Echipele de schi freestyle și snowboarding au avut greutatea echipei SUA, pe măsură ce patinatorii de artă și speedskaterii s-au poticnit

De Emily Feldman • Publicat pe 21 februarie 2014 • Actualizat pe 22 aprilie 2016 la 19:17

Jocurile de la Sochi au fost un fel de apel de trezire pentru S.U.A. fanii și sportivii obișnuiți cu prezența puternică a țării pe podiumul pentru medalii la evenimentele de iarnă de bază.

câștigătorii

SUA. se apropie de sfârșitul Jocurilor de la Sochi, egalat cu Canada pentru locul al treilea la numărul medaliilor de aur, în spatele Rusiei și Norvegiei. Dar oricine a urmărit îndeaproape știe că dominația țării în două dintre cele mai tinere sporturi olimpice a salvat ceea ce altfel a fost o performanță șubredă.

Fără contribuția echipelor de schi freestyle și snowboarding, SUA - care s-a împiedicat neobișnuit în sporturi mai tradiționale precum patinajul artistic și patinajul de viteză - ar sta pe locul 12 în spatele unor țări precum Belarus, Polonia și Franța.

Sport

Sixers President vorbește despre noul sezon, campania pentru întreprinderi mici

Jocul OKC-Houston amânat, întărit după încălcarea COVID

O scurtă privire asupra vulnerabilității SUA a venit spre sfârșitul primei săptămâni de competiție, când a coborât pe locul 7 în clasamentul medaliilor. S-a recuperat în a doua săptămână, datorită schiorilor alpini Ted Ligety și Mikaela Shiffrin, dansatorilor de gheață Meryl Davis și Charlie White și eroismelor din S.U.A. echipă de schi liber, care a acumulat peste 30% din SUA medalie de aur.

Steve Roush, fostul șef de performanță sportivă pentru SUA Comitetul olimpic a declarat pentru The Associated Press că scăderea dominanței SUA a fost mai puțin un indiciu al calității sportivilor săi decât îmbunătățirile rivalilor săi.

"Va fi foarte dificil să menținem acest nivel de producție de medalii pentru SUA în viitor", a spus Roush. „Restul lumii este din urmă.”

Derulați în jos pentru a vedea ce a mers bine și ce a mers teribil pentru Team USA din Sochi.

CÂȘTIGĂTORI

SUA. Echipa de snowboarding

Sage Kotsenburg a dat tonul pentru restul competiției de snowboarding când și-a scăpat cursa finală pe trădătorul curs de slopestyle, obținând primul aur al Jocurilor. Victoria sa a făcut o declarație puternică în prima zi a competiției: SUA snowboarderii nu au avut nevoie de Shaun White pentru a câștiga.

White, una dintre cele mai recunoscute icoane din lume pentru snowboarding, ieșise din competiția de slopestyle pentru a se concentra exclusiv pe apărarea titlului său de halfpipe. Nu a ajuns niciodată pe podium, după ce nu a reușit să obțină un salt ambițios, dar coechipierii săi au compensat mai mult decât dezamăgitorul său final de locul patru.

La mai puțin de 24 de ore după ce Kotsenburg a câștigat aurul slopestyle, americanul Jamie Anderson a făcut același lucru în competiția feminină. Medalia a continuat în proba de halfpipe feminină, unde Kaitlyn Farrington și Kelly Clark au luat slăbiciunea băieților, cu un aur și bronz la eveniment.

Alex Deibold a câștigat cea de-a cincea și ultima medalie de snowboarding pentru Team USA - un bronz în crossul de snowboard masculin.
SUA. Echipa de schi liber

SUA. a câștigat șapte medalii - trei dintre ele de aur - la schiul liber, mulțumită în mare parte unei bătăi uimitoare în competiția masculină de slopestyle. Joss Christensen, Gus Kenworthy și Nicholas Goepper au ocupat întregul podium în debutul olimpic al evenimentului.

Americanii au luat, de asemenea, ambele medalii de aur: David Wise a câștigat proba masculină, iar Maddie Bowman a câștigat cea feminină.

Devin Logan și Hannah Kearney au câștigat echipa cu un argint slopestyle și bronzul mogulilor.

Cele șase medalii de aur câștigate între echipele de snowboard și schiul freestyle reprezintă mai mult de 65% din numărul total de medalii din SUA. Cinci dintre aurii, sau 56 la sută din totalul SUA, au provenit din evenimente care nu au fost la Jocurile Olimpice până în acest an - snowboarding și schi slopestyle și schi halfpipe. Dacă nu ar fi aceste completări, S.U.A. ar fi putut fi lăsat într-o formă jenantă.
Meryl Davis și Charlie White

Davis și White au fost printre puținele favorite pentru medalia de aur care au reușit să câștige. Victoria lor în competiția de dans pe gheață a fost extrem de necesară la Sochi, deoarece SUA nu a reușit - pentru prima dată din 1936 - să ajungă un patinator individual masculin sau feminin pe podiumul pentru medalii.

SUA. seceta de medalii feminine a început la Vancouver, unde, pentru prima dată din 1964, nicio femeie americană nu a reușit să spargă primele trei. Cu toate acestea, americanul Evan Lysacek a reușit să compenseze pierderea obținând o victorie pe primul loc în competiția masculină. Anul acesta nici Jason Brown, Jeremy Abbott și nici una dintre cele trei femei care patinează pentru S.U.A. a ajuns pe podium. Gracie Gold s-a apropiat cel mai mult, aterizând pe locul al patrulea, la mai mult de 10 puncte în spatele câștigătoarei medalii de bronz italiene Carolina Kostner.

SUA. a luat bronzul în noua probă a echipei, dar Davis și White au fost singurii patinatori americani care au reușit să câștige un aur.

• Ted Ligety
    Schiorul alpin Ted Ligety a început la Sochi cu o pereche de performanțe slabe în super-G și super combinate. Cu toate acestea, tânărul de 29 de ani a reușit să întoarcă lucrurile în slalomul uriaș, obținând un aur care ambele au sporit statutul de medicină americană și l-au pus în cărțile de istorie ca primul american care a câștigat vreodată cursa olimpică.
  • Mikaela Shiffrin
    Shriffin, un tânăr de 18 ani din Vail, Colo. a devenit cel mai tânăr schior care a câștigat vreodată proba de slalom olimpic. Și-a dat ritmul în prima ei cursă pe cursul slab Rosa Khutor și aproape că l-a pierdut în al doilea, când a făcut o întoarcere largă în jurul unei porți și aproape că a ieșit de pe curs. Cu toate acestea, a reușit să-și revină și a schiat în istorie, livrând SUA ultima sa medalie de aur a Jocurilor.
  • Steven Holcomb și echipa sa de bob
    Steven Holcomb din Park City, Utah și Steven Langton din Melrose, Mass. au devenit primii americani care au câștigat o medalie în concursul de bob cu doi bărbați din 1952. Zile mai târziu, Holcomb, Langton și colegii de echipă Curt Tomasevicz și Chris Fogt au câștigat finala SUA medalia Jocurilor de la Sochi - un bronz în cursa de patru oameni.

Clasamentele pe locul trei au reprezentat o uriașă victorie personală pentru Holcomb, un fost gardian național din Utah, care a luptat ani de zile cu probleme severe de vedere și depresie înainte de a ajunge la Jocurile Olimpice.