• Orașul natal Moscova
  • Reședința Moscova
  • Înălțime/Greutate 5'3 "/ 94 lbs

Biografie

În patinajul artistic al femeilor ruse, Yevgenia Medvedeva (pronunțat yev-GHEN-ee-yuh med-VED-yev-uh) nu a fost o alegere evidentă pentru a deveni unul dintre cei mai dominanți patinatori de astăzi. Nu a reușit să ajungă pe podium la primele trei campionate de juniori din Rusia, dar a izbucnit în ultimul său sezon de juniori, capturând atât titlurile de juniori din Rusia, cât și cele ale campionatului mondial. Medvedeva a făcut tranziția către competiția internațională de seniori în sezonul 2015-16, rămânând practic neînvinsă: a câștigat patru aururi consecutive la finala Marelui Premiu, la Campionatele Ruse, la Campionatele Europene și la campionatele mondiale. Ea a devenit prima patinatoare din istorie care a câștigat un titlu de campionat mondial anul după ce a cucerit un titlu mondial de juniori. Și-a menținut locul atât în ​​topul bazei de talente adânci din Rusia, cât și în clasamentul mondial pentru sezonul 2016-17, când a câștigat ambele evenimente de Grand Prix, Finala Grand Prix, Campionatele Rusiei și un al doilea titlu mondial. A fost prima patinatoare care a câștigat titluri mondiale spate-în-spate de când Michelle Kwan a făcut-o în 2000 și 2001. Deține toate cele trei recorduri de scoruri (program scurt, patinaj gratuit și general) la patinajul artistic pentru femei și și-a doborât propriile înregistrează de mai multe ori.

Medvedev a arătat că nu este supraomenească în acest sezon. După ce a câștigat ambele misiuni de Grand Prix, s-a descoperit că are o fractură de stres la picior. A fost forțată să se retragă din finala Marelui Premiu și a cetățenilor ruși. S-a întors la timp pentru Campionatele Europene, unde s-a rupt seria ei de câștig de doi ani. A capturat argint în spatele partenerului ei de 15 ani, Alina Zagitova.