williams

Serena Williams din SUA îi returnează mingea Rusiei Ekaterina Makarova în timpul turului doi al Campionatelor de tenis Dubai Duty Free de la Dubai, Emiratele Arabe Unite, marți, februarie. 18, 2014 (AP/Kamran Jebreili)

DUBAI, Emiratele Arabe Unite - Serena Williams, de rang înalt, s-a confruntat cu câteva lupte timpurii înainte de a o învinge marți pe Ekaterina Makarova cu 7-6 (8), 6-0 în runda a doua a Campionatelor din Dubai, marți.

Williams, jucând în Dubai prin amabilitatea unui wild card, a fost eliminat cu o accidentare la spate de când a pierdut în fața Ana Ivanovic în runda a patra a Australian Open luna trecută.

Williams i-a trebuit primului set să se adapteze la capacitatea stângacei Makarova de a bloca multe dintre loviturile ei în corpul americanului de top.

"M-am simțit puțin ruginit, dar a fost în regulă", a spus Williams. "Corpul este în regulă. Trebuia doar să-mi pun picioarele în mișcare, dar a fost în regulă".

Makarova, clasată pe locul 24, a spart serviciul lui Williams în primul joc al meciului și servea pentru set la 5-4. Atunci rusul a jucat un joc plin de erori pentru a-i permite lui Williams să egaleze scorul cu 5-5.

Williams a avut un punct set pe slujba lui Makarova în al 12-lea joc, dar a dat o revenire inversă peste linia de bază.

În tiebreaker, Makarova a avut două seturi la 6-4 și 6-5, dar nu a putut profita de ocazii.

Williams a luat primul set la al treilea set de puncte în tiebreaker când Makarova a livrat un lung timp.

"Îmi spuneam cu adevărat să rămân pozitiv, pentru că făceam o mulțime de greșeli pe care, în mod normal, nu le fac, iar serviciul meu nu a apărut așa cum este în mod normal", a spus Williams. „Cu siguranță s-a îmbunătățit în al doilea set”.

În setul secund, adevărata Serena Williams a apărut și s-a alergat la 5-0.

Cu toate acestea, a avut probleme în a servi ultimul meci al meciului - confruntându-se cu trei puncte de pauză înainte de a câștiga al doilea punct de meci, când Makarova a comis o eroare direct.

„Nu renunță niciodată și în acel ultim joc a început să joace și mai bine”, a spus Williams. „Știam că vreau să-l închid acolo, pentru că probabil s-ar simți confortabil să țină servirea și ar fi fost un meci mai lung”.

Williams o interpretează acum pe Lucie Safarova din Republica Cehă sau pe clasa a cincea Jelena Jankovic din Serbia în sferturile de finală.

Anterior, Ivanovic a trimis-o pe Angelique Kerber, clasată pe locul șase, împachetând 3-6, 6-3, 7-6 (6).

Fostul clasat de sus Ivanovic a avut trei puncte de meci la serviciul lui Kerber în al 12-lea joc, dar nu a putut să-l închidă împotriva germanului care a ajuns în finala de la Doha de săptămâna trecută.

Ivanovic s-a confruntat chiar cu o luptă în tiebreaker. Sârba a condus cu 5-1, dar Kerber s-a repezit acolo unde a avut chiar un punct de meci la 6-5.

"Primele două setează un pic prea multe erori de partea mea și puțin de partea ei", a spus Ivanovic. „Este o concurentă atât de dură și recuperează o mulțime de mingi.

„„ Sunt atât de fericit că am trecut. ”

Simona Halep, clasată pe locul șapte, care a câștigat săptămâna trecută Openul Qatar de la Doha, s-a retras cu o accidentare la dreapta lui Ahile în timp ce l-a urmărit pe Alize Cornet din Franța cu 6-1, 1-1, în primul meci al zilei.

Halep s-a plâns de un Ahile inflamat în timpul alergării sale la titlul de la Doha.

„Am vrut să încerc pentru că îmi place să încerc să lupt pentru șansa mea, dar aici nu am putut”, a spus Halep. „După un set mi-am dat seama că este periculos să continui”.

Caroline Wozniacki, din clasa a opta, a trebuit să depășească un deficit de un set pentru a o depăși pe Sabine Lisicki din Germania 2-6, 6-3, 6-3 și a trecut în runda a doua.

„Știam că o să iasă fierbinte și să meargă să tragă și am simțit că sunt doar un pas în urmă”, a spus Wozniacki, care poartă un inel de logodnă cu diamante de 8 carate de la logodnicul său, jucătorul de golf Rory McIloy oriunde merge cu excepția instanței.

"A fost frumos să-l câștigi și, știi, mai departe și în sus, așa cum se spune."

Wozniacki o va înfrunta pe calificatorul german Annika Beck în turul doi. Beck a învins-o pe Samantha Stosur din Australia, 1-6, 6-1, 6-4.