7 martie 2013 11:04

anzhi

LONDRA - Steaua București a reînviat amintirile din zilele sale de glorie din anii 1980, învingându-l pe campionul european Chelsea cu 1-0, în timp ce prolificul Gareth Bale a provocat mai multe daune la Inter Milano pentru a-l pune pe Tottenham pe marginea sferturilor de finală ale Ligii Europa.

A fost o noapte penibilă pentru doi câștigători recenți ai Ligii Campionilor în manșele din finalele 16, Chelsea pierzându-se la o pierdere meritată la București, când Raul Rusescu a transformat o penalizare în minutul 34 pentru Steaua.

Povestiri la modă

Inter a produs o afișare și mai ineptă, deoarece Bale a marcat un gol și a stabilit un alt pentru Jan Vertonghen într-o victorie cu 3-0 pentru Spurs, chinuind echipa italiană așa cum a făcut-o acum trei ani în Liga Campionilor, când a atras prima dată atenția lumea fotbalistică.

Lazio și Basel vor câștiga 2-0 în meciurile secundare ale meciurilor împotriva Stuttgart și Zenit St. Petersburg, în timp ce Benfica și Fenerbahce au fost și ele câștigătoare joi.

Jocurile dintre Anzhi Makhachkala-Newcastle și Levante-Rubin Kazan sunt delicat pregătite la 0-0.

Deși nu a mai ajuns niciodată la același nivel, Steaua a fost odată o forță majoră în Europa, câștigând Cupa Europeană în 1986, ajungând la aceleași semifinale în 1988 înainte de a pierde finala din 1989 în fața AC Milan.

A fost o altă noapte europeană memorabilă pentru clubul român, joi, urmărind Chelsea în greșeli după ce a primit un sprijin pasionat de o mulțime record de 55.000 în Arena Națională și a apucat câștigătorul după ce Rusescu a fost împins în spate de Ryan Bertrand.

Atacantul central s-a ridicat și s-a forat la picioare.

Chelsea, care a intrat în Europa League după o ieșire timpurie fără precedent din faza grupelor din Liga Campionilor, a fost cu mult sub cel mai bun nivel, iar pierderea slabă va acumula mai multă presiune asupra asediatului antrenor interimar Rafa Benitez - o figură de ură printre mulți dintre cei nemulțumiți ai clubului fani în acest sezon.

"Suntem dezamăgiți pentru că am primit un gol cu ​​un penalty ușor și am avut una sau două șanse de a marca", a spus Benitez. „Acest rezultat înseamnă că trebuie să câștigăm acasă și trebuie să ne împingem împreună”.

Steaua, care are 12 puncte în liga românească, a eliminat Ajax în ultimii 32.

Bale a jucat din nou pentru Tottenham, ajungând la 11 în ultimele nouă jocuri din toate competițiile, dar a fost o afișare dominantă a echipei, Inter fiind norocos să nu vină de la White Hart Lane cu o bătaie mai grea.

Bale a valorificat apărarea ezitantă pentru a deschide scorul cu o lovitură de cap în minutul al șaselea, înainte ca Gylfi Sigurdsson să intre din apropiere pentru a face 2-0 în 18, iar Vertonghen a adăugat o treime din cornerul lui Bale la opt minute după pauză.

"A fost o performanță completă de 90 de minute, cu un fotbal de atac excelent, care le-a redus șansele și a fost o noapte nemaipomenită în Europa", a spus Andre Villas-Boas, managerul Tottenham. „(Dar) încă nu am trecut și San Siro este un loc dificil de parcurs”.

Bale și-a șters performanța primind cartonașul pentru scufundări în prima repriză, ceea ce înseamnă că va lipsi din etapa a doua.

Lazio a renunțat la ritm în Serie A după ce a pierdut patru din ultimele șase meciuri, dar rămâne periculos în Europa și a fost cea mai bună echipă de la început împotriva Stuttgart.

Ederson a oferit echipei italiene conducerea în 21, după ce Stuttgart nu a reușit de două ori să îndepărteze o minge slabă, cu întoarcerea înainte și trimiterea unui șut scăzut în interiorul stâlpului din apropiere.

Onazi și-a dublat avantajul în 56, când a ales mingea în cercul central, a învins un fundaș și s-a aruncat în zonă înainte de a trage un final îngrijit pe lângă portarul înaintat.

Basel se va gândi, de asemenea, că a făcut destul pentru a progresa după ce a marcat două goluri tardive împotriva lui Zenit, mai întâi prin Marcelo Diaz și apoi prin înlocuitorul Alexander Frei de la punctul de penalizare la pauză după ce Luis Neto a primit cartonaș roșu pentru un fault asupra lui Mohamed Salah.

Pierre Webo a fost câștigătorul meciului lui Fenerbahce într-o victorie cu 1-0 asupra lui Plzen, în timp ce un autogol nefericit al portarului Bordeaux Cedric Carrasso i-a dat lui Benfica un avantaj slab din prima manșă.

Lovitura de 25 de metri a lui Moreno Rodrigo s-a prăbușit de bara transversală pe spatele lui Carrasso, mingea revenind în plasă.

Levante și Rubin, cuceritorul campionului în exercițiu Atletico Madrid în ultimii 32, s-au încheiat cu 10 bărbați în meciul din Spania, după ce cartonașul roșu al lui Cristian Ansaldi pentru vizitatori a fost rapid urmat de un altul lui Michel.