Legate de

Prima clasată Karolina Pliskova din Republica Cehă și-a deschis căutarea la titlu cu o victorie 6/4, 6/0 asupra Anhelinei Kalinina din Ucraina, clasată pe locul 145 în lume. A fost meciul de deschidere de pe stadionul Arthur Ashe, iar câștigătoarea și-a extins recordul impresionant de victorie în cadrul evenimentului.

serviciul pentru

Pliskova a pierdut jocul de deschidere al meciului, deoarece a acceptat o pauză, dar Kalinina nu a putut să se consolideze. Pliskova a scăzut doar un punct pentru a câștiga al treilea joc cu 2-1. În cel de-al treilea joc, Pliskova a obținut doi câștigători directi pentru a câștiga al patrulea joc pentru un avans de 3-1. Ea a mărit avantajul la 4-1.

Kalinina s-a luptat și a ținut serviciu în al șaselea joc. În a șaptea, o provocare nereușită i-a dat lui Kalinina conducerea, iar ea și-a rupt adversarul de dragoste. În al nouălea joc, Pliskova a făcut două erori consecutive duble pentru a cădea în spatele 0-30, dar a câștigat patru puncte consecutive pentru a conduce 5-4. O mână dreaptă ratată i-a dat jocul. Doamna ucraineană a scăzut primele două puncte la serviciu și nu și-a revenit înainte de a pierde jocul și a stabilit 6-4.

Pliskova a susținut serviciul pentru a conduce 1-0 în setul secund, în timp ce Kalinina a condus cu 30-0, dar a pierdut patru puncte la rând pentru a renunța la jocul său de serviciu. De atunci, capătul de vârf a fost pe o rolă și a scăzut doar două puncte pentru a menține serviciul pentru o conducere de 3-0. Ea a luat serviciul adversarului său pentru a întinde conducerea și a susținut serviciul pentru a conduce cu 5-0. Servind pentru a rămâne în meci, Kalinina nu a obținut niciun punct în a acorda meciul, setul și meciul după două minute.

Pliskova a primit poziția de top în clasament, pentru că numărul unu mondial din Australia, Ashleigh Barty, a optat pentru a rămâne departe cu privire la îngrijorările legate de pandemia COVID-19. La fel au făcut Simona Halep din România și campioana din 2019, Bianca Andreescu din Canada.