VAL GARDENA, Italia - Bode Miller, îmbunătățind cursă cu cursă, apare chiar în grafic pentru a atinge vârful pentru Jocurile Olimpice de la Sochi din februarie.

bode

După ce și-a luat un an liber pentru a-și reveni de la operația la genunchiul stâng, campionul de două ori la Cupa Mondială a obținut cel mai bun scor de viteză din acest sezon, cu un rezultat pe locul cinci sâmbătă în prestigioasa Val Gardena la vale. Aceasta a venit la o zi după ce s-a clasat pe locul opt într-un super-G pentru a sparge top 10 pentru prima dată într-un eveniment de viteză din acest an.

Miller ar fi făcut podiumul dacă ar fi fost puțin mai rapid pe apartamente la începutul cursului Saslong. Însă a trebuit să se ocupe de acoperirea cu nori, cu o vizibilitate limitată în partea de sus, când a început. A fost de asemenea un factor important ca telefonul să fie apelat după atâta timp liber.

„Există atât de multe detalii, încât nu se știe niciodată ce cauzează problema cu adevărat”, a spus Miller, în vârstă de 36 de ani, care a câștigat cinci medalii olimpice, inclusiv aur în super-combinată la Jocurile de la Vancouver din 2010. „Faptul este că pur și simplu nu avem totul împreună acum. Suntem aproape și ajungem acolo. ”

Canadianul Erik Guay a câștigat cursa, la un an după ce a pierdut victoria din cauza vremii schimbătoare care a necesitat un traseu scurtat.

Guay a înregistrat un minut, 56,65 secunde în jos pe un traseu căptușit cu salturi uriașe și plin de teren dificil, făcând timp peste ultimele porți pentru a ajunge la Kjetil Jansrud din Norvegia cu 0,12 secunde.

„Este dulce”, a spus Guay. "Am schiat foarte bine și am riscat șansele necesare."

Guay a obținut cea de-a patra victorie în Cupa Mondială din carieră, împreună cu aurul la coborâre la campionatele mondiale din 2011 din Garmisch-Partenkirchen, Germania.

Johan Clarey, din Franța, a terminat pe locul al treilea, cu 0,24 înapoi, iar liderul general al Cupei Mondiale Axel Lund Svindal a fost al patrulea.

Miller a terminat cu 0,39 înapoi, reprezentând mai mult de o jumătate de secundă pe secțiunea tehnică inferioară.

„Am schiat bine”, a spus el. "Orice secțiune a oricărui curs în care este tehnică și sunt în măsură să-mi fac treaba, atrag destul de mult timp pe toată lumea"

Miller călătorește pe circuit în casa sa cu motorul, împreună cu soția sa, Morgan și fiul său, care a făcut obiectul unei dispute privind custodia.

„El intră în el și este foarte grozav de urmărit”, a spus Morgan Miller, un jucător profesionist de volei pe plajă. „Văzându-l cam transformându-se în ceea ce era acum câțiva ani, cred că devine din ce în ce mai bun. Il poti vedea. "

Totuși, Miller a subliniat cât de mult este în urmă în cursa echipamentelor în comparație cu Svindal, chiar dacă ambii piloți sunt furnizați de producătorul de schi Head.

„Axel are schiuri de 250 de zile pe zăpadă. A mea este de cinci zile pe zăpadă ”, a spus Miller. "Pur și simplu nu avem niciun fel de schiuri de genul acesta."

Tehnicianul de schi al lui Miller este Chris Krause, care a lucrat anterior pentru Didier Cuche.

„Cred că este cel mai bun tehnician din domeniu”, a spus Miller. - Știu că lucrează din greu.

Guay a crezut că a câștigat această cursă anul trecut, până când o schimbare drastică a vremii a forțat organizatorii să scurteze cursul, Steven Nyman din Statele Unite câștigând victoria și Guay retrogradat pe locul trei.

„Știu că cursele de schi sunt așa”, a spus Guay. „Am fost pe partea bună a sutimilor și am beneficiat uneori de vreme bună. Așa că o iei când poți și o uiți când ești de cealaltă parte. ”

Nyman a fost începător de această dată și a făcut o mare greșeală la jumătatea drumului și a trebuit să facă o recuperare acrobatică pentru a evita accidentarea. Cursa lui s-a încheiat acolo.

Nyman a fost impresionat de schiul lui Miller pe viraje. El a spus că pierderea recentă în greutate a lui Miller - este cu peste 20 de kilograme mai ușoară în acest sezon - îl încetinește pe linia dreaptă.

„Dacă mergeți doar în linie dreaptă, greutatea face o mare diferență”, a spus Nyman. "Mai ales pe un curs ca acesta."

"Ma simt bine. Mă simt echilibrat. Mă simt atletic pe schiurile mele ”, a spus el. „Sunt încă probabil unul dintre cei 10 cei mai grei oameni din Cupa Mondială. ... Sunt încă 6-2 și sunt destul de împodobită. Există doar câțiva tipi mai mari. "

Cel mai bun rezultat al lui Miller în acest sezon a fost un al doilea loc în spatele lui Ted Ligety într-un slalom uriaș la începutul acestei luni, în Beaver Creek, Colo.