Idei sumare

Biografie

Yevhen Olehovych Konoplyanka (Ucrainean: Євген Олегович Коноплянка; născut la 29 septembrie 1989) este un fotbalist profesionist ucrainean care joacă ca aripă pentru clubul german Schalke 04 (împrumutat de la clubul spaniol Sevilla) și echipa națională a Ucrainei.

1989

Și-a început cariera profesională la Dnipro, unde a debutat în 2007 și a participat la 211 de meciuri la toate competițiile, marcând 45 de goluri și ajutându-i la finala UEFA Europa League 2015. Apoi s-a mutat la echipa care a câștigat acel meci, Sevilla, cu transfer gratuit, și a câștigat Europa League în primul său sezon în Spania.

Internațional complet din 2010, Konoplyanka a câștigat peste 50 de capete pentru Ucraina și a marcat 13 goluri internaționale. A jucat pentru Ucraina în Euro 2012 și Euro 2016 și este de trei ori Fotbalist ucrainean al anului.

Cariera clubului

La vârsta de șapte ani, Konoplyanka s-a înscris la o clasă de karate, pe care a făcut-o simultan cu fotbalul, ajungând în cele din urmă la centura neagră. Este un produs al sistemului de tineret al FC Olimpik Kirovohrad și al antrenorului Yuriy Kevlych. De asemenea, a participat la Concursul Național de Tineret din Ucraina, reprezentând DYuSSh-2 Kirovohrad.

Dnipro Dnipropetrovsk

Konoplyanka a fost semnat în tinerețe de Dnipro Dnipropetrovsk la vârsta de 16 ani. În iarna anului 2006 a fost promovat în rezervele din Dnipro cu un salariu inițial de 300 de dolari.

Debutul echipei de seniori a lui Konoplaynka a venit într-un meci din Premier League ucraineană la 26 august 2007, într-un joc pe teren propriu împotriva lui Zakarpattia Uzhhorod, care s-a încheiat cu 0-0. Konoplyanka a intrat în minutul 83, în locul lui Jaba Kankava.

Primul său gol în Premier League ucrainean a venit la 28 februarie 2010 într-un joc pe teren propriu împotriva lui Zorya Luhansk, care s-a încheiat cu 2-2. În a doua jumătate a sezonului 2009-10, Konoplyanka a început și a jucat 90 de minute în toate jocurile rămase.

În martie 2011, antrenorul interimar al Dynamo Kiev, Oleh Luzhny, și-a exprimat dorința de a vedea Konoplyanka în rândurile sale și mass-media a raportat că Dynamo va face o ofertă către Dnipro în valoare de 14 milioane de euro. Ca răspuns, antrenorul Dnipro, Juande Ramos, a plasat un preț senzațional de sperietoare cuprins între 50 și 60 de milioane de euro, comentând că „pentru a construi o echipă grozavă, jucătorii extraordinari ar trebui să joace acolo”.

În ianuarie 2014, Konoplyanka aproape sa mutat la echipa engleză Liverpool pentru 16 milioane de lire sterline, clauza sa de răscumpărare, dar președintele Dnipro Ihor Kolomoyskyi a refuzat să sancționeze transferul.

Konoplyanka a fost un catalizator major în sezonul de succes 2014–15 al Dnipro, unde i-a ajutat pe un loc 3 în liga internă și un loc în finala Europa League. El a fost numit în echipa sezonului din Europa League.

Sevilla

La 2 iulie 2015, deținătorii Ligii Europa, Sevilla FC, au anunțat că Konoplyanka urmează un tratament medical. O săptămână mai târziu, clubul spaniol a confirmat că s-a alăturat unui transfer gratuit și a semnat un acord pe patru ani, cu o clauză de eliberare raportată de 40 de milioane de euro.

La 11 august, el a debutat competitiv cu Sevilla în Supercupa UEFA 2015 împotriva FC Barcelona, ​​ca înlocuitor al minutului 68 al căpitanului José Antonio Reyes. El a marcat un egal la minutul 81, când Sevilla a venit din spate pentru a remiza cu 4-4, dar a pierdut cu 5-4 după prelungiri. Zece zile mai târziu, a debutat în La Liga într-o remiză fără goluri la Málaga CF, din nou ca înlocuitor al minutului 65 al lui Reyes, iar pe 16 septembrie a marcat la debutul său în UEFA Champions League, încheind o victorie cu 3-0 în faza grupelor Borussia Mönchengladbach la Estadio Ramon Sánchez Pizjuán cu prima atingere a jocului. Zece zile mai târziu, după ce a ieșit de pe bancă împotriva lui Rayo Vallecano, a atins primul său gol de ligă pentru andaluzi, câștigând meciul 3-2 cu o lovitură liberă târzie pentru o primă victorie a campaniei.

La sfârșitul anului calendaristic, Konoplyanka a fost unul dintre nominalizații selectați pentru echipa anului a UEFA. El a fost un înlocuitor neutilizat în finala UEFA Europa League din 2016, unde Sevilla a învins Liverpool cu ​​3–1 la Basel pentru a-și procura al cincilea trofeu. El a jucat șapte meciuri în campania lor din Copa del Rey, marcând egalul târziu ca înlocuitor la o remiză de 2-2 la Celta de Vigo în semifinale (6-2 agregat), și a ieșit de pe bancă în finala unde au pierdut cu 2-0 în fața Barcelonei după prelungiri.

Schalke 04

La 30 august 2016, Konoplyanka a fost împrumutat lui Schalke 04 cu o clauză de cumpărare obligatorie la sfârșitul campaniei.

Cariera internațională

În aprilie 2010, Konoplyanka a fost chemată pentru prima dată la echipa națională de seniori a Ucrainei de către antrenorul principal Myron Markevych. A debutat la nivel internațional pe 25 mai, jucând întreaga victorie amicală cu 4-0 asupra Lituaniei la Harkov. Patru zile mai târziu, pe Arena Lviv, a marcat egalul, în timp ce Ucraina a venit din spate pentru a învinge România cu 3–2 într-un alt amical.

În turneul Euro 2012, Konoplyanka a început în toate cele trei meciuri ale Ucrainei, în timp ce co-gazdele au ieșit din faza grupelor. În jocul de deschidere pe stadionul olimpic din Kiev, el a asistat golul victoriei lui Andriy Shevchenko cu un corner pentru o victorie cu 2-1 împotriva Suediei.

La 11 septembrie 2012, Konoplyanka a marcat un gol la distanță într-o remiză 1-1 împotriva Angliei pe stadionul Wembley într-o calificare la Cupa Mondială FIFA 2014. BBC a spus despre prestația sa: "imensul Yevhen Konoplyanka a oferit o performanță magistrală pentru a dicta în mijlocul terenului". El a mai marcat două goluri în campania de calificare a Ucrainei, în victorii asupra San Marino și Muntenegru, dar echipa a pierdut în fața Franței într-un play-off pentru turneu.

Konoplyanka a marcat de două ori în 11 meciuri, deoarece Ucraina s-a calificat la UEFA Euro 2016, prima lor campanie de calificare de succes. El a comandat echipa pentru victoria lor cu 3-1 asupra Sloveniei în play-off în noiembrie 2015.

El a fost inclus în echipa Ucrainei pentru Euro 2016 în Franța, unde Ucraina nu a reușit să înscrie și a terminat în partea de jos a grupei.