Vineri, 15 noiembrie 2019 - 13:52 De Ken Marantz

shift

NARITA, Japonia (15 noiembrie) --- O mișcare strategică ar fi putut lipsi Cupa Mondială feminină de o confruntare clasică de titani, dar în cele din urmă ar putea avea rezultate cu o competiție mai interesantă în ansamblu.

Echipa chineză a declarat vineri că RONG Ningning (CHN) va concura la 59 kg pentru competiția de două zile a echipei de la Narita, la est de Tokyo, în loc de 57 kg --- împiedicând o revanșă cu Risako KAWAI (JPN) a finalei din acest an de la Campionatele Mondiale de la Nur-Sultan, pe care japonezii le-au câștigat pentru al treilea ei aur mondial.

„Urmez doar ceea ce dorește antrenorul”, a spus Rong, care a fost campion mondial din 2018 la 57 kg, printr-un interpret.

Găzduiește Japonia, care vizează cel de-al cincilea titlu consecutiv și locul 11 ​​la general, iar China se va confrunta în a treia sesiune în ziua de deschidere sâmbătă la sala sportivă Nakadai Sports Park de la Narita. Ucraina, cealaltă intrare în grupul celor trei națiuni, se va confrunta ambele în primele două sesiuni.

China, care a câștigat ultimul dintre cele șase titluri în 2013, va trimite o formidabilă formare care include, pe lângă medaliatul cu argint Rong, patru medalii de bronz de la Nur-Sultan. Nu trebuie trecut cu vederea medaliata olimpică de bronz Rio 2016 SUN Yanan (CHN), care a terminat pe locul cinci la 50 kg anul acesta.

Trecerea lui Rong la 59 kg o va pune probabil pe liceul Yuzuka INAGAKI (JPN), unul dintre cei șapte campioni mondiali U-23 recent încoronați din echipa japoneză relativ tânără.

Strategia Chinei pare să meargă cu punctele forte și să joace pentru o împărțire de 57 kg și 59 kg, mai degrabă decât să opteze pentru o linie care crește riscul posibil de a pierde ambele.

„Sunt foarte încrezător pentru această Cupă Mondială, pentru că am putut vedea că toți membrii echipei noastre sunt deja pregătiți și vor evolua la maxim”, a spus Rong.

În ceea ce privește răzbunarea pierderii față de Kawai, Rong a spus că ar putea aștepta. Ea anticipează căile lor se vor intersecta din nou, poate înapoi în Japonia la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.

„Aștept cu nerăbdare să mă confrunt cu ea și să mă răzbun”, a spus Rong. „Așa că anul viitor voi aștepta și mă voi pregăti”.

SUN Yanan (CHN) s-ar putea întâlni cu rivalul său Yui SUSAKI (JPN) atunci când China va lupta sâmbătă la ora 17:00 cu Japonia (Foto: Tony Rotundo).

Un alt luptător chinez care caută răzbunare va fi Sun. Probabil va primi o nouă lovitură la tânăra vedetă Yui SUSAKI (JPN), care a ratat o lovitură la un al treilea titlu mondial senior la Nur-Sultan la 50 kg, când a pierdut un playoff al echipei naționale în fața lui Yuki IRIE (JPN).

În 2017, Susaki a învins-o pe Sun cu 9-4 în sferturile de finală la Campionatele din Asia, apoi din nou cu 4-2 la Cupa Mondială feminină în runda campionatului.

„Aștept cu nerăbdare să concurez cu Yui”, a spus Sun, care l-a învins pe Irie într-o victorie sălbatică în sferturile de 13-12 în Nur-Sultan. „Cred că este o luptătoare foarte talentată și excelentă”.

În urmă cu un an, la Cupa Mondială feminină de la Takasaki, Japonia, Sun a pierdut prin cădere în fața lui Irie, în timp ce Japonia a câștigat cu 6-4 în finală. De data aceasta, Sun va căuta să ofere Chinei un impuls timpuriu.

„Deoarece este o competiție pe echipe, fiecare dintre noi trebuie să facă tot posibilul pentru a ne proteja zona și pentru a oferi avantajul coechipierilor noștri”, a spus Sun. „Toată lumea are această responsabilitate”.

La alte clase de greutate, Masako FURUICHI (JPN) a coborât la 68 kg, lăsând medalia mondială de bronz 72 kg Paliha PALIHA (CHN) la clasa de greutate, ceea ce ar putea însemna probabil o ciocnire cu liceul și campioana mondială de juniori Yuka KAGAMI (JPN) la acea diviziune.

Dacă meciul se reduce la lupta finală la 76 kg, presupune cineva care echipă va ieși în top dacă ar trebui să se formeze ca o confruntare între dușmanii cunoscuți Hiroe MINAGAWA (JPN) și ZHOU Qian (CHN).

Zhou a învins-o pe Minagawa cu 7-1 la Cupa Mondială de anul trecut, dar japonezii au inversat acest rezultat în sferturile de finală de la Nur-Sultan, câștigând cu 3-1 pe drumul către capturarea medalii de argint pentru cea de-a treia medalie mondială din carieră.

Ucraina, care a terminat pe locul cinci în clasamentul pe echipe de la Nur-Sultan pentru a-și câștiga locul pe teren la Narita, a optat pentru o echipă tânără, lăsându-i în afara celor două medaliate de argint din lume, Iryna KOLIANDENKO (65 kg) și Alina MAKHYNIA (72 kg).

Tamyra MENSAH-STOCK (SUA) este una dintre cele trei campioane mondiale americane care vor lupta la Cupa Mondială feminină. (Foto: Gabor Martin)

S.U.A. Bazându-se pe Triple-Amenințarea Campionilor Mondiali
În afara Japoniei și Chinei, singura națiune care a câștigat un titlu de Cupă Mondială pentru femei în istoria sa de 17 ani este Statele Unite.

Asta s-a întâmplat în 2003, dar cu trei campioni mondiali în funcție în gama sa, americanii speră să facă o fugă în sfârșitul destrămării asiatice.

"Ne simțim încrezători în cine suntem", a spus antrenorul SUA, Terry STEINER. „Știm, de asemenea, că fiecare echipă de aici are câțiva sportivi grozavi în echipa lor. Este vorba despre performanță atunci când ar trebui să interpretăm. "

Grupul este o luptă între trei țări cu meciuri uniforme, Rusia și Mongolia, de asemenea, în piscină. Rusia a terminat pe locul doi în clasamentul pe echipe în spatele Japoniei la Nur-Sultan, cu doi campioni și cinci medalii la general, cu trei puncte înaintea Statelor Unite. Mongolia a fost a șaptea.

"Trebuie doar să fim pregătiți mâine pentru a concura din greu", a spus Steiner. „Dacă vom concura tare, cred că vom ajunge acolo unde vrem să fim. Dar nici Rusia și Mongolia nu se vor întinde. Deci, un meci pe rând și trebuie doar să ne concentrăm asupra luptei stilul nostru de lupte. ”

Pentru nou-încoronata campioană mondială de 68 kg Tamyra MENSAH-STOCK (SUA), aspectul echipei și reprezentarea țării sale adaugă entuziasm unui sport deja pompat de sânge.

„Îmi place să lupt pentru țara mea”, a spus ea. „Întrucât nu sunt în armată, încerc să găsesc o modalitate de a-mi reprezenta țara și simt că acesta este următorul cel mai bun lucru.

„Este foarte entuziasmant și palpitant și îmi place să merg acolo, să arăt că sunt SUA și să le arăt oamenilor că, hei, mulți oameni din SUA nu sunt atât de răi - uită-te la Tamyra Mensah-Stock, draga mea, dar când se urcă pe covor, vai, poate merge! ”

Mensah-Stock, care va concura la cea de-a treia Cupă Mondială, a declarat că nu simte o presiune suplimentară venind de data aceasta ca campioană mondială.

„Nu presiune asupra mea sau chiar mai multă presiune, ci mai multă„ așteptare ”, a spus ea. „Pentru mine, asta nu este chiar presiune. Asta e doar acolo și spune, hei, Tamyra, [în septembrie] te-ai dovedit câștigând un titlu mondial.

„Mi s-a părut absolut uimitor. Și oamenii începeau deja să tragă după mine. Nu este diferit. Voi merge doar acolo și voi demonstra că pot lucra mai mult ca niciodată. Trebuie doar să scot „celălalt” Tamyra Mensah-Stock. ”

Nou-încoronatul campion mondial Jacarra WINCHESTER (SUA) se va lupta la 55 kg la Cupa Mondială din acest weekend. (Foto: Kadir Caliskan)

Jacarra WINCHESTER (SUA), care a câștigat prima sa medalie majoră când a luat aurul la Nur-Sultan la 55 kg, s-ar putea confrunta cu o medaliată cu bronz Olga KHOROSHAVTSEVA (RUS). Rusul a pierdut în sferturi în fața lui Nanami IRIE (JPN), pe care Winchester a învins-o cu 5-3 în finală.

Un alt meci interesant ar putea veni la 76 kg între Adeline GREY (SUA), care și-a câștigat al cincilea aur mondial la Nur-Sultan, și Ekaterina BUKINA (RUS), medaliată cu bronz de la Rio 2016, care a suferit o pierdere de inimă cu 6-6 în prima rundă la Epp MAEE (EST).

Mensah-Stock-ul efervescent pare, de asemenea, să servească drept factor de creație pentru SUA și o vede ca fiind rolul ei de a menține echipa pe o chila uniformă.

„Voi doar să-mi încurajez echipa și să mă asigur că au mentalitatea potrivită”, a spus ea. „Pentru că simt că aduc calm și îl fac să devină puțin mai stresant. Știu că unele dintre fete simt acest stres, pentru că pentru unele dintre ele, aceasta este prima lor Cupă Mondială.

„Vreau să-i ajut cât mai bine. Nu știu ce vor aduce la masă --- nu știu ce voi aduce la masă --- dar sper că îmi pot aduce jocul A ".