KAZAN, Rusia - Toată lumea aștepta ca Germania să înscrie un alt gol târziu pentru salvarea Cupei Mondiale.

mondială

În schimb, germanii au devenit al patrulea campion în apărare în ultimele cinci turnee care au fost eliminați în faza grupelor după o pierdere cu 2-0 în fața Coreei de Sud, miercuri.

Campionii de patru ori au permis o pereche de goluri în timpul accidentării, în timp ce știind că o victorie cu 1-0 ar fi fost suficientă pentru a avansa din cauza rezultatului din celălalt meci de grup.

"Este foarte, foarte greu să o exprimăm în cuvinte", a declarat fundașul german Mats Hummels, membru al echipei care a câștigat în Brazilia acum patru ani. "Am crezut până la sfârșitul zilei de astăzi. Chiar și când era 0-1, cred că am încercat să întoarcem totul."

Germania a ajuns ultima în Grupa F în timp ce Suedia și Mexicul au avansat în optimile de finală și Coreea de Sud a fost eliminată, în ciuda victoriei.

A fost prima dată când Germania a fost eliminată în prima rundă din 1938, deși echipei nu i s-a permis să participe la turneul din 1950.

"Este o zi întunecată pentru fotbalul german", a spus portarul german Manuel Neuer.

Chiar și în Ekaterinburg, la aproape 500 de mile distanță, fanii mexicani se așteptau ca Germania să înscrie. Erau încă în poziția de a avansa în ciuda urmării Suediei, dar așteptau - unii cu lacrimi în ochi - ca Germania să facă inevitabilul și să le strice șansele de a merge mai departe.

Atunci Coreea de Sud a intensificat.

Kim Young-gwon a marcat primul gol în cel de-al treilea minut al accidentării, un gol care i-a trimis pe coreeni în aplauze în Kazan și pe mexicanii în delir în Ekaterinburg. Scos inițial pentru ofsaid, obiectivul a fost dat după revizuirea videoclipului.

Son Heung-min a marcat cu 2-0 în al șaselea minut de pauză după ce Neuer a venit pe teren pentru a-și ajuta coechipierii în afara casetei Coreei de Sud. Son a lovit mingea într-o plasă goală după o pasă lungă a lui Ju Se-jong.

În afară de Germania anul acesta, Franța în 2002, Italia în 2010 și Spania în 2014 au fost precedentele campioane în apărare care au fost eliminate în faza grupelor.

"Am meritat să fim eliminați", a declarat antrenorul Germaniei, Joachim Loew. "Pentru noi, aceasta este o dezamăgire uriașă. Dar avem jucători tineri care sunt talentați și au potențialul de a merge mai departe. Sa întâmplat și cu alte națiuni. Trebuie să tragem concluziile corecte".

Toate cele patru echipe din grup au avut șansa de a avansa în jocuri care se jucau simultan, dar conducerea Suediei cu 3-0 asupra Mexicului a pus Germania în poziția de primă poziție și pentru a merge mai departe - dacă germanii ar putea înscrie împotriva sud-coreenilor.

Aceasta a fost problema, pentru Germania.

Loew și-a schimbat gama pentru a amesteca tineretul cu experiența, chemându-i înapoi pe Hummels, Sami Khedira și Mesut Ozil, în timp ce l-a înlocuit pe Niklas Suele și pe noul semnat al Bayern Leon Goretzka. Suele a făcut prima apariție la Cupa Mondială ca înlocuitor al lui Jerome Boateng.

Germania a început nervos, jucând mai încet decât o face de obicei pentru a evita să fie vulnerabilă în pauză. Dar strategia nu a adus prea mult succes în prima repriză.

Germanii au continuat să înghesuie cutia Coreei de Sud cu centrări inofensive și adversarii lor au fost aproape de a marca dintr-o lovitură fixă ​​în minutul 19, după ce Neuer nu a reușit să controleze o lovitură liberă de 25 de metri a lui Jung Woo-young. Portarul Germaniei a fluturat mingea și a trebuit să gliseze înapoi de la atacanți după o scufundare spectaculoasă.

Germanii au continuat în același ritm pietonal după pauză, iar Ozil a avut o altă afișare slabă, multe dintre pasele sale nefiind finalizate.

Loew i-a adus pe înlocuitorii Mario Gomez și Thomas Mueller de ambele părți ale marcajului de 60 de minute, dar jucătorii săi au continuat să ofere mingea, majoritatea combinațiilor lor de atac lipsind de precizie și viteză.

Gomez a avut un cap decent oprit de portarul Jo Hyeon-woo în minutul 68 și nu s-a putut conecta corect cu o centrare joasă a lui Joshua Kimmich în 72, deoarece speranțele Germaniei au dispărut.

"Nu am meritat să câștigăm încă o dată titlul", a spus Loew.

Germania a ajuns ultima într-o grupă pe care se aștepta să o câștige. Însă echipa nu părea să-și revină niciodată după pierderea de 1-0 în fața Mexicului.

Coreea de Sud și-a pierdut primele două meciuri, dar a intrat în joc cu șansa de a avansa. Și-a făcut rolul învingând Germania, dar victoria Suediei cu 3-0 asupra Mexicului le-a permis suedezilor să câștige grupa înaintea mexicanilor de pe locul doi.

Germania a ajuns în sferturile de finală la ultimele nouă Cupe Mondiale și a ajuns cel puțin în semifinale la fiecare turneu din 2002.

Loew, care a ghidat Germania către titlu la Cupa Mondială 2014, după ce în semifinale a condus Brazilia cu 1-1, a spus că este prea devreme pentru a vorbi despre viitorul său cu echipa națională.

"Avem nevoie de câteva ore pentru a vedea lucrurile clar", a spus Loew. "Dezamăgirea este adânc în mine."