Visul Indiei, Manju Rani, la Campionatul Mondial de Box Feminin feminin a continuat în momentul în care a intrat în finala ușoară a greutății muștelor, după ce a învins-o sâmbătă pe Chuthamat Raksat din Thailanda cu 4-1 în semifinalele din Ulan-Ude, Rusia. De șase ori campioană mondială MC Mary Kom (51 kg), Lovlina Borgohain (69 kg) și debutantul Jamuna Boro (54 kg) și-au pierdut meciurile respective în semifinale pentru a-și încheia campania cu o medalie de bronz.

intră

Manju este doar al treilea indian care intră în finala categoriei de 45-48 kg la Worlds după Mary Kom și Sarjubala Devi. Mary Kom are două aururi și un argint în această categorie, în timp ce Sarjubala a câștigat și argint în singura sa apariție finală în această categorie la Worlds.

Manju a înregistrat anterior o victorie cu 4-1 înapoi la capul de serie și medaliatul cu bronz al Jocurilor Asiatice, Kim Hyang Mi, în sferturile de finală. Ea o va înfrunta pe Ekaterina Paltceva în finală. Paltceva, clasată în al doilea rând, a învins-o pe demi-engleza pe Demie Resztan.

La începutul zilei, MC Mary Kom a pierdut în fața campioanei europene a Turciei Busenaz Cakiroglu printr-un verdict divizat cu 4-1.

Contingentul indian a căutat o revizuire a deciziei, dar recursul a fost respins de comitetul tehnic al Asociației Internaționale de Box (AIBA). "Mary a luptat excepțional de bine și ar fi trebuit să câștige lupta. Suntem încă destul de uimiți că decizia nu i-a fost în favoare", au declarat pentru PTI antrenorul asistent al Indiei și antrenorul lui Mary Kom, Chhote Lal Yadav.

Aceasta este prima pierdere a lui Mary Kom în etapa de semifinală a Campionatelor Mondiale. Câștigase fiecare dintre cele șapte semifinale anterioare la turneu.

Pe lângă șase titluri mondiale, Mary Kom a câștigat și o medalie olimpică de bronz (2012), cinci titluri asiatice, medalii de aur la Jocurile Asiatice și la Jocurile Commonwealth-ului.

În sferturile de finală ale Worlds, a învins-o pe columbiana Valencia Victoria printr-un verdict unanim cu 5-0.

Înainte de această ediție, ea a câștigat șase aururi și un argint la Campionatele Mondiale, dar aceasta este prima dată când Manipuri a obținut o medalie mondială la categoria 51 kg. Mary a ajuns în sferturile de finală doar o dată anterior în această divizie în trecut.

Câștigase aurul la categoria 48 kg în ultimele Campionate Mondiale de la New Delhi din 2018, învingând-o în finală pe ucraineana Hanna Okhota. Ea a urcat o categorie de greutate pentru aceste Campionate Mondiale, deoarece categoria de 48 kg nu face parte din Jocurile Olimpice.

În semifinala de 54 kg, Jamuna Boro a pierdut cu 5-0 în fața liderului Huang Hsiao Wen din Taipei chinez pentru a câștiga bronz.

Cu această performanță, Boro a devenit doar al doilea indian după Laishram Sarita Devi care a câștigat o medalie în această categorie de greutate la Worlds. Sarita câștigase, de asemenea, un bronz la Podolsk în 2005.

Huang a fost dominantă încă de la început, deoarece a ținut-o pe indiană la o distanță de siguranță. Acest lucru a asigurat că indianul nu a reușit să pună pumni curate pe boxerul Taipei.

"Sunt mulțumit de bronz, dar cred că aș fi putut face mai bine. Evident că am greșit, de aceea am pierdut. Mă voi întoarce și mă voi asigura că acele greșeli nu se repetă și o voi face mai bine data viitoare", a declarat Boro pentru PTI după pierderea.

În ultima luptă a zilei cu interes indian - semifinala feminină de 69 kg - Borgohain a pierdut cu un scor de 3-2 împotriva chinezului Yang Liu.

Borgohain a găsit un adversar viclean în Liu. Boxerul chinez a avut un avantaj de acoperire definitiv și l-a făcut să conteze cu loviturile ei. Borgohain a reușit bine în contraatacuri, dar Liu a revendicat cu pumnii ei mai puternici.

Aceasta este a doua medalie a lui Borgohain la Worlds. Ea a câștigat bronzul în aceeași categorie în ultima ediție de la New Delhi în 2018.

Liu a învins anterior capul de serie Nien-Chin Chen cu un scor de 3-2 în sferturile de finală. Interesant este că Borgohain a pierdut în fața lui Chen în semifinale anul trecut.

Borgohain este singurul indian care a câștigat medalia în categoria 69 kg la Worlds.