Amit Panghal a scris scenariul devenind primul boxer masculin din India care a ajuns vineri la finala Campionatelor Mondiale de Box de la Ekaterinburg, Rusia, vineri.

campionatele

Panghal (52 kg), medaliat cu aur la Jocurile Asiatice, a învins-o pe Saken Bibossinov din Kazahstan cu 3-2 în semifinală. Tot vineri, indianul Manish Kaushik a terminat cu o medalie de bronz după ce a pierdut cu 5-0 în fața lui Andy Cruz Gomez în semifinala de 63 kg.

Este pentru prima dată când India câștigă două medalii în aceeași ediție a turneului, devenind astfel cea mai bună performanță a lor din istorie.

Cel de-al doilea clasament Panghal, de asemenea, medalia de argint în vigoare la Commonwealth Games, a câștigat printr-un verdict divizat, deoarece kazahul a reușit să-i dea o luptă dură pe tot parcursul meciului. Bibossinov îl uimise în sferturile de finală pe medalia de aur europeană și pe șasea capodoperă, Artur Hovhannisyan.

În finală, Amit se va confrunta sâmbătă cu uzbekistanul Șahobidin Zoirov, campionul olimpic în exercițiu la această categorie de greutate. Zoirov l-a învins pe francezul Billal Bennama cu 5-0 în cealaltă semifinală.

"Lupta a mers foarte bine pentru mine, deși a trebuit să depun eforturi mai mari decât am crezut. Este o realizare imensă pentru boxul indian și sunt recunoscător pentru tot sprijinul pe care l-am primit", a declarat Panghal pentru PTI după triumf. „Voi presa din greu pentru un aur”, a adăugat el.

Ritmul său caracteristic și abilitatea de a se adapta au fost utile, pe măsură ce Panghal a depășit-o pe Kazahul mai înalt. Micul armat de la Rohtak a fost mai precis, a pus mai multă putere în loviturile sale și a fost ascuțit defensiv. Acest lucru a fost după ce a petrecut cea mai mare parte a primei runde obținând o măsură a rivalului său.

Bibossinov nu a făcut nici o schimbare și a încercat din răsputeri să câștige avantajul înălțimii, dar indianul l-a ținut la distanță pentru a se asigura că majoritatea atacurilor kazahilor fie nu s-au conectat, fie au lipsit de impact.

Panghal a lovit pentru prima dată când a câștigat o categorie de bronz de 49 kg în campionatele asiatice din 2017. A fost sfert de finalist în ultima ediție a Campionatelor Mondiale, pierzând o luptă extrem de disputată în fața campionului în acea perioadă, Hasanboy Dusmatov, la categoria 49 kg.

Panghal a trecut la o categorie de greutate mai mare la începutul acestui an, după ce categoria de 49 kg a fost eliminată de la Jocurile Olimpice.

Medalistul de argint al Jocurilor Commonwealth-ului, Kaushik, a fost depășit de Cruz din Cuba, care a fost medaliat cu aur în categoria welter ușor (64 kg) în 2017 și este, de asemenea, de două ori câștigător al medaliei de aur la Jocurile Panamericane.

"Mi-am dat totul, dar cred că lipsesc câteva lucruri în jocul meu, pe care voi încerca să le îmbunătățesc. Voi lucra mai mult și voi oferi rezultate mai bune în turneele următoare", a spus Kaushik după meci.

India nu a câștigat niciodată mai mult de o medalie de bronz într-o singură ediție a Campionatelor Mondiale. Medaliile lor anterioare - toate de bronz - au fost câștigate de Vijender Singh (2009), Vikas Krishan (2011), Shiva Thapa (2015) și Gaurav Bidhuri (2017).