jocurilor

Rusia a ocupat poziția a cincea de câștigători de medalii. Jumperul Ivan Ukhov, scafandrul Ilia Zakharov și înotătoarele sincronizate Natalya Ishenko și Svetlana Romashina au câștigat aurul. Iranul a câștigat două aururi și două argintii. Iranul ocupă poziția 8 cu 8 medalii.

Luptătorii armeni și georgieni au câștigat bronzuri. Artur Aleksanyan a câștigat categoria de greutate sub 96 kg, Manuchar Tskhadaya a câștigat sub 66 kg.

Sportivii vor concura astăzi pentru 16 seturi de medalii: atletism pe teren și pistă (4 seturi), lupte feminine.

Mutaz Essa Barshin (Qatar), Derek Druen (Canada) și Robert Grabarge (Marea Britanie) au câștigat bronzuri la sărituri în înălțime.

Rustam Totrov a câștigat o pierdere de argint împotriva lui Golamreza Rezai (Iran) în lupta greco-romană sub 96 kg.

Ruslan Albegov a câștigat o medalie de bronz ridicând 248 kg în categoria sub 105 kg.

Gimnasta Alia Mustafina (Rusia) a câștigat o medalie de bronz pierzând în fața lui Alexander Riceman (SUA) și a Catalinei Ponor (România). Este a patra medalie a Mustafinei la jocurile de la Londra. Gimnastele rusești au câștigat aurul la competițiile pe bare, argintul la campionatul pe echipe și bronzul la individual la probele combinate.

Armenia are trei medalii. Luptătorul greco-roman Artur Aleksanyan a câștigat pe 7 august o medalie de bronz la categoria greutății sub 96 kg.

Georgia are trei medalii. Manuchar Tskhadaya a câștigat o medalie de bronz la lupte greco-romane sub 66 kg.

Boxerul azer Magomedrasul Mejidov va face box cu Roberto Cammaralli (Italia) în semifinale pe 10 august. Teymur Mamedov (Azerbaidjan) va boxa cu Celemente Russo (Italia) în semifinale. Hayle Ibragimov va concura la atletismul atletic Maria Stadnik se va lupta sub categoria de greutate de 48 kg.

Luptătorul greco-roman iranian Hasem Holyamreza Rezai l-a învins pe Totrov (Rusia) cu 3: 0 în categoria sub 96 kg, câștigând o medalie de aur.

Halterofilii iranieni sub 105 kg Bedhal Salimi și Sajad Anushiravani au câștigat un aur și, respectiv, argint.

Aruncatorul de disc iranian Ekhsan Hadadi a pierdut în fața germanului Robert Harting, câștigând o medalie de argint.

Sportivii turci au câștigat o singură medalie de argint. Echipa sa de baschet a pierdut Rusia în sferturile de finală cu 63-66.