Rafa. Dar nu în acest meci.

Jocul adversarului ei poate fi caracterizat prin duble greșeli. Dar nu în acest meci.

Serena a zburat prin turneu până în acest moment. Posit și compus, mișcându-se fără efort, lucrând acele lovituri de bază puternice cu precizie. Apoi a dat de Elena Dementieva. Serena părea consternată de credința de sine evidentă a adversarului ei. Calitatea jocului de la Dementieva a fost ridicată din primul punct.

Acest meci a expus o acțiune fantastică la mijlocul terenului de către ambii concurenți. Adică jumătăți de volei cu unghiuri extreme care duc la obțineri fabuloase și/sau îndepărtări ale mâinilor directe. Nu mai văzusem niciunul dintre jocurile care să prezinte o astfel de viteză a piciorului.

În timp ce ciudatul UFE a costat-o ​​tiebreak-ul în primul set, Serena’s va câștiga a fost diferența în echilibrul acestui meci de înaltă calitate. Ea a luptat într-un punct crucial de pauză la 3-4 în jos în setul secund.

În setul al treilea, publicul a fost sigur că meciul va merge la Dementieva, întrucât ea avea un punct de meci după un concurs greu luptat. Dar nu a fost să fie. Serena s-a luptat cu punctul de meci și s-a impus, 8-6, în cea mai lungă semifinală feminină de la Wimbledon în era Open (și de cea mai bună calitate).

Aceasta a fost Serena în cel mai bun moment. Credința de sine a adversarului său a fost la același nivel cu performanța ei în medalia de aur la Jocurile Olimpice, iar serviciul ei re-instrumentat funcționa ca un farmec. Dar confluența psihologiei și abilității fizice nu a fost încă suficientă pentru a depăși abilitatea la fel de profundă a Serenei implicată în concentrarea asupra punctelor mari. Avantaj domnișoara Williams.

Nominalizată de Claudia Celestial Girl

(5) Serena Williams-Finale, Campionatele Wimbledon 2009

Venus Williams deținea Wimbledon. A fost turneul ei - suprafața ei la alegere. Se lupta pentru al treilea titlu la Wimbledon la rând, al șaselea în general. Mai mult, Venus a jucat din nou tenis superb, după ce a învins lumea No. 1 Dinara Safina, 6-0, 6-1, pentru a ajunge în finală. De fapt, Venus nu pierduse un set la Wimbledon de la runda a treia din 2007.

Cu toate acestea, Venus se întâlnea în finală cu sora ei mai mică, Serena. Serena a învins-o pe Dementieva într-un concurs greu de semifinal pentru a ajunge la acest punct. Ar marca sora celei mai tinere Williams a cincea finală de la Wimbledon. Serena câștigase două dintre cele trei pe terenul central. Față în față în finale s-au clasat 10-10, 2-2 pe terenurile cu iarbă.

În 2008, cele două surori s-au întâlnit în finala de la Wimbledon, iar Venus a câștigat victoria păstrând Rosewater Dish încă un an.

Primul set a fost o clinică de servire, întoarcere și lovituri puternice la sol. Surorile jucau tenis de ultimă generație, pe toate terenurile. Venus avea piciorul puternic lipit, dar atârna cu Serena până la egalitate.

În tiebreak, jocul lui Venus a început să se descompună și a pierdut-o cu 7-3. Primul set a mers la Serena în puțin mai puțin de o oră.

În setul doi, primul serviciu al lui Venus a început să dea greș și s-a trezit cu 4-2 cu o pauză de serviciu împotriva ei. Serena a servit un joc de dragoste, urcând cu 5-2. Finalul venea repede pentru campioana în acțiune.

Erorile neforțate ale lui Venus au dus la o situație imposibilă. Cu toate acestea, Venus a luptat cu trei puncte de meci înainte de a cădea în cele din urmă pe al patrulea. Serena Williams a jucat meciul superior și a câștigat campionatul de la Wimbledon în acea zi, 7-6, 6-2 în 87 de minute. A fost unul dintre cele mai bune meciuri ale Serenei vreodată pe Center Court.

Nominalizat de echipă.

(6) Kim Clijsters - Semifinale, S.U.A. Campionate deschise

Ce meci a promis acest lucru, cu Serena Williams favorita evidentă care va veni în acest SUA Concurs deschis de semifinale împotriva „Comeback Mom” Kim Clijsters. Clijsters o învinsese pe Williams o singură dată în carieră - la Campionatele WTA din 2002. De atunci, Williams câștigase șapte meciuri împotriva belgianului.

Clijsters a revenit la acțiune după ce s-a retras din turneul feminin în 2007. În cazul în care ar câștiga turneul, clasamentul său ar reveni în top 20. Belgianul a primit o cantitate uriașă de presă pe tot parcursul turneului datorită jocului ei stelar. după o lungă absență pe scena mare.

Însă ziua fusese lungă și dispăruse și în tribune au fost surprinzător de puțini oameni când meciul a început. Era aproape 21:30. EDT când jocul a început. În același timp, Yanina Wickmayer o juca pe Caroline Wozniacki în concursul de semifinale al celorlalte femei. Rain a susținut programul de joc a doua săptămână din S.U.A. Deschis.

Clijsters și-a continuat jocul fastidios servind bine și provocând erori directe ale lui Williams. Cu Williams servind la 2-3 și ajutat de o dublă greșeală, Clijsters a rupt serviciul americanului și a urcat cu 4-2. Williams s-a rupt imediat, ducând setul la 4-3, cu Williams servind din nou.

Clijsters nu a oferit niciun indiciu de pauză pentru serviciul ei pentru restul acestui set. Breaking Williams a servit în al 10-lea joc, Clijsters a luat setul de deschidere, 6-4. De furie și frustrare, Williams și-a trântit racheta.

A fost prima dată când a pierdut un set în Openul de anul acesta. Pentru aceasta, Williams a primit un avertisment - unul care va juca în drama care s-a desfășurat la finalul meciului.

Williams a deschis al doilea set cu o hotărâre sumbră și a rupt serviciul belgianului; însă Clijsters s-a rupt imediat și a egalat setul la 1-1. Serena a adunat încă o pauză de serviciu în al cincilea joc, conducând cu 3-2; încă o dată, însă, Clijsters s-a rupt imediat.

Au rămas în serviciu până când Serena a servit să rămână în meci la 5-6. Se pare că vor decide al doilea set sau meciul într-un tiebreak.

Cu Williams servind la 5-6 jos, 15-30, a fost chemată pentru o greșeală la picior la al doilea serviciu. Asta a însemnat că scorul a fost de 15-40, oferind Clijsters două puncte de meci la serviciul lui Williams.

Atunci a strigat Williams către femeia de linie, care s-a plâns la arbitrul de scaun, care, la rândul său, a evaluat încălcarea codului pentru comportament nesportiv. Deoarece Williams a avut deja un avertisment evaluat, încălcarea codului i-a dat lui Clijsters un punct de penalizare și meciul.

A fost un final bizar, pentru a spune cel puțin. Clijsters a câștigat într-adevăr meciul pe jocul ei, nu pe punctul de penalizare. Din păcate, meciul va fi amintit pentru conduita Serenei Williams și nu pentru jocul Clijsters. Clijsters a continuat să câștige finala și să revendice SUA Coroana deschisă.

Altele care trebuie luate în considerare:

(7) Serena Williams - Finale, Australian Open 2009 vs. Dinara Safina

Williams a dominat Safina în acest meci, pe care americanul l-a câștigat cu 6-0, 6-3. Primul set a durat 22 de minute, Safina câștigând doar opt puncte.

Williams a câștigat 95 la sută din puncte când a obținut primul său serviciu (20-pentru-21). Safina a avut 21 de erori neforțate, în timp ce Williams a avut șapte. Rusul a câștigat doar șapte din cele 37 de puncte la serviciul Williams. Williams a transformat cinci dintre cele șase oportunități de break point.

(8) Kim Clijsters - Finale, 2009 S.U.A. Deschide Vs. Caroline Wozniaki

A fost prima finală Slam pentru adolescentul Wozniaki, care jucase un turneu magnific pentru a ajunge în finală. Belgianul cu experiență superioară l-a împiedicat pe Woznaicki, câștigând meciul și campionatul, 7-5, 6-3.

(9) Serena Williams - Finale, Campionate WTA 2009 la Doha vs. Venus Williams

Serena Williams a obținut din nou cel mai bun din sora ei mai mare Venus Williams - învingând-o cu un scor de 6-2, 7-6 în turneul de campionat de la sfârșitul anului. Acest turneu a fost afectat de accidentări ale jucătorilor, dar, la final, cele două surori au fost gata să lupte pentru trofeul final al sezonului. Acesta s-a dovedit a fi anul Serenei, deoarece a câștigat și Australian Open și Wimbledon în 2009.