PHILADELPHIA - Înapoi acasă, Philadelphia Flyers au dominat Toronto Maple Leafs și au recâștigat controlul asupra seriei.

știri

Keith Primeau a avut trei goluri, iar Michal Handzus a înscris de două ori, conducând Flyers la victoria cu 7-2 asupra Toronto duminică în jocul 5 din seria lor de semifinale a Conferinței de Est.

Philadelphia poate elimina Leafs cu o victorie la Toronto marți seară. Dacă este necesar, jocul 7 ar fi joi. Echipa gazdă a câștigat fiecare joc din serie.

Victoria a fost costisitoare pentru Flyers, care i-au pierdut pe portarul Robert Esche și pe apărătorul Vladimir Malakhov din cauza accidentărilor nedivulgate. Sean Burke l-a înlocuit pe Esche după prima perioadă și a oprit opt ​​din nouă lovituri.

După ce au fost depășite în două pierderi consecutive la Toronto, Flyers a controlat jocul de la început, preluând un avans de 2-0 în primele șase minute și ținând Leafs fără șut până în ultimul minut al primei perioade.

Mark Recchi și Branko Radivojevic au marcat și pentru Flyers.