whitney

luni

NOU BEDFORD - Va trebui să o ierți pe Beth Whitney dacă amintirea ei a fost puțin neclară.

După un an de concediu din cauza accidentărilor, alergătorul Providence, în vârstă de 34 de ani, a revenit ieri cu un record personal de 11653 pentru a câștiga cursa feminină în New Bedford Half-Marathon și cecul de 2.000 de dolari care i-au fost aduse.

„A fost grozav, una dintre cele mai bune curse ale mele din toate timpurile”, a bubuit Whitney, care totuși nu-și amintea unde a preluat conducerea sau când a fugit aici ultima oară.

Al doilea Jill Gaitenby din Providence, care se antrenează acum în Alpine, California, a condus femeile pe primele șase mile înainte de a fi depășit de bunul ei prieten Whitney.

"Jill a condus pe primele patru, cinci, șase mile, nu știu", a spus Whitney. "Este totul neclar. Era undeva la aproximativ cinci sau șase mile."

Nu era nimic în neregulă cu memoria lui Gaitneby.

„A fost exact la marcajul de 6 mile”, a spus Gaitenby, care a terminat la 16 secunde în spatele lui Whitney în 11709, care era și un P.R. pentru Gaitenby. „Am încercat să mă întorc, dar de fiecare dată când mă apropiam puțin de ea, se îndepărta din nou. Era puternică.

"Amândoi alergam destul de consecvent după ce a preluat conducerea. A avut un avans de 10 până la 20 de secunde în restul cursei."

Whitney, care s-a antrenat cu Gaitenby la Providence în decembrie și ianuarie, a informat, de asemenea, mass-media că a terminat pe locul doi în cursa New Bedford în urmă cu doi ani.

„Într-o zi mai bună și într-un timp mai lent”, a spus ea.

Cu toate acestea, o verificare a dosarelor a arătat că Whitney nu a fugit aici acum doi ani sau, dacă a făcut-o, cu siguranță nu a terminat printre primii cinci.

A terminat pe locul al doilea aici acum trei ani, cu un timp de 11829. Rusă Tatiana Ivanova a câștigat în acel an, devenind doar a treia femeie care a obținut victorii spate în spate în cursa New Bedford.

Care este cu atât mai mult motivul pentru care Whitney a fost gata să „petreacă” după cursa de ieri. A revenit aici trei ani mai târziu după un an afectat de răni și și-a îmbunătățit timpul cu 136.

„Sunt foarte mulțumită de asta”, răspunse ea.

Ea a avut, de asemenea, câteva sfaturi unice despre cum să lupți împotriva infamei vânturi nordice de pe apa de pe East Rodney French Boulevard.

„Îți bagi capul în jos și te uiți la picioare și îți spui că se va termina în curând”, a spus ea. "Și plânge. Plânsul ajută."

Deși nu-i place vântul, preferă să alerge pe vreme rece, mai degrabă decât fierbinte (temperatura ieri a oscilat în jurul valorii de 36 de grade).

"Este mai bine să fii rece decât la sol zvâcnind din cauza deshidratării", a spus Whitney.

Între timp, Gaitenby continuă să se îmbunătățească la vârsta de 34 de ani. A alergat prima sa cursă la 25 de ani.

„Nu am alergat niciodată la liceu sau la facultate, dar am început să fac jogging după facultate pentru a slăbi”, a spus ea.

Ulterior s-a alăturat Clubului de alergare din Boston și a obținut cea mai mare emoție finalizând pe locul 39 la Olympic Trials Marathon din Columbia, S.C., în urmă cu un an, cu un timp de 24858 „într-o zi foarte caldă și umedă”.

Al treilea dintre femei a fost Kelly Keane din Allston în 11720, urmat de Sandy Jacobson din Edmonton, Canada, 11912 și Gretchen Hibben din Concord, 12008.

Gaitenby, Jacobson și Janelle Olson din Bismark, Dakota de Nord, se antrenează împreună în California. Olson a avut o zi proastă, terminând pe locul șase în 12209.

Madalena Boudreau de la Fall River, care a terminat pe locul patru în ultimii trei ani, a fost a opta ieri în 12506, cu mult pe vremea ei anul trecut, 12325. Dar totuși suficient de bună pentru a o poziționa pe locul trei în grupa 35-39.

Primul clasat local în cursa de ieri a fost Jeff Reed din Westport, care a terminat pe locul 13 în general și pe locul patru în divizia 19-24.

Joe Fernandez și Barbara Belanger, ambii din Fairhaven, și Dennis Pepin din Acushnet au fost câștigători ai diviziei. Fernandez a câștigat grupa de 70 și peste cu un 13714, în timp ce Belanger a luat divizia 60-64 feminină cu un 20227. Pepin a câștigat divizia 50-54 masculin în 12513.

Cheryl Theodore din Dartmouth a fost al doilea în divizia 40-44 feminină cu un 12831, în timp ce Lesley Keene din Fall River a fost al treilea în 13110.

Francis Kirwa din Kenya, al doilea în cursa de ieri, merge la școală la Școala Life Chiropractic din Marietta, Georgia, aceeași școală din care a absolvit chiropractorul Fairhaven Dennis Barley. Barley este, de asemenea, membru al Greater New Bedford Track Club și a donat 100 USD pentru premiul în acest an pentru New Bedford Half-Marathon.