Sportivii olimpici din Rusia sunt în fruntea Germaniei în victoria prelungirilor din Pyeongchang

Sportivii olimpici din Rusia își sărbătoresc duminica victoria în finala de hochei masculin Pyeongchang 2018.

aurul

GANGNEUNG, Coreea de Sud - Sportivii olimpici puternic favorizați din echipa masculină de hochei din Rusia au apărat cu ușurință o provocare din partea parvenită a Germaniei pentru o victorie cu 4-3 prelungiri, într-un clasic instantaneu al unui meci cu medalie de aur punctat de o serie de viraje dramatice în ultimele șapte minute de reglementare.

Într-o reflectare a tensiunilor în joc, fanii ruși care au ocupat locurile la victoria echipei duminică au cântat imnul Rusiei chiar dacă inelele olimpice au fost ridicate și imnul olimpic a fost jucat - la doar câteva ore după Internațional.

Într-o reflectare a tensiunilor în joc, fanii ruși care au ocupat locurile la victoria echipei duminică au cântat imnul Rusiei chiar dacă inelele olimpice au fost ridicate și imnul olimpic a fost jucat - la doar câteva ore după ce Comitetul Olimpic Internațional a susținut în mod oficial suspendarea eliberată privind încălcările dopajului.

Primul aur olimpic al echipei rusești de hochei din 1992 a fost câștigat la un gol în timpul prelungirii cu moarte bruscă de către atacantul Kirill Kaprizov, la 29 de secunde de penalizare germană.

Dar adevăratul erou al echipei a fost Nikita Gusev, care a marcat două goluri critice în a treia perioadă, inclusiv egalarea, cu 56 de secunde rămase în regulament.

Gusev, o selecție a Ligii Naționale de Hochei din 2012 pentru Tampa Bay Lightning, a marcat sau a asistat în fiecare dintre cele patru goluri ale echipei sale, inclusiv pasul care a stabilit câștigătorul jocului.

La câteva minute după meci, președintele rus Vladimir Putin l-a chemat pe Oleg Znarok, antrenorul de hochei masculin al OAR, pentru a-l felicita pentru victorie, a spus Znarok după meci.

Znarok a respins o întrebare dacă decizia COI la începutul zilei a servit ca o motivație suplimentară.

"Am înțeles că va fi cazul și am luat-o cu calm", a spus el. "Rusia este în inimile noastre".

Germania, care a intrat în joc ca subordonat, a fost echipa clasată pe locul opt mondial anul trecut și și-a pierdut primele două jocuri în faza grupelor. A intrat duminică cu un total de 14 goluri marcate și 14 goluri împotriva.

În schimb, rușii au avut o singură pierdere în Pyeongchang și un avantaj de 23-6 goluri.

Jocul în sine s-a dovedit a fi o luptă între cele două părți.

Rusia a dominat numărul de lovituri în prima perioadă și a urcat pe tablă cu un slapshot al lui Vyacheslav Voinov cu mai puțin de o secundă în ceas în prima perioadă.

Voinov, care a câștigat două Cupe Stanley cu Los Angeles Kings, a declarat după meci că sentimentul victoriei la Jocurile Olimpice a fost „puțin diferit”.

Germania a egalat jocul la jumătatea perioadei a doua cu un gol care a trebuit să fie revizuit de arbitri înainte de a fi creditat pentru atacantul Felix Schutz.

Apoi a urmat o întindere de 24 de minute de acțiune fără scor înainte de a izbucni digul în minutul 53.

Gusev a dat startul freneziei cu o lovitură cu unghi larg care a izbucnit în fața măștii portarului german Danny Aus Den Birken.

La doar 10 secunde mai târziu, Germania a răspuns cu o pasă centrată de la Frank Mauer către Dominik Kahun, care aștepta în slot pentru a-l învinge pe netminderul rus Vasili Koshechkin.

Germanul Jonas Mueller a înscris golul inițial trei minute mai târziu pentru a lua un avans de 3-2 care a redus la tăcere mulțimea cea mai mare parte rusă.

Cu două minute și 11 secunde rămase în a treia, rușii au fost aruncați cu o penalizare de două minute la Sergei Kalinin, obligând echipa OAR să-și tragă portarul doar pentru a ține cinci patinatori pe gheață.

Pariul a dat roade cu 56 de secunde rămase din joc, când Gusev l-a jucat din nou pe erou, aruncându-se spre un puc liber în fața plasei germane și aruncându-l în fața lui Aus Den Birken cu o mână înapoi.

În prelungiri, germanii au ținut pasul până când atacantul Patrick Reimer a fost lovit cu o pedeapsă puternică la nouă minute după moartea subită.

Rușii nu au pierdut timp, punând asediu pe portarul german. La doar 29 de secunde de la jocul de putere, Gusev i-a dat o pasă de gheață încrucișată către Kaprizov, care aștepta cu un slapshot unic care a zburat pe lângă Aus Den Birken.

Căpitanul german Marcel Goc, fost calf al NHL, s-a străduit să-și ascundă dezamăgirea.

"Au existat multe schimbări de impuls", a spus el după meci. „Am fost atât de apropiați”.