Finalistii Marelui Premiu de Aur evidențiază clasamentul mondial FILA în stilul masculin liber

masculin

De William May, FILA

CORSIER-SUR-VEVEY, Elveția (5 august) - În ciuda uneia dintre cele mai aglomerate luni din calendarul FILA și având în vedere o scădere la mijloc, au existat puține schimbări în partea de sus a clasamentului mondial FILA pentru Freestyle - chiar și cu un număr dintre luptătorii de top în acțiune.

Campioana mondială și a Jocurilor Olimpice Jordan BURROUGHS (SUA) a arătat din nou că este cea mai bună greutate welter din lume, cu un triumf la Campionatele Pan Americane. Victoria sa a fost limitată printr-o cădere tehnică asupra medaliatului mondial de argint ușor Liban LOPEZ AZCUY (CUB) în finala de 74 kg.

Între timp, Vladimir KHINCHEGASHVILI (GEO) și Haji ALIEV (AZE) de top au demonstrat stiluri contrastante cu același rezultat - câștigând categoriile lor de greutate respective la Finala Marelui Premiu de Aur de la Baku.

Khinchegashvili, medaliat cu argint la Jocurile Olimpice de la Londra 2012, a fost mai tactic la 57 kg, cu trei decizii de puncte la Baku, în timp ce Aliev a copleșit trei adversari cu o ofensivă non-stop la 61 kg.

Trei luptători de pe cel de-al treilea treapt al clasamentului - Yabrail HASANOV (AZE), Khetag GAZUMOV (AZE) și Aleksander KHOTSIANIVSKI (UKR) - au marcat spre victorie la Baku, în timp ce medaliatul cu bronz din Londra 2012 Yogeshwar DUTT (IND) a dominat Jocurile Commonwealth-ului la 65 kg a urca la nr.3.

Căderea tehnică a lui Hasanov în finala de 74 de kilograme față de medaliatul cu bronz mondial Rashid KURBANOV (UZB), clasat pe locul patru la 84 de kilograme, a ridicat favoritul orașului natal la poziția a doua în clasamentul din spatele lui Burroughs.

Alți doi câștigători la Baku, Brent METCALF (SUA) și Israil KASUMOV (RUS), și-au recâștigat locurile în clasament cu victoriile finale ale GGP. Metcalf vine pe locul 11 ​​la 65 kg, în timp ce câștigătorul Marelui Premiu Yarygin, Kasumov, urcă pe locul 7 cu o victorie în semifinale asupra Ruslan DIBIRGADZHIYEV (AZE) la 70 kg.

Olimpicul londonez Haislan GARCIA VERANES (CAN), care a câștigat Cupa Canadei și apoi a câștigat o medalie de bronz la Baku, a fost unul dintre cei patru luptători care au profitat de programul plin pentru a câștiga medalii în două evenimente din iulie.

Zsombor GULYAS (HUN) și Attila SZMIK (HUN) au câștigat ambele la Turneul Olympia din Grecia. Gulyas a câștigat după ce a cucerit o medalie de bronz la 70 kg la Campionatele Mondiale Universitare din Pecs, Ungaria, în timp ce Szmik a prins un argint la 97 kg în Marele Premiu al Spaniei înainte de a călători la Olympia.

Între timp, campioana Africii, Slim TRABELSI, a început luna cu o victorie la Madrid, înainte de a lua un bronz la Olympia.

Înregistrările din clasament sunt listate după nume, codul țării, cel mai recent sau cel mai semnificativ rezultat din ultimele 12 luni și clasamentul în luna precedentă.

57 kg - Campionul european Vladimir KHINCHEGASHVILI (GEO) l-a învins pe Rustam AMPAR (RUS), câștigătorul Marelui Premiu Yarygin, în semifinalele finalei Grand Prix-ului de Aur, 6-5, și apoi s-a oprit campionului de 60 kg Akhmednabi GVARZATILOV (AZE), 6-2, in final.

Medalistul mondial de argint Amit KUMAR (IND) s-a ridicat în clasament cu o victorie la Jocurile Commonwealth-ului, în timp ce campionul din Africa, Welson EBIKEWENIMO (NGR), intră în clasamentul pe locul 18 cu medalia de argint.

61 kg - Campionul european Haji ALIEV (AZE) a trecut peste medaliatul mondial de argint din 2013, Vladimir DUBOV (BUL), 10-0, în finala finalei Grand Prixului de Aur, pentru a merge cu 12-5 pe campionul mondial Bekhan GOYGEREEV (RUS) în finala campionatelor europene din aprilie.

David TREMBLAY (CAN), nou-întors dintr-o pauză prelungită după Londra 2012, a încheiat medaliatul cu bronz mondial Bajrang BAJRANG (IND) pentru o cădere tehnică de 13-2 în finala Jocurilor Commonwealth și un nr.12 în clasament.

65 kg - medaliatul cu bronz din Londra 2012 Yogeshwar DUTT (IND) și-a adunat al doilea triumf de la revenirea la competiția internațională cu o performanță dominantă la Jocurile Commonwealth-ului. Dutt a câștigat toate cele patru lupte din Glasgow în cadrul regulamentului și a urcat pe locul 3 în clasament.

Brent METCALF (SUA) s-a adunat cu șase puncte târziu pentru a-l învinge pe Yasar Dogu, subcampionul Magomed MUSLIMOV (AZE) pe criterii și a obținut prima victorie la turneul internațional în aproape un an.

70 kg - Israil KASUMOV (RUS) l-a lovit pe campionul european Ruslan DIBIRGADZHIYEV (AZE), 8-2, în semifinalele finalei Grand Prix-ului de Aur, pe drumul către primul său titlu de la Grand Prix-ul Yargyin din ianuarie.

Evgheni NEDEALCO (MDA) a câștigat prima sa medalie la un eveniment internațional cu o medalie de aur la Campionatele Mondiale Universitare și intră în clasamentul de pe locul 13.

74 kg - Medalistul european de argint Yabrail HASANOV (AZE) a marcat medaliatul cu bronz mondial Rashid KURBANOV (UZB) cu o cădere tehnică la finala Grand Prixului de Aur pentru a depăși campioana Asiei Reza AFZALI PAEMAMI (IRI) pentru locul 2 în clasament.

Medalia mondială de argint la 66 kg Liban LOPEZ AZCUY (AZE) a revenit la competiția internațională cu trei căderi tehnice la 74 kg în Campionatele Panamericane, dar a fost copleșit în finală de campioana mondială și a Jocurilor Olimpice Jordan BURROUGHS (SUA), 13-2.

86 kg - Shamil KUDIYAMAGOMEDOV (RUS), subcampion al Grand Prix-ului Yarygin, a luat patru decizii cu privire la puncte, inclusiv un meci de 2-0 al medaliatului mondial și bronzul olimpic Ehsan LASHGARI (IRI) în finală, pentru a câștiga finala Grand Prix-ului de aur și sări la Nr.5 în clasament.

Medalistul mondial de argint Reineris SALAS PEREZ (CUB) a înregistrat o cădere și o pereche de tehnici pentru a-și prinde cea de-a patra coroană de campionat panamerican și a urca în clasament pe locul 6.

97 kg - Valeri ANDRIITSEV (UKR), medaliat cu argint la Londra 2012, a învins câștigătorul medailor de bronz mondial și compatriot Pavlo OLEYNIK (UKR), 5-3, în runda de deschidere a finalei Grand Prix-ului de Aur și a condus impulsul la lupta campionatului înainte de a cădea în fața Khetag GAZUMOV (AZE), 9-4.

Medalistul de aur din Londra 2012, Jake VARNER (SUA), a pierdut de asemenea în fața lui Gazumov la Baku, dar în prima rundă și a trebuit să se lupte înapoi prin repescare cu două victorii convingătoare pentru medalia de bronz. Andriitsev și Varner au intrat amândoi în clasamentul nr.7 și respectiv nr.9.

125 kg - Campionul final al Grand Prixului de Aur, Aleksander KHOTSIANIVSKI (UKR), și al doilea finalist mondial Alen ZASEEV (UKR) s-au confruntat în sferturile de finală, câștigătorul din 2013 câștigând 3-1. Khotsianivski a transformat victoria într-un al doilea titlu GGP, strângându-l pe numărul 3 în clasament.

Korey JARVIS (CAN) a adăugat medalia de aur a Jocurilor Commonwealth-ului la un bronz panamerican pentru locul 17 în clasament, în timp ce Tyrell FORTUNE (SUA) a obținut cel de-al doilea titlu al anului la Campionatele Mondiale de Lupte Universitare pentru a se alătura clasamentului la Nr. 18, după ce a atins un maxim al numărului 13 în februarie.